are 6 luni si vrea numai laptic

05-05-2010
mirelama
Nu este medic/terapeut
mirelama
buna ziua
baiestelul meu de 6 luni vrea sa manance numai laptic.A fost hranit cu lapte praf de la inceput iar diversificarea am inceput de la 5 luni.Nu am insistat pt ca am zis cate un pic cate un pic, dar?acuma avem 6 luni si nu l atrage nimic
-am incercat cu cereale mai multe sortimente de abia dc deschide gurita ia 2 -3 lingurite si nu mai vrea
- supiaca (morcov, cartof, telina, pastranac, orez, brocoli, patrunzel)la fel max 15 ml cu greu
-mar cu biscuite
-mar cop cu biscuite
-banana
Parca nu are pofta de mincare, nimic nu-l atrage, tot timpul sa se joace sa se agate de ceva, iar cand ii e foame vrea numai lapte
de asemenea am observat ca dupa ce maninca altceva inafara de laptic il doare burtica
am fost la medic simi a spus sa am rabdare dar cata ca deja e mare.Alti copii ca el nu va mai spun cat maninca.El nu are dintisori inca si nu se tine bine in fundulet
5 comentarii
0
05-05-2010, ora 17:59
miki79
Nu este medic/terapeut
miki79
si eu cu baietelul meu, care are acum 2ani si 3luni, am inceput inceput diversificarea tot pe la 5luni si jumatate, cu omogenizate de fructe, mar cu biscuiti, dar la inceput manca doar cateva lingurite pe zi, asa ca nu cred ca ar trebui sa iti faci griji, bine ca mananca lapte.incearca in fiecare zi sa-i dai cate o lingurita in plus fata de ziua precedenta, pana o sa reusesti sa inlocuiesti o masa de lapte cu una cu fructe, supa.eu ii dadeam la baietel sa se joace si el cu o lingurita de guma(pt.copii)un castronel de plastic asa avea si el ocupatie si manca.oricum trebuie multa rabdare, al meu a inlocuit o masa completa de lapte cu una de mancare abia pe la 7 luni intre timp manca si lapte de la san.succes.
0
05-05-2010, ora 18:35
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Este o greseala pe care o fac multe mamici, in a face comparatii cu alti copii.Fiecare om este unic, fiecare copil creste intr-un anumit fel, nu mai incercati sa va comparati copilul cu altii de seama lui. Lasati-l sa creasca in felul lui si cum simte el ca trebuie. Cu toate ca il vede-ti asa de mic organismul lui stie mai bine ce e bun pentru el si ce nu, de unde si semnalul de alarma pe care vi-l da prin durerile de burtica pe care le are. Nu mai fortati copilul cu fel de fel de mancare atata timp cat el este sanatos, este vioi si are chef de joaca inseamna ca nu are nevoie de altceva. Aveti rabdare si nu fortati lucrurile. Uitati aici inca un subiect asemanator : http://forum.romedic.ro/prod/probleme_cu_greutatea_041466.html
0
05-05-2010, ora 22:44
mirelama
Nu este medic/terapeut
mirelama
intradevar este vioi si arata bine dar este si foarte agitat nu sat 1 minut e intr-o continua miscare dar se pune pe burta si plange de durere la burtica.Imi fac griji pt ca laptele praf nu ii mai asigura necesarul de vitamine de care are nevoie si atunci va deveni anemic, vor intarzia aparitia dintisorilor, statul in fundulet, fontanela se va inchide mai greu, se vor strimba piciorusele si alte efecte negative dc el va continua sa manince numai laptic
0
09-05-2010, ora 19:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu se dau cereale, lactate animale sau carbohidrati procesati cum sunt biscutii, copiilor sub 2 ani (ideal 7 ani sau deloc).

Gluten+caseina+vaccinuri=AUTISM
Articolul complet http://www.cristianmargarit.ro/2009/04/sanatate/glutencaseinavaccinuri
-
Evident ca autismul nu are o cauza cunoscuta si nu exista studii care sa demonstreze o legatura clara intre consumul de gluten(continut in cereale), caseina(continuta in lapte si branza), vaccinuri(care contin o serie de substante toxice si pot afecta sistemul imunitar). Evident, ca, statistic, se poate demonstra ca tu acum nu citesti acest text ci dai cu sapa prin gradina. Statistic se poate demonstra orice. Totul depinde de cine plateste pentru rezultatele statisticii.

Dar... azi pe CNN au fost invitati la "Larry King Live" Jenny McCarthy, Jim Carrey... si o pleiada de medici, avocati, personalitati medicale. Treaba e simpla. Copilul ei tine o dieta fara gluten si caseina, plus masuri luate impotriva candidei. A trecut peste autism. Companiile farmaceutice fac miliarde profit din manipularea opiniei publice si inducerea fricii de boli. Vaccinarea pentru diverse boli este o sursa de profit uriasa. Eivdent, exista si boli pentru care vaccinarea este indicata si absolut necesara. Doar ca trebuie facuta o selectie.
-

Mai degraba lapte din canepa, migdale sau avocado.
0
12-05-2010, ora 08:08
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Una dinre cauzele pt. care bebelusul refuza diversificarea este deficitul latent de fier sau chiar o usoara anemie. Depozitele de fier de la mama se epuizeaza in jur de 6 luni. Incepeti sa-i administrati Feruum Haussman 5pic pe zi si Vitamina c 6 pic pe zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: