atrofie optica

14-04-2008
ioana.b
Nu este medic/terapeut
ioana.b
Am 22 de ani si ochiul drept a fost diagnosticat cu atrofie optica.Cu stangul vad destul de bine, am dioptrie +0.75.Am fost la medici dar mi s-a spus ca desi cu ochiul drept vad destul de slab nu se mai poate face nimic pentru a imbunatati vederea.Port ochelari doar la citit si cand stau in fata calculatorului.As dori sa stiu daca se mai poate face ceva pentru ochiul drept.La ultimul control mi s-a spus ca am dioptrie +6.5. Multiumesc
2 comentarii
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Am inteles ca dioptria pentru ochiul drept este +6, 5. Ochiul stang are +0, 75. Diferenta de dioptrii se numeste anizometropie; Daca nu se face corectie precoce apare ambliopia ochiului cu dioptrie mai mare( ochi lenes), poate apare si strabism.Trtatamentul de dezambliopizare are rezultate la varsta de 4 ani, 6 ani( unii autori sustin ca au obtinut rezultate pana la varsta de 9 ani).Ai putea sa incerci o corectie cu o lentila de contact de +6dioptrii, poate castigi cateva randuri la optotip( se incearca mai intai o corectie aeriana pentru orientare), dar daca este prezenta atrofia nervului optic, acuitatea vizuala este foarte scazuta si nu se corecteaza;in prezent nu avem tratament pentru atrofie ;numai bine
0
14-08-2008, ora 00:00
manuel_gabriel
Nu este medic/terapeut
manuel_gabriel
am 20 de ani si am fost diagnosticat cu atrofie optica la ochiul stang vreau sa stiu daca se mai poate face ceva, si sa stiu daca imi afecteaza si ochiul drept
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: