aslo marit - tratament?

26-11-2008
rizzom
Nu este medic/terapeut
rizzom
Buna ziua, am scris mai inainte pe acest forum despre o problema cu doi ganglioni submandibulari care mi s-au marit, dupa ce am luat 7 zile ibuprofen s-au mai micsorat, dar nu au disparut, am facut un set de analize care mi-au iesit bune in afara de tirul aslo care mi-a iesit 800(am facut si exudat, dar mi-a iesit negativ), am repetat peste cateva zile analizele pt aslo la un alt laborator ca sa se verifice razultatele de la primul, acolo mi-a iesit aslo 516, oricum este marit (cred eu ca e mult), acum ce sa fac, ganglionii sunt mariti de la aslo sau poate sa fie si alta cauza? Sa mai fac investigatii pentru ganglioni sau sa ma linistesc si sa ma tratez pt aslo? pt aslo se face tratament cu moldamin, dar se poate sa iau pastile in loc de injectii? Se poate sa fac tratamentul mai tarziu sau este urgent si mai bine sa incep de acum? Va rog sa-mi raspundeti cat de curand si sa-mi dati un sfat bun. Va multumesc.
13 comentarii
0
26-11-2008, ora 17:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebue sa incepi cu un consult la ORL.
Medicul o sa.ti spuna daca ASLO este marit din cauza infectiei cronice a amigdalelor. sau trebue sa cauti alt focar de infectie.
0
27-11-2008, ora 09:14
mihaela_ncs
Nu este medic/terapeut
mihaela_ncs
buna ziua, as vrea sa va intreb ce calmante mai exzista inafara de algocalmit dupa o operatie de amigdalita, pentru ca mie imi face foarte rau algocalminul. si inca o intrebare se pot manca lactate pt ca mie dr. mi-a zis ca pot manca orice dar altei fete i-a zis ca aceste infecteaza. va multumesc mult
0
27-11-2008, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru durerile dupa amigdalectomie.. este bine sa faci gargara cu Citrolin si sa ai pastilute de supt.. tantum verde sau septogal.
poti folosi Aponil sau nurofen.
de mancat primele 10 zile.. se poate. dar mancarea trebue sa fie moale si placuta, nici rece nici fierbinte.
0
27-11-2008, ora 21:47
mihaela_ncs
Nu este medic/terapeut
mihaela_ncs
va multumesc pentru raspuns am sa incerc sa iau ce ati spus dumneavoastra, pt ca sunt niste dureri groaznice, am inteles ca in 10 zile trece asa ca nr. zilele.
0
10-01-2009, ora 15:15
Ona
Nu este medic/terapeut
Ona
buna ziua!am 17 ani si am aslo 1500. cam de 2 ani fac moldamin dar l am facut cu intrerupere si d fiecare data valoare aslo imi oscila... ultima data l am avut 500 dar acesta a crescut ft repede la 1500, ma dor si articulatiile, si uneori am senzatia ca "nu pot sa respir", continui cu moldamin dar scade foarte greu, am facut tratament si cu cexil dar nici un rezultat special:) nu stiu sincer ce as putea sa mai fac...poate ma puteti ajuta??!!?Mentionez ca nu am scoase amigdalitele dar ft rar am probleme cu ele, si de aceea am considerat ca nu este necesara eliminarea acestora:).Multumesc anticipat!
0
10-01-2009, ora 16:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ona.
Din pacate.. amigdalele au facut raul care l.au avut de facut.
Pot fi inflamate, cu infectie dar sa nu mai doara local... au facut deja complicatii la distanta.
Cu siguranta este vorba de un Reumatizm...
Este vital sa gaci un consult la Reumatolog.. si la ORL.
Parerea mea este ca trebue sa scoti amigdalele.
Fiecare amigdalita.. o sa.ti acutizeze. reumatizmul.
Daca le scoti ai sanse sa tratezi si sa tii reumatizmul la control.
0
18-02-2011, ora 21:02
karrina_27
Nu este medic/terapeut
karrina_27
Buna seara am si eu unele nelamuriri daca ma puteti ajuta.Acum cateva zile mi-am facut analizele la sange si mi-au iesit unele mai mari...daca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ar fi perfect
In primul rand mia iesit ASLO:400(0-200)
proteina c reactiva :24(0-12)
mid%: 1, 68(3, 00 -7, 00)
granulocite # : 9, 02(2, 50- 7, 50)
concentratie medie Hb./eritrocit. 36.72(30-35)
trombocite :404, 33 ( 150- 400)
Mai mentionez ca am 24 de ani si singura problema care mar deranja sa zic este o durere in gat pe care o am in fiecare dimineata cand ma trezesc insa mereu am zis ca aceasta problema este din cauza faptului ca eu am polipi nazali iar respiratul pe nas este mai dificil si probabil ca mi se usuca gatul in timpul noptii...pentru ca dimineata daca beau apa imi revin.astept un raspuns o sami fie de mare folos.
va multumesc mult
0
18-02-2011, ora 21:05
karrina_27
Nu este medic/terapeut
karrina_27
am uitat sa zic ca in vara am facut o ecografie la gat si mia iesit bine...
0
18-02-2011, ora 22:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te internezi in clinica ORL..si rezolvi problemele de respiratie nazala si amigdalita cronica
0
19-02-2011, ora 18:47
karrina_27
Nu este medic/terapeut
karrina_27
multunesc frumos...de ce vam cerut ub sfat pentru ca doctora de familie zicea k am probleme cu intestinele dar eu nu cred ca nu am dureri de stomac...de fiere...multumesc frumos..ar trebui sami scot si polipii nazali pentru ca am mai fost operata la 6 ani si miau crescut iar si din cate am inteles dupa cativa ani vor creste iar
0
30-06-2011, ora 21:20
pisic_90
Nu este medic/terapeut
pisic_90
BUna seara.Am facut analize si am aslo 250 si exudatul este negativ si proteina C reactiva pozitiv ce trebuie sa iau?MEdicul de familie mi-a zis sa iau propolis c.Multumesc
0
01-07-2011, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vada un medic ORL.. amigdalele
daca este cazul.. trebuei sa le scot.. sau sa le micsorezi cu radiofrecventa.. sau numai tratament
dar asta decide un medic ORL. dupa ce vede amigdalele
POti face cateva poze cu amigdalele tale si sa atasezi pozele pe mail
dupa ce vad marimea amigdalelor.. mai vorbim
0
22-09-2018, ora 14:53
Cristina grig
Nu este medic/terapeut
Cristina grig
Buna ziua am si eu o intrebare. Pe scurt, ma dureau muschii la picioare, dar nu erau crampe. Credeam ca e de la spate ca am hernie de disc dar medicul a ajuns la concluzia ca e de la amigdale ca probele reumatice nu erau bune, am scos glandele. Periodic insa dupa operatie oricum am aceste dureri de muschi care dureaza citevai zile. Dupa operatie undeva peste 2 luni mia aparut dulce in gura, Am facut exudat git/gura mia iesit ca am stafilococ auriu am facut tratament dar dulcele din gura oricum apare citeodata. Puteti sami spuneti va rog dulcele in gura e de la stafilococ? Si durerile aceste de muschi sunt ca urmare de la infectie? Tratamente am facut. Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •