astmul bronsic la copii

05-07-2011
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
buna seara...si copilul meu este diagnosticat cu astm bronsic..are 2 ani si face tratament cu singular de un an...a tot fost racit iar acum mergem pe tratament cu Baby haler...eu nu sunt foarte sigura ca este un diagnostic corect...am fost la 2 pediatri care nu mi-au dat acest diagnostic doar medicul alergolog.
am citit ca tratamentele la Salina sunt foarte bune...credeti ca un copil de 2.4 ani este prea mic pentru salina?
oare ce tratament naturist l-ar ajuta...are o hiriiala in git si din cind in cind mai tuseste dar este o tuse care se rupe din git.
16 comentarii
0
05-07-2011, ora 21:57
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
poate fi un astm bronsic alergic.nu v-a spus alergologul la ce este alergic??
0
05-07-2011, ora 22:12
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
nu...si este cam ciudat ptr, ca mi-a dat un diagnostic fara sa il supuna la alte teste...intr-adevar pediatrul crede ca este alergic.
0
05-07-2011, ora 22:19
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mergeti la alt medic si cereti sa va faca testele, tratamentul cine l-a stabilit?la salina se poate merge, dar tot sub supraveghere medicala.din ce oras sunteti?
0
06-07-2011, ora 20:02
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
locuim in Focsani, si este singurul medic alergolog.desi pediatul la care am tot mers sustine ca in Focsani nu avem aparatura necesara pentru depistarea astmului bronsic la copii.
are 2 ani...credeti ca poate merge la Salina?
0
06-07-2011, ora 20:22
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cred ca ar fi bine sa faceti un efort financiar si sa-i faceti intai testele, sa se stabileasca cu exactitate diagnosticul.si sa cautati si un medic pediatru bun.
0
06-07-2011, ora 20:36
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
sunt dispusa sa merg la Iasi sau Bucuresti...dar nu prea stiu unde, la ce spital.
imi puteti recomanda o clinica, cred ca as prefera o clinica particulara.si aici in Focsani am fost la Medcenter...sunt putin dezamagita...
copilul meu este adoptat...micut a fost inplasament, si medicul alergolog si-a recunoscut scrisul pe fisa medicala...se pare ca el a raspuns bine la tratament si i s/a intrerupt tratamentul cu Baby H...
0
06-07-2011, ora 20:37
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
eu nu l-am intrerupt cu intentie, si parca ma mustra constiinta ptr. ca in trei luni de cind este la noi a racit in fiecare luna...am urmat tratament injectabil, iar pediatrul ne-a recomandat alergologul ptr. ca a ramas cu o hiriiala in git, si din cind in cind mai tuseste..
0
06-07-2011, ora 20:40
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
el a fost mutat in trei familii...cit a stat cu ultima familie...intr-un oras mic de linga Focsani, nu prea aveau posibilitati financiare sa il duca la un pediatru bun si au urmat tratament de la medicul de familie, sincer cind l-am luat nici nu stiam de Baby H...mi l-au dat, dar nici ei nu l-au folosit.
stiu doar ca nu i s-au facut teste in Iasi sau Bucuresti.
0
06-07-2011, ora 20:57
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
va voi trimite un mesaj privat, nu avem voie sa facem reclama pe site.
0
06-07-2011, ora 21:09
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
multumesc mult..
0
06-07-2011, ora 21:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ati citit mesajul?
0
07-07-2011, ora 20:31
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
nu am primit alt mesaj in afara de cele din corespondenta de pe forum...
0
07-07-2011, ora 22:30
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
intrati pe forum, in dreapta este o casuta de culoare verde, dati clik unde scrie, , modificati profilul dvs".
0
08-07-2011, ora 06:51
ageorgescu
Nu este medic/terapeut
ageorgescu
am primit...multumesc.
se poate fara trimitere de la Medicul d efamilie
0
08-07-2011, ora 12:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
se poate si fara trimitere, este clinica privata, consultati si preturile.medicul de familie ar trebui sa va sprijine, ca dvs.ati salvat un suflet de om.eu zic sa sunati, va programati si mai vorbim.depinde si cu ce veniti in Bucuresti.amanunte trimiteti pe mesaj privat, sa va pot spune mai multe.sanatate.
0
14-05-2013, ora 10:14
amarghiolu
Nu este medic/terapeut
amarghiolu
salut... am un baietel de 3 ani.este depistat cu astm de la un an si ceva.de atunci merg cu el numai pe singuler.cand receste fara aerosol nu mai poate respira.si receste si acum.raceli frecvente urate cu tuse pana vomita.cand nu aveam aerosol fara sa ma internez nu scapa de raceale, de fapt de sufocarea din respiratie.am incercat mai multi doctori.nimic productiv, doar bani cheltuiti si atat.nu vad nicio inbunatatire.toti imi confirma ca are astm, lucru stiut de mine deja si toti merg pe singuler si fixoitaide, care apropo se geseste f greu aici in pitesti.oare ce as putea sa mai incerc?multi spun ca pana la varsta de 7 ani astmul poate fi tratat, alti spun ca nu, ca este o boala ce poate fi controlata si atat?eu ma zbat sal fac bine, dar sincer si psihic si financiar sunt daramata.din cauza medicamentelor pe care i le-am dat copilul meu a luat mult in greutate, are deja 18 kg.mie frica sai mai urmez tratamentul, dar mai frica mie sal opresc.daca puteti sa_mi dati un sfat, orice, poate mi-ar fi de folos.inca ceva.vreau sa_l duc la gradinita cu program prelungit pentru a ma duce la munca, ca stiti cum e...un copil are nevoie de multe, iar bani sunt putini, dar nustiu daca mi-l primeste sau daca nu cumva este o risipa prea mare pt ca el imi va raci si mai des acolo fiind predispus la mai multi factori alergeni, la mai multi virusi, pt ca pe el colectivitea il afecteaza.stiti cumva statul acorda vreun ajutor copiilor cu astm sau mie ca mamica ca sunt nevoita sa stau tot timpul langa el sa- l supraveghez?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul