Apendicita cronica/colon iritabil/altceva??

10-12-2019
cristina25079
Nu este medic/terapeut
cristina25079
Buna ziua,

Sunt putin disperata in cautarea unui diagnostic. Am 27 ani, femeie, nefumatoare, fara nasteri sau avorturi.
Acum un an (dec18)in urma unor dureri destul de mari in dreapta jos, care se lasau pe picior, plus urinare frecventa si greata, am fost la doctor. Am fost direct la ginecolog pt ca imi intarziase menstra ceea ce nu e ceva specific pt mine, menstra fiind regulata la 30-34 zile de cand ma stiu, iar de data asta nu venise dupa 10 zile intarziere iar testele de sarcina ieseau negative.
Primul ginecolog mi a zis ca am un chist ovarian pe stanga, de 4 cm. Mi a dat sa fac analiza scor roma risc cancer ovarian si sa iau anticonceptionale. Scor roma a iesit bine. A zis ca menstra vine pt ca aveam un spotting. Nu am fost mare fan sa iau ac, plus ca menstra tot nu venea asa ca am mers la alt ginecolog dupa vreo 3 zile. Acesta a zis ca am un chist ovarian hemoragic de 4 cm in dreapta, dib care iesea lichid deci era in reabsorbtie(unde ma si durea), mi a dat duphaston pt declansarea menstrei si niste supozitoare din plante colonsan pt vindecare mai rapida. La 3 zile de duphaston menstra a venit iar eu am repetat controlul dupa o luna iar chistul se retrasese. Inca aveam o jena in dreapta dar nu asa rea, plus balonare, mi a zis ca e de la acel lichid din chist care dureaza sa se resoarba.
Lunile au trecut si eu eram f balonata. Intotdeauna am avut prb asta plus constipatie, dar acum parca balonarea era mai rea. Asa ca dupa 2 luni (in martie an curent) am facut o eco abdominala plus analize de sange, care au iesit ok, minus putin nisip la rinichiul drept si un colecist lenes si cudat care ma mai suparase si in trecut (desi mananc putin si usor). Am facut si eco transvaginala din nou si nu mai aveam vreun chist.
Totul bine, in afara de balonarea si gazele app constante, am luat kebene dar nu m a ajutat prea mult.
Dureri aveam dar nu constante si nici severe tot in dreapta jos.
Acum 2 sapt am mers la ginecolog pt controlul anual (imi fac anual eco, secretii, papanicolau). La eco mi s a zis ca nu am chisturi dar ovarul drept apare retrouterin si aderent la uter si ca nu stie de ce, ori o infectie mai veche (dar de 5 ani imi fac toate analizele, mi am facut inclusiv micoplasma ureaplasma si chlamydia si niciodata nu am avut nimic), asa ca ce infectie?! a zis ca poate fi si de la un apendic inflamat in trecut dar care nu a generat totusi o apendicita sau ceva de genul, eu nefiind operata de apendicita. Mentionez ca ma toate zecile de eco precedente mi se zicea ca ovarul e retrouterin dar nu ca ar fi aderent la uter... acum nu stiu cine are dreptate.
In fine, eu fiind mai paranoica de fel m-am cam speriat de toate cele expuse, ca daca am ceva grav. Inainte de asta mai avusesem un stres provocat de extractia unei masele de minte incluse, operatie de care mi a fost frica dar dupa care am si zacut ceva dupa+ luat augumentin 5 zile.
Cam la 2-3 zile de cand am inceput sa ma stresez psihic au revenit durerile in dreapta jos pe care nu le mai avusesem de ceva timp, mai intense decat de obicei. Durerea e mai rea in pozitia intins sau sezut, in picioare e mai bine. Am ridicat picioarele sa vad daca ma doare si nu. De data asta stiam ca nu am chisturi caci tocmai ce facusem eco.. analizele de secretii sunt inca in lucru dar ma indoiesc sa am ceva, de 6 ani sunt casatorita si nu am multipli parteneri sexuali. Deasemenea urinam mai des si cu putina usturime. Am stat asa 2 zile sa vad daca trece, dar nu. Am mers sa fac o analiza de urina cu urocultura. La sumar a iesit totul bine exceptand: rare cristale oxalat, deci nisip banuiesc. Nu stiu daca are relevanta dar eu luasem vit c cu zinc fix 5 zile inainte de analiza. Urocultura inca e in lucru. Intre timp au aparut multiple semne digestive, intestine zgomotoase, greata, gaze excesive dar si dureri in dreapta sub coaste. Atunci m am gandit ca este pe fond emotional un colon iritabil si/sau plus bila lenesa. Am luat anghirol pt bila si niste kebene pt gaze, ibutin pt tranzit si deja dupa prima zi mi a revenit pofta de mancare si a trecut greata. Febra nu am avut deloc. Durerile s au mutat in toata zona abdominala, chiar si in stanga dar f putin. Cele din dreapta de sub coaste s au lasat si spre spate. Deci nu ma doare exclusiv in dreapta jos.
Am mers azi la medicul de familie in cautarea unui raspuns. M a palpat si nu m a durut, dar mi a zis ca totusi poate fi o apendicita. M a trimis sa imi fac analize de sange si sa merg la un chirurg sa ma vada.
Ce parere aveti??? Ar putea o apendicita sa supere doar ocazional? Eu deja am acum o sapt de cand am inceput sa ma simt rau iar simptomele nu s au agravat. In plus am aceste dureri de un an, doar ca ocazionale. Cum as putea sa aflu sigur daca e apendicita sau e o dereglare digestiva de la stres sau o colica renala de la nisip? Nu as vrea sa ma operez degeaba dar nici sa stau asa daca am... Maine merg sa imi fac analizele de sange.. Recunosc ca sunt sedentara, nu fac sport si stau pe scaun la birou 8 ore pe zi, dar nu sunt supraponderala, am 45 kg la 1, 60z Multumesc
6 comentarii
0
11-12-2019, ora 12:21
cristina25079
Nu este medic/terapeut
cristina25079
am fost sa ma vada si un chirurg azi, m a palpat si mi a facut ecografie, a zis ca nu e apendicita...
0
11-12-2019, ora 13:28
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Analizele de sange vor arata daca este vreo infectie pe undeva.
Chirurgul nu s-a uitat cu echo si la rinichi? Ca ar putea fi si o colica renala, desi simtomatologia extinsa la tot abdomenul pare mai degraba de cauza digestiva. Cel mai probabil e un colon iritabil care are perioade de acutizare.
Mai multa apa si fibre...in rest nu prea ai ce sa faci...

