anemie?rog o parere | Forumul Medical ROmedic

anemie?rog o parere

07-09-2013
santi
Nu este medic/terapeut
santi
buna seara.
am 32 de ani si de 2 saptamani jumatate ma confrunt cu probleme la care nu le am dat inca de cap.
Sunt permanent ametita(nu dureri de cap), am capul greu si dificultati de concentrare, simt mainile si picioarele reci, uneori bufeuri de caldura si transpiratie, sunt obosita si prezint stari de somnolenta, am tenul palid si cearcane.
Au fost zile cand simteam ca pic pe strada, ca trebuie sa ma concentrez pt lucruri simple, simt nevoia sa respir adanc.
Am observat ca se mai amelioreaza starea daca i au o aspirina.

Mentionez ca tensiunea este de 10 cu 6 si pulsul 92. Am avut intodeauna tensiunea mca fara sa mi creeze neplaceri

In asteptare rezultatelor la analize vreau sa stiu daca s a mai confruntat cineva cu asa ceva, o parere despre care sa fie prob.
12 comentarii
0
07-09-2013, ora 12:08
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Poate un consult la endocrinologie ar fi de prisos, simptomele tale seamana cu o suferinta a tiroidei, multa sanatate!
0
07-09-2013, ora 14:48
santi
Nu este medic/terapeut
santi
multumesc mult pentru raspuns, o sa tin cont de sugestia ta si pe langa analizele de sange o sa cer si dozari T3 si T4, nu ar fi exclusa si o afectiune tiroidiana tinand cond ca am o permanenta senzatie de frig, nici dupa dus fierbinte parca nu ma incalzesc si stau cu sosete in casa si sub patura.
am pomenit de anemia pt ca asa scrie pe biletul de trimitere:anemie prin carenta de fier, dar pana nu vad rezultatul analizelor este posibil orice
nu mai am rabdare pana luni cand fac analizele.nu m am simtit niciodata asa rau si pe o perioada asa lunga si sunt destul de speriata.
multumesc mult inca o data.
0
07-09-2013, ora 23:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca analizele sunt bune si la inima, si cu tensiunea, si cele endocrinologice si nici nu aveti vreo infectie, e posibil sa fi facut vreo depresie cu somatizari. Luati-le prin excludere.
Sanatate multa va doresc !
0
09-09-2013, ora 11:08
IOADE
Nu este medic/terapeut
IOADE
Asteptam vesti de la tine, nu te panica foarte tare toate lucrurile se rezolva trebuie doar o infinita rabdare, sa auzim de bine, sanatate tuturor!
0
09-09-2013, ora 12:58
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Exact cum a zis si Clara, daca analizele ies bine, e posibil sa fie ceva pe partea "nervoasa". Stresul poate sa iti afecteze organismul destul de serios..Ai avut o perioada grea cu multe incercari in ultima vreme ?
0
09-09-2013, ora 20:44
santi
Nu este medic/terapeut
santi
Buna seara si multumesc mult pentru raspunsuri
Nu stiu ce se intampla cu mine, nu am mai trecut niciodata prin starile acestea si sper sa fie o cauza organica.
Astazi se fac 3 saptamani de cand au debutat.. pe seara cu o ameteala puernica si un cap greu de care nu am scapat pana azi.
Initial am exclus o cauza nervoasa pt ca nu am avut niciun stres, sunt in concediu, eram odihnita, am simtit dintr o data o ameteala, lipsa de concentrare, cap greu.

Eu sunt si foarte panicoasa si de cateva zile sunt si nelinistita, agitata, nu mai ma pot odihni, nu vreau sa ma inbonlavsec singura si vreau sa mi controlez starile.
In 2 3 zile o sa vad rezultatele si sa mi spuna ca am carenta de ceva(3, 4 luni tineam o dieta din care am exclus carnea rosie si regimul alimentar nu prea era diversificatt)sa fac tratament si sa mi revin, prefer asta decat deva pe fond nervos.
0
09-09-2013, ora 20:47
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Mult succes atunci! Daca mai ai nevoie de ceva, poate te putem ajuta!
0
09-09-2013, ora 21:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ santi

Ati luat cumva pastile de slabit in dieta ?
0
09-09-2013, ora 22:41
santi
Nu este medic/terapeut
santi
nu am luat pastile
0
10-09-2013, ora 18:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ santi

Poate ca simptomele se vor extinde doar pe perioada regimului.
Incercati sa vedeti daca au legatura cu el.
0
12-09-2013, ora 21:25
santi
Nu este medic/terapeut
santi
Buna seara
Am rezultatul analizelor,
Se pare ca nu este anemie, toate analizele se incadreaza in limite normale mai putin magneziemia care este 1, 57.
Doctorul mi a spus ca asta este cauza, deficit de magneziu care poate sa ti dea toate starile enumerate mai sus.Daca totusi dupa 10 zile de tratament(berocca ca si mg un comprimat pe zi)simptomele persista sa fac un control si la neurologie dar sper sa nu mai fie nevoie.
Se pare ca sufar si de o infectie urinara(nu am prezentat niciun simptom), pt asta o sa fac o urocultura.
0
28-10-2013, ora 21:59
santi
Nu este medic/terapeut
santi
Astazi se fac 9 saptamani de cand au debutat simptomele.Am facut 2 seturi de analize sange si urina in sept care au iesit bune, hormonii tiroidieni au iesit bine, au facut si un control neurologic unde mi-au fost verificate reflexelle pus alte simptome(greata, varsaturi, intoleranta la lumina) a fost bine dupa spusele doctorului, nu mi a recamandat CT sau RMN dar eu sunt in continuare ametita si cu capul greu.Alte simptome nu am, nu mai sunt anxioasa ca in primele zile cand nici nu mai putem odihni de frica, acum dorm bine, am pofta de mancare, nu ma doare capul, in toata perioada nu am luat un analgezic sunt numai ametita dar nu de genul sa se invarta camera cu mine, este ameteala in capul meu ca sa ma exprim asa.

Zilele au fost mai bune si mai proaste, zile in care chiar disparea ametealea dar niciodata 3 zile consecutiv limpede.Fac trtament cu magne B6 o fiola pe zi si 1 comprimat supradyn pe zi de aproape o luna si imi este asa si asa.
Am zile cand ma supara atat de tare incat nu mai suport si zic, gata, ma duc la doctor sa mi fac RMN, EEG, EKG dar cand ma lovesc de birocratia din sistemul medical romanesc renunt.Eu sunt din Ilfov si nu ma primeau cu trimitere de la medicul de familie din Ilfov la analize, am schimbat medicul de familie si acum trebuie sa astept 1 luna jumatate ca sa pot primi o trimitere, deci pot sa si mor in timpul asta ca sa platesc 1 mil consulttie la cardiologie, neurologie sau oftalmologie la o clinica privata chiar nu mi
permit.Ma consolez cu gandul ca daca era ceva grav gen tumora la cap, leucemie cum eram eu speriata la inceput apareau si alte simptome in aproape 3 luni de zile, sper sa mi treaca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •