Arsura cu acid sulfuric

14-09-2013
Gabryela90
Nu este medic/terapeut
Gabryela90
Buna ziua. Recent am fost internata la Spitalul de arsi Casa Austria din Timisoara, pentru o arsura cu acid sulfuric, aproximativ 2 L. Accidentul s-a intamplat la locul de munca, sticla de acid s-a spart pe picioarele mele: coapse si genunci si laba piciorului drept. Medicul mi-a spus ca arsura este de grad 2 B si ca daca, peste noapte, va trece la gradul 3 va fii necesara grefa de piele. Din fericire a doua zi arsura arata bine, iar grefa a iesit din discutie. Am primit 3 injectii cu Gentamicina, una cu Ketonal, 4 perfuzii cu Glucoza si crema Dermazin. Medicul mi-a zis ca nu voi ramane cu cicatrici si ca pielea se va regenera frumos. Am fost internata 2 zile si recent m-am intors acasa, trebuie sa ma dau in continuare cu Dermazin de 2 ori pe zi. As vrea totusi sa stiu daca exista vreo crema care sa imi garanteze faptul ca nu voi ramane cu cicatrici. Va multumesc !
3 comentarii
0
18-09-2013, ora 15:37
Dr.Adina Alberts
Identitate neconfirmată
Dr.Adina Alberts
Buna ziua.
Va recomandam gelul pentru cicatrici Stratamed.
Numai bine!
0
20-09-2013, ora 11:04
Gabryela90
Nu este medic/terapeut
Gabryela90
Va multumesc pentru raspuns. Intre timp am fost la control si pentru ca zona arsa se exfoliaza am primit 2 creme: Cicatrol pentru zonele rozalii si Epitelin pentru zonele neexfoiate. Ce parere aveti? Va multumesc inca o data pentru raspuns.
0
20-09-2013, ora 15:11
Dr.Adina Alberts
Identitate neconfirmată
Dr.Adina Alberts
Medicul care v-a recomandat cremele respective stie cel mai bine cazul dvs si ce tratament este necesar.
Noi folosim si recomandam Stratamed pentru cicatricile postoperatorii si suntem multumiti de rezultate.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsurile cu substante chimice - primul ajutor
  •