Chiar daca ai tendinta sa te ingrijorezi poate mai usor tot consider ca e o idee buna sa mergi la medic cand simti ca ceva nu e in regula. Iar o hemoleucograma nu strica niciodata, mai ales cand e durere si febra si poti sa o faci rapid la un laborator de analize.

Legat de ovar, e posibil sa fie niste aderente acolo. Cand exista inflamatie exista si posibilitatea sa se formeze niste aderente. Dar nu e nimic de ingrijorat. Aderente apar in abdomen dupa orice interventie chirurgicala de exemplu.
0
11-12-2019, ora 16:15
cristina25079
Nu este medic/terapeut
cristina25079
multumesc pt raspuns.
chirurgul s a uitat pe eco la ovar, rinichi si colecist. a zis ca toate arata ok. a spus ca poate fi nisip la rinichi care sa nu se vada la eco, daca e foarte fin. si sa beau multa apa sa se elimine. a mai zis ca durerile pe picior pot fi de la coloana, daca stau mult pe scaun/intr o pozitie proasta, nu fac miscare etc(cam toate 3 se confirma).
intre timp a iesit si urocultura si nu am infectie urinara.
voiam sa fac azi dimineata analize de sange dar pt ca am fost la spital la chirurg nu am mai apucat. merg maine dimineata. febra nu am, mi am luat o zilnic. mai astept sa iasa analizele de secretii ginecologice, acelea mai dureaza vreo 2 zile...
sper ca chirurgul sa aiba dreptate si sa nu fie apendicita :(
legat de aderente, nu am avut nicio operatie nicaieri pana acum, sa se fi format din cauza acelui chist ovarian hemoragic care s a spart? as putea avea dureri din cauza lor? desi.. durerile mele actuale au cam migrat, nu au fost exclusiv acolo
0
12-12-2019, ora 17:28
cristina25079
Nu este medic/terapeut
cristina25079
am facut azi analizele de sange
hemoleucograma a iesit ok(leucocite ok) si vsh ul este ok
am facut mai multe analize dar inca sunt in lucru
am repetat analiza sediment urina si a iesit ca am leucocite 75 de unde maximul e 25, dar in proba de sambata leucocitele iesisera 0. in schimb sambata imi iesisera cristale oxalat rare si acum nu. urocultura recoltata tot sambata a iesit negativa. de ce am aceste leucocite???? ar fi posibil sa fi eliminat nisip si de aici sa apara? sa repet urocultura? :(
0
13-12-2019, ora 17:29
cristina25079
Nu este medic/terapeut
cristina25079
toate analizele de sange au iesit bune... ionograma (calciu, magneziu, sideremie, potasiu, sodiu), indicatorii de ficat, rinichi, markerii endocrini, glicemia, colesterolul cat si factorii de coagulare, etc
0
16-12-2019, ora 10:47
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Cu toate analizele astea bune nu mi-as mai face griji...
Sper ca a disparut si durerea...

Probabil e doar un colon iritabil cu perioade mai acute si deranjante.

Nu stiu ce sa zic legat de leucocitele din urina...odata au iesit, odata nu...laboratoarele mai dau si rezultate fals pozitive. Daca nu ai simptome urinare nu mai repeta analizele.

Incearca sa te relaxezi putin, te-a vazut un chirurg, analizele sunt bune.

Daca totusi durerile abdominale sunt deranjante si nu cedeaza - cauta un gastroenterolog bun si mergi mai departe. Si ia in serios alimentatia - consumul de fibre, multe legume - pentru ca ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: