apa la plamani, cancer

194 comentarii 1 2 ..... 6 7
0
29-05-2013, ora 00:25
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara!..cadryan imi pare f rau pt ce ai spus, poate totusi va exista o speranta pt tatal tau!..dupa ce se vor face investigatii se va pune diagnosticul, iar rezultatul biposiei/punctiei dureaza..ma intristez cand aud atatea cazuri, atatia oameni bolnavi de cancer..si nimeni nu-i gaseste nici cauza, nici leacul...si la mama au fost celule canceroase in apa, drept urmare metastaza..si din analizele la sange a rezultat ca a trecut in limfa...cancerul acesta de plamani este f nemilos, numai Dzeu ne mai poate ajuta, eu inca sper..iti doresc multa forta, de fapt aceste situatii ne forteaza sa fim puternici, nu avem alta alternativa...dar in primul rand iti doresc sa fie bine tatal tau si sa iasa bune analizele!
Eu am depus dosarul pt Tarceva, acum asteptam...
Dle dr. nu stiu daca v-am intrebat, de la acest medicament cade parul?mama a fost f afectata de acest aspect, toata viata a avut parul lung.si referitor la menstruatie, pe timpul citostaticelor s-a oprit, ea avand 46 ani inca nu a intrat la menopauza.va reveni la normal acum?dl. dr. nu i-a dt un alt tratament in acest sens...pe termen lung nu stiu daca mai conteaza, dar pt ea in aceste momente sunt motive in plus de stres..
O seara placuta!
0
29-05-2013, ora 11:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in general parul NU cade de la tratamentul cu tarceva.
0
29-05-2013, ora 12:15
cadryan
Nu este medic/terapeut
cadryan
Multumesc pt. incurajari, chiar daca e cat se poate de nasol...
Am fost la el la spital, iar doctorita mi-a spus ca ar fi celule canceroase in lichidul scos (presupune cancer gr. 4 - deci inoperabil), analiza pe care o sa o repete. I-a facut o injectie in umar cu Clexane pt. a-i imbunatati INR-ul (viteza sangelui). Am vazut ca-i administreaza medicamentele: Novogast, Tramag 50 si Ketonal. Se doreste a se face tomografia (CT) dar trebuie golita cavitatea de lichid, pentru a se da seama de originea tumorii canceroase. Se presupune ca ar fi tot in plaman. Am inteles ca sunt sanse aproape nule de a se remedia aceasta situatie, insa eu tot mai sper chiar daca ar fi o proportie de 0, 00001 %. Speranta moare ultima! Luni ar trebui sa avem un raspuns sigur asupra diagnosticului final.
Aaaaa, doctorita mi-a mai spus ceva: 'Incercam sa-i facem trecerea cat mai usoara'. Problema este ca pot aparea complicatii in orice moment si este foarte posibil sa nu se ajunga la faza terminala a cancerului.
@lili: Sanatate mamei tale !
Doamne ajuta!
0
29-05-2013, ora 15:26
violettta
Nu este medic/terapeut
violettta
Buna ziua...! Ma gandeam luni Cadryan ca l ai internat pe tatal tau si parca mi aduceam aminte de mine in primele saptamani de investigatii. Roaga te acum sa i se puna un diagnostic cat mai repede pt a putea incepe tratamentul. chiar daca chimioterapia...e extraordinar de grea. dar depinde de organismul fiecaruia, La mama Lilianei a actionat mai bine ca la tata, tata facuse in schimb mult mai multe cicluri.
Si la tata ca si la mama Lilianei de altfel, lichidul pleural era invadat de celule canceroase. Imi imaginez cum esti acum ca s a confirmat ceea ce banuiai...Dar nu toti bolnavii reactioneaza la fel, dr dr Raul Duke spunea ca daca tratamentul e cat mai adecvat, sunt pacienti care traiesc si 3-4 ani. si se simt ok...Deci...fiti tari! de acum asta e, asta e diagnosticul, nu puteti spera decat sa nu se inrautateasca lucrurile. caci mai bune nu cred ca se fac!
E o boala grea, cu surprize, ce evolueaza extraordinar de repede, , tata in fbruarie de ziua lui, facea genoflexiuni si flotari sa mi demonstreze ca e bine. si.cat a mai durat pana...
Mult succes, Cadryan si eu si Lili suntem alaturi de tine, stim prin ce treci, o sa mai vorbim aici, bazaeaza te pe dl dr Raul, iti va fi de mare ajutor!
Sanatate si putere va doresc!
Lili, sa stii ca iti tin pumnii pt medicament. sper ca e bine mama ta. sa mi mai scrii pe mes, eu nu prea ti am mai scris, caci nu veau sa te intristez, nu s chiar in apele mele...
0
29-05-2013, ora 18:07
cadryan
Nu este medic/terapeut
cadryan
Multumesc Violetta
0
30-05-2013, ora 10:51
cadryan
Nu este medic/terapeut
cadryan
Domnule dr. RaulDuke, va rog sa-mi spuneti cam cand si cum pot afla daca tatal meu este sau nu in situatia mamei lui Lili.
Cu stima,
0
30-05-2013, ora 12:09
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
" Se doreste a se face tomografia (CT) dar trebuie golita cavitatea de lichid, pentru a se da seama de originea tumorii canceroase."

Intrebati medicul care va va extrage lichidul daca se poate lasa un cateter in pleura prin care sa se scurga lichidul format si prin care de asemenea se poate spala pleura cu solutie de bicarbonat 5 % ! Acesta este cel mai eficient tratament prin care se poate stopa evolutia locala a cancerului !
0
30-05-2013, ora 12:47
cadryan
Nu este medic/terapeut
cadryan
multumesc pt. sfat. O sa intreb.
0
31-05-2013, ora 09:09
cadryan
Nu este medic/terapeut
cadryan
@stevens: se pare ca nu este posibil acest lucru datorita problemelor privind sangerarea, respectiv a inr-ului.
@RaulDuke: va rog sa-mi spuneti cam cand si cum pot afla daca tatal meu este sau nu in situatia mamei lui Lili, respectiv daca este activata.. nu stiu ce... etc.
Cu stima,
0
31-05-2013, ora 10:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu inteleg intrebarea.
0
04-06-2013, ora 14:52
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna ziua tuturor..dle dr. va multumesc pt raspuns!
Cadryan mama a aflat sigur dupa rezultatul biopsiei, cred ca a ciupit din pleura si a pus la biopsie, plus lichidul pus la analiza..ea a facut si CT cand avea apa sa vada daca nu sunt afectate si alte organe, intr-adevar plamnul era invadat de apa..insa doctorii au vrut sa vada daca mai sunt si alte organe afectate.si analizele la sange au iesit prost.imi pare rau ca s-au gasit gasit celule canceroase la tatal..sau doar presupune doctora? dar rezultat oficial ti-au dat?biopsie si punctie?ca din astea se vede clar
Referitor la metoda de scoatere a apei, este una mai dura...ii introduce un furtun in zona cu apa, iar lichidul curge intr-un borcan..ceva de genul..dupa ce s-a scurs tot lichidul( aproximativ, pt ca el se formeaza incontinuu de la celulele acestea) mamei mele i-au facut talcaj, adica i-au introdus o substanta in tubul acela.
Referitor la punctul de plecare, se face o analiza - Imunohistochimia la un alt laborator, se plateste aceasta, care stabileste punctul de plecare( eu am facut la Medcenter este in Berceni, se poate face si la Victor Babes).
Dupa talcaj trebuie sa inceapa cat mai repede chimioterapia...pt ca numai prin ea se mai distrug celulele acelea care produc apa.dupa sedinta a 4 a mama a mai facut un alt Ct pentru a vedea efectele..
Ce nu am stiut eu, analiza EGFR, pe care am facut o dupa cele 6 sedinte de chimioterapie..si abia acum am depus dosarul
Ar fi bine sa o faci atunci cand incepe citostaticele si sa depui dosarul la inceput, ca dupa sedinte sa ai medicamentul, nu sa astepti apoi.
Va doresc multa sanatate tuturor! Violeta imi dau seama care este starea ta si iti doresc sa fii cat mai puternica, tatal tau trebuie sa fie mandru de tine de acolo de sus si cred ca vrea sa te vada fericita, deci trebuie sa-i faci pe plac, o sa mai vbm pe mess, te pup
0
11-03-2014, ora 12:13
loredana1987
Nu este medic/terapeut
loredana1987
Buna Liliana!Mi-am permis sa-ti cer prietenia deoarece cazul mamei tale seamana foarte mult cu cazul mamei mele.sunt disperata si incerc orice portita pentru a mai afla cate o informatie care ii poate fi de ajutor...cand am aflat de la tatal meu vestea...am intrat pe net si am gasit povestea ta...n am putut adormi pana n am citit tot.cu sufletul indurerat gaseam o persoana care simtea ce simteam eu.mama mea de 44 de ani a foat internata la un spital de pneumo unde i s-a administrat aproape 3 sapt tratament si ii era din ce in c mai rau.lichid se tot acumula in loc sa inceteze.i-a facut analiza la lichid si din ce mi-a zis tatal meu i s-au gasit celule canceroase.ii tot zic tatalui meu sa-mi zica c scrie p biletul de externare si tot evita.de la spitalul de pneumo a fost trimisa la spitalul militar pe sectia de chirurgie toracica.aici a internat-o si i-a zis tatalui meu ca se poate opera.(uffff o speranta fata de cazul mamei tale ma gandeam in sinea mea)urma ca dupa amiaza sa-i faca ct si a 2- a zi sau cel tarziu a3-a s-o opereze.insa ghinion i-a venit menstruatia si a fost totul amanat pe joi vineri..ciclul trece si vineri n o opereaza k au liber doamnele pentru petrecerea de 8 martie.ea tot are dureri si e cu psihicul la pamant.cand de fapt ea era o fire calma intelegatoare...in ecografiile de le-a facut la spitalul de pneumo celelalte organe era in valori normale deci nimic suspect..ea a mai facut operatie de chist ovarian si operatie de san.insa ambele biopsiile au iesit bine...nimic suspect.rezultat benign. a venit si ziua operatiei.m-a sunat tatal meu si mi-a zis ca nu poate sa-i scoata nimic ca e metastaza.ca au taiato si au observat.nu-mi venea sa cred k in tara asta e posibil asa ceva.cand mai aveam o speranta..am aruncat cu bani peste tot de la bun inceput am zis ca tot s-o scapam de dureri si cat mai repede...acum asteptam o naliza n stiu despre c e vorba.pt care am mai impins niste bani ca sa ne-o faca in 3 zile.ca o s-o externeze de la spitalul militar si o trimite la fundeni.ma simt neputincioasa ca n am mai multe detalii despre analize si investigatiile facute.tatal meu nu-mi poate vorbi foarte mult ca incepe sa planga.eu n pot fi langa ea ca am copil mic.ma simt asa neputincioasa.nu-mi pot imagina viata fara mamica mea draga care pune raul altora in fata si de fiecare data se lasa pe ea
ea n stie deocamdata..mult n mai putem sa-i ascundem ca simte k e cva in neregula...doctorul a linistit-o ieri i-a zis ca a decurs bine operatia...insa ei i-a facut talcaj daca au vazut k n pot scoate nimic de acolo
0
11-03-2014, ora 12:20
loredana1987
Nu este medic/terapeut
loredana1987
Multa sanatate sa-i dea Dumnezeu mamei tale si eu il rog in fiecare seara pentru mamica mea si pentru toti cei care se afla in
suferinta si au atata nevoie de El.
0
11-03-2014, ora 12:23
loredana1987
Nu este medic/terapeut
loredana1987
am mai aflat de la un unchi de al meu care a fost acolo ieri in ziua destinata operatiei ca aceasta analiza o sa ne arate cat anume
din organism e afectat si va ajuta la prescrierea tratamentului cu citostatice...stii cumva despre c analiza e vorba..inca ceva.cik la ct n s-a vazut k ar fi afectate alte organe de aceea au decis s-o, , opereze"si asa au abservat mai bine despre c e vorba...cand au taiat

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
194 comentarii 1 2 ..... 6 7

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.