aritmie? | Forumul Medical ROmedic

aritmie?

19-06-2006
anais
Nu este medic/terapeut
anais
Buna Ziua,

Ma numesc Roxana si am 23 ani. Am si eu o problema. simptome: Ma simt foarte anxioasa in primul rand...e ca si cum am o tensiune in piept si nu o pot da afara. se intampla asta de vreo jumatate de an. Am fost la doctor in ianuarie si mi-a spus ca am un sunet la inima dupa ce m-a ascultat cu stetoscopul, mi-a facut un EKG, si m-a trimis la cardiolog. ei bine cardiologul nu a auzit nimic dar m-a trimis la o monitorizare... si nu m-am dus pentru ca e prea scumpa (ma aflu in Statele Unite)fara asigurare. Inca nu am si nu ma pot duce. Asta fiind in ianuarie am luat eu antidepresive si mi-am mai revenit. (merg si la scoala si la munca, foarte mult stres) Insa acum vreo luna sa zic am inceput sa am iarasi palpitatii si ca si cum inima imi sare o bataie, cel putin eu as o simt. Sunt foarte panicata si noaptea nu dorm si nu pot manca. Sunt foarte obosita atat psihic cat si fizic. Am si sincope cand ma ridic din pat. La efort ma simt obosita si imi bate inima tare ca atunci cand am o infectie sau ceva. Semne de slabiciune. Citind pe internet am ajuns la concluzia ca s-ar putea sa am aritmie, cel putin asa sunt simptomele. sunt super speriata si de fiecare data cand am palpitatii intru in panica si am impresia ca o sa mor. Am uitat sa va spun ca iua potasiu si am inceput de cateva zile cu ulei de peste. De obicei am tensiunea 10 cu 5 si pulsul 70-78. Intotdeauna am avut tensiunea mica. Am avut si 8 cu 5. Ce parere aveti si ce as putea face? Tratamente naturiste? Nu prea stiu ce sa ma mai fac. A! Am uitat sa va spun ca palpitatiile imi trec dupa ce iua potasiu si daca ma linistesc psihic. Dar daca ma enervez e groaznic. Imi bate inima foarte tare si cu o saritura de bataie. Nu le am foarte des. Cam de 4-5 ori pe zi sau mai putin. Inca ceva. Tatal meu mi-a spus ca si el s-a confruntat cu astfel de problema cand avea 20-30 ani si ma gandeam daca s-ar putea sa fie ceva ereditar???
Sper sa imi raspundeti si va multumesc anticipat tuturor.
Roxana
4 comentarii
0
13-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Draga Roxana, in primul rind ar trebui sa te alimentezi bine, cu sucuri de fructe, legume multe, probabil ca ai si anemie si hipocalcemie, simptomele tale pot fi puse pe seama acestora. Cit despre faptul ca ai luat antidepresive, parerea mea este ca ca ai gresit, daca luai anxiolitice poate ca ar fi fost mai bine. Daca esti in SUA, ma tem ca trebuie sa intebi un medic de acolo despre denumirea exacta a medicamentelor de acest gen . Dar poti lua magneziu si vitamina B6 timp de cel putin 10 zile pe luna, 3-4 luni consecutiv.Sa ne mai scrii daca esti mai bine. Sanatate
0
13-12-2006, ora 00:00
random
Nu este medic/terapeut
random
Roxana...nu ai nimic la inima...ai doar un inceput de atac de panica...e o chestie super banala.Viziteaza un psiholog.
1
15-12-2006, ora 00:00
scr2006
Nu este medic/terapeut
scr2006
Problemele tale sunt de ordin psihic. Din cauza starilor anxioase ai aceste stari de panica. Poti incerca ceva pe cale naturista, de ex ceai de valeriana sau angelica. Parerea mea este sa consulti un psihoterapeut.
0
09-02-2019, ora 12:47
Brax
Nu este medic/terapeut
Brax
Și eu tot Roxana ma numesc și sufăr de anxietate! Pot zice ca după 4, ani de tratament și terapie cognitiv comportamentala ma simt super bine! Citește biblia, o sa îți facă bine!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.