Aritmie extrasistolica | Forumul Medical ROmedic

Aritmie extrasistolica

25-04-2008
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Acum 3 ani, in timpul unei certe cu prietenul meu, a inceput sa ma stranga ingrozitor la inima si nu mai puteam respira- ma strangea atat de tare incat nu reuseam sa imi iau decat foarte putin aer asezata culcat pe o parte. Episodul a durat cam 10 minute, dupa care m-am mai linistit si treptat mi-a trecut. La inceput mi se intampla foarte rar, in primii 2 ani si jumatate cred ca mi s-a intamplat doar de vreo 5 ori, dar de jumatate de an patesc tot mai des si mai acut- am observat ca aceste episoade se manifesta doar atunci cand plang mult sau ma enervez foarte tare. Pentru ca s-au intensificat si pt ca tata are cardiopatie ischemica si acum aproape 2 ani a suferit un infarct miocardic si un AVC, am consultat un cardiolog, care mi-a depistat o aritmie extrasistolica si pulsul mare (98-100min) si mi-a dat sa iau Metoprorol si Aspacardin. Sa fie oare aceasta aritmie cauza?
4 comentarii
0
02-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Sper ca va simtiti mai bine dupa tratamentul indicat.Nu uitati dupa 3 luni de tratament cu aspacardin sa efectuati o ionograma serica (pentru a vedea valoarea potasiului, aspacardinul contine potasiu.asa cum lipsa lui poate determina palpitatii si excesul poate avea aceeasi simptomatologie)si un Holter de EKG(se va monitoriza activitatea inimii timp de 24 ore)pentru a vedea evolutia palpitatiilor sub tratament cu metoprolol.Alte analize utile-hemoleucograma, dozarea calcemiei, si a calciului ionic, magnezemie, hormoni tiroidieni.
Sigur ramane si stressul pe care va trebui sa-l evitati.
0
02-05-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Aspacardin trebuie sa iau doar 10 zile, de 2 ori pe zi, la fel si Metoprorol si in rest, sa le am la mine in caz de nevoie. Nedumerirea mea este pana la urma daca aceste episoade se datoreaza aritmiei sau alta este cauza lor. Multumesc de raspuns
0
02-05-2008, ora 00:00
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Buzatu Ileana Mihaela
Se pot datora aritmiei dar si unui atac de panica, precum si unei tulburari diselectrolitemice sau unei disfunctii tiroidiene.Pentru a exclude toate aceste cauze trebuie sa faceti analizele pe care le-am indicat.In mod normal daca simptomatologia este data de palpitatii ar trebui sa va simtiti mai bine dupa tratamentul cu metoprolol.
0
02-05-2008, ora 00:00
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Atacul de panica se exclude, raman deci celalalte 2 variante. Am sa va urmez sfatul si am sa imi fac peste 3 luni acele analize. Va multumesc mult! Toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: