anticonceptionale uitate. Raspundeti-mi va rog!!!

04-09-2012
Gabriela0000
Nu este medic/terapeut
Gabriela0000
Buna seara, am si eu o problema.Iau anticonceptionale Yasmine de vreo 3 luni. La inceperea blisterului nou dupa pauza de 7 zile, am uitat sa iau pastila in a 8a duminica si asa ca am luat in a 9a zi, luni, 2 pastile, cea de dinainte cu o zi si cea actuala.Iau pastilele mereu dimineata la ora 8. Marti a 10a zi am luast pastila normal si am avut un contact neprotejat iar miercuri, ziua urmatoare am uitat iar pastila de dimineata si am luat o seara la 10. As vrea sa stiu care sunt consecintele sau riscurile. Va rog sa imi raspundeti. Multumesc mult.
4 comentarii
0
05-09-2012, ora 11:56
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Chiar daca iei cu intarziere ar trebui sa fi protejata. Si eu uitam asa ca mi-am pus alarma la telefon in fiecare zi la aceeasi ora. Interesant ca le iei dimineata, dc nu le iei seara? Mie imi provoaca stari de greata daca le iau dimineata plus ca in prima parte a zilei sunt mai ocupata, mai agitata asa ca exista riscuri mai mari sa uit. Cand incepi un nou blister, incerca sa le iei seara, eu asa te sfatuiesc. Esti mult mai relaxata si ai mai mult timp. Altadata cand uiti sa iei in prima zi, nu mai lua 2, Incepi cu ziua 9 si continui blisterul normal. Te decalezi cu 1 zi fata de celelalte luni dar cred ca e mai bine decat sa iei din prima zi 2 o data. Multa bafta si memorie buna :)
0
05-09-2012, ora 16:19
Gabriela0000
Nu este medic/terapeut
Gabriela0000
asta inseamna ca marti cand am avut contactul sexul eram protejata nu?
0
05-09-2012, ora 16:24
Gabriela0000
Nu este medic/terapeut
Gabriela0000
le iau dimineata cand plec de acasa insa nu stiu cum de s.a intamplat acum sa uit. Pana acum nu mi s.a mai intamplat, dimpotriva la ele ma gandeam cand ma trezeam.
0
06-09-2012, ora 08:04
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Erai protejata. Parerea mea e sa nu te ingrijorezi. Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul