anemie copil 3 ani

08-07-2009
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
ma numesc anirod si am pus o intrebare despre anemie acum revin cu niste analize pe care le-am facut la copil.Va scriu pe cele care nu s-au incadrat in limita val. normale;monocite 9, 5%, neutrofile 47, 3%; cond.med.de hem.eritr.33, 1g/dl; indice de distrugere a plachetelor 10, 3%;sideremie 42umol/l. Va scriu si citeva val. normale;hemoglobina 12, 4g/dl;hematocrit 37, 5%;calciu seric 2, 28 mmol/l; magnezemie 0, 93mmol/l;glicemie 97 mg/dl;fosfataza alcalina 429 u/l;aslo 21u/l;si examen coproparazitologoc-negativ..Intrebarea mea este mai trebuie sa-i administrez copilului pentru anemie fe, sau ce ma sfatuiti sa fac in continuare va multumesc.
5 comentarii
0
08-07-2009, ora 19:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, copilul are analizele bune, doar fosfataza alcalina are valori crescute.Iti recomand sa mergi cu copilul la pediatru pentru o consultatie.Fosfataza alcalina creste, de obicei, la copii in perioada de crestere, dar poate fi si expresia unei lipse de vitamina D, sau poate masca anumite boli osoase,. inclusiv rahitismul. Stai linistita, caci copilul este bine, toate celelalte analize sunt bune, nu trebuie sa-i mai dai Fe, ci doar suplimente cu vitamina D.Alimentatia sa fie bogata in fructe, legume, carne, oua si cat mai sanatoasa. Si ar fi bine sa duci copilul la mare.Numai bine!
0
15-07-2009, ora 11:48
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Multe lucruri din cele invatate de doctorii de azi de la industria farmaceutica s-au depistat deja de mult fiind gresite.
Un exemplu bun este vitamina D si calciu care la copii care FACE rahitism si nu il combat !
Asta a fost dovedit de mult in mod stiintific.

Rahitismul daca aici este vorba de el vine din dezechilibrul de calciu la nivel de celula. Indeiferent de cat calciu se consuma acesta nu poate fi asimilat in celula iar daca se consuma prea mult acest calciu
infunda toate canalele importante.

Dereglajul de calciu din celula se trateaza incredibil de usor numai cu homeopatie sau pe lunga durata cu o dieta alimentara protrivita.
Consultati un doctor homeopat si raportati aici rezultatul.

Pentru a produce vitamina D nu este nevoie de farmacie ci de soare direct pe piele (nu arzator insa), iar pentru calciu nu este nevoie de lapte ci de siliciu organic din cereale intregrale.

Oare cunoasti vreo vaca sau gaina care ia calciu si vitamina D ca sa faca oua sau pana la 10 litri de lapte zilnic cu o gramada de carbonat de calciu in ele ?

Poate ne explica un doctor aici de unde ia vaca atata calciu din fan sau iarba care au aproape ZERO calciu ?

Scarface
0
15-07-2009, ora 11:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Fierul sintetic este tot asa o toxina pentru corp luata in cantitati mari.
Anemia poate veni de la neasimilarea fierului sau excesul de mangan din corp care este asemanator feirului avand doar un singur electron in plus fata de fier si care este luat de organism ca fiind fier.

Analizele nu spun nimic, sunt mii de cazuri zilnice unde pacientii bolnavi se simt rau in ciuda analizelor "bune". Conteaza cum va simtiti si nu cum au iesti analizele...

Eu am fost la 19 ani cu amigdalita timp de trei luni plimbat la doctori care se uitau numai la analizele sangelui care ieseau bune in loc sa-mi ia in serioa plangerile cu durerile din gat si amigdalita evidenta.
De abia dupa 3 luni am dat de un doctor mai destept care si-a dat seama ca am amigdalita !
0
15-07-2009, ora 15:24
anirod
Nu este medic/terapeut
anirod
draga scarface iti multumesc pentru sfaturi, si am sa merg si la un homeopat, vezi la asta nu m-am gindit deocamdata am sa mai las copilul pina in septembrie fiind si perioada de vara cind pot sa-l duc la soare, dupa care voi consulta si un homeopat, iti multumesc.
0
22-07-2009, ora 15:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Anirod,

uite ce mai poti face, care are un efect mai puternic decat soarele, care este vindecator:
procura un castron se sticla albastar sau cel mai bine violeta si daca nu gasesti vopseste unul de culoare violet deschis. Pui apa in ele pe care o ti timp de 30-60 minute la soare atunci cand bate, insa fucntioneaza numai cand soarele e mai sus (intre ora 10 si 16).
Din apa asta ii dai sa bea in loc de apa normala dupa ce s-a racit.
Ca sa se pastreze mai mult timp radiatia ultarviolete in apa poti vopsi si sticla in care o pastrezi dupa insorire de culoare violet.

Aceste remediu este universal si ajuta la absolut toate bolile, mai ales la cele psihice caci da sufletului anumite particule din care este constituit si care se afla in fotonii solari.
Captati astfel fotonii solari sunt absorbiti imediat si au un efect vindecator f. puternic, mai ales la copii !
Cunosc insa si persoane in varsta care s-au vindecat NUMAI cu acest remediu !

Sunt iinterzise insa iutelile, carnea de porc, fasolea, cofeina (cefa, cola) si salatele cruzi, caci ele anihileaza efectul acestor energii foarte gingase.

Puteti citi mai mult despre aceasta arta de vindceare simpla numita heliopatie daca cautati in google urmatoarele "Puterea de vindecare a luminii soarelui"

In plus cumparati de la farmcie "ferrum phosphoricum CH9" homeopat.
Se da globula zilnic timp de 10-30 de zile, dupa nevoie.

Succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: