As dori parerea unui nutritionist

23-06-2007
Monkeyshine
Nu este medic/terapeut
Monkeyshine
Buna ziua! Sper ca un medic nutritionist sa isi faca timp sa ma ajute cu o parere in legatura cu dieta mea.
Momentan am 1, 69 m si 61 kg (varsta 17 ani). Intotdeauna am fost plinuta, dar de 2 luni incerc sa slabesc intr-un mod sanatos. Pana acum am slabit 8 kg si as dori sa ajung la 55 de kilograme. De cateva saptamani insa am stagnat si cred ca este de vina faptul ca la inceputul dietei mancam destul de putin, dar faceam si miscare. As vrea parerea Dumneavoastra in legatura cu alimentatia mea:
Dimineata -ora 8: 60g fulgi de ovaz cu 150-175 mL iaurt semidegresat; gustare-ora 11: aprox. 250g de fructe (mere, piersici, nectarine, grefruit, pepene galben, rar banane); pranz-ora 13:aprox 200g piept pui la gratar sau merluciu la gratar cu cateva ciuperci sau dovlecei deasemenea la gratar; gustare-ora 16: 250g fructe; cina-ora 18: salata din 2 rosii si un castravete cu aprox 10 mL ulei de masline si 50g branza degresata. Pe parcursul zilei beau cel putin 2 litri de apa sau ceai (verde, de tei, pt digestie). Ca sport, alerg 6 zile pe saptamana dimineata in parc, aproximativ 15 minute si fac abdomene o data la 2 zile.
Este corecta alimentatia mea? Este de ajuns ceea ce fac ca sa slabesc 6 kilograme pana la sfarsitul verii? Va multumesc anticipat si astept raspunsul Dumneavoastra.
3 comentarii
0
23-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Regimul tau alimentar nu e corect pt ca tu sa slabesti sanatos, nu ii dai org.tau cantitatea de proteine de care el are nevoie si astfel cand slabesti slabesti si din grasimi dar si din masa musculara, iar acum s-a blocat.Daca renunti la regim ai sa te ingrasi.-
0
08-10-2008, ora 00:00
Cristina Cotora
Nu este medic/terapeut
Cristina Cotora
Dieta e ceea ce mancam iar nutritie e de ce are nevoie organismul nostru din ceea ce noi mancam! Normal ar trebui sa avem 3 mese pe zi si fara gustari intre mese!In principiu, sa zicem ca e buna dieta dar poti sa mananci asa mai mult timp?Corpul nostru a capatat cateva Kg in plus sau are probleme de sanatate pt.ca mancam haotic, de foarte proasta calitate, noi trebuie sa gasim o solutie care sa ne schimbe intradevar stilul de viata si nu doar o dieta pe care sa o tinem cateva luni!!!!!! Iar apoi ne intoartcem la stilul nostru de viata dezorganizat!!! ASA NU TINE NICI O DIETA !!!
Acesta este sfatul meu ca si Consultant de nutritie si stil de viata!
-
0
29-10-2010, ora 13:00
ank-alexandra
Nu este medic/terapeut
ank-alexandra
Buna ziua.
Am 23 de ani, inaltime 1, 59 m si... 67 kg.
Traiesc intr-un mediu stresant de cand ma stiu.Locuiesc inca cu parintii, dar pot spune, ca sunt stalpul casei.Eu intretin curatenia, platesc cheltuielile etc.Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca ma implic foarte mult in tot si ma stresez.
Am dureri de cap de aproximativ 4 ani, zilnic.Am incercat sa gasesc o solutie.Am fost la ORL, oftalmolog, neurolog, mi-am facut RMN...nimic...totul e ok. La endocrinolog am aflat insa ca am prolactina marita de 7 ori(din cauza stresului, mi s-a zis) si hipotiroidism.Tratamentul indicat ma costa aproximativ 3 milioane si imi e imposibil sa il urmez.Deocamdata(sper).
Totusi am ales sa scriu la tema asta, pentru ca vreau foarte mult sa slabesc. Banuiesc ca ar trebui sa tin cont si de glanda tiroida si de prolactina.Imi doresc foarte mult sa slabesc...iar cand o sa am alta situatie materiala, sper ca voi urma si tratamenele necasare. Multumesc.Ce si cum sa fac sa pot slabi???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.