Anticonceptionale

14-03-2017
Euk
Nu este medic/terapeut
Euk
Buna ziua, am doua nașteri, la cea de a doua am optat pentru legarea trompelor.am ciclul menstrual foarte mult mi sa recomandat anticoncepționale ca sa mi se mai regleze.inaca nu am început sa iau, folia este de 28.acum întrebarea mea este :pot lua doar 21 și sa încep o alta folie pentru a opta sa nu îmi vina ciclul încă o săptămâna cât voi fi plecată in concediu.chiar dacă folia are 28sau trebuie musai sa fie folie de 21.multumesc mult
1 comentarii
1
14-03-2017, ora 18:04
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
daca folia e de 28 atunci ultimele 7 pastile nubau estrogeni si dupa primele 21 se poate lua folia nr 2 di ziua 1, insa nu e prea indicat sa faceti asta si sa va amanati menstra deoarece excesul de estrogeni nu e bun nici pentru sani nici pentru mucoasa uterina si se indica doar in cazuri speciale sau urgente si maximum 1 data pe an.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să-ți întârzii menstruația pentru câteva zile?
  •