retina pigmentata la periferie

03-07-2008
Getta
Nu este medic/terapeut
Getta
va scriu pt ca am probleme grave cu vederea diagnos. e atrofia partiala a nervului optic, retina pigmentata la periferie camp vizual ingustat, Am apelat la medicii din Bucuresti unde am aflat in sfirsit cauza problemei mele, am fost diagnosticat cu tosocara shi toxoplasma pozitiv. Mi sa prescris tratament cu antibiotic shi alte medicamente. Asi dori sa stiu shi parerea dumneavoastra in cazul meu, mai sunt sanse cit de mici pentru recuperea vederi (vreau sa mentionez ca acuma vad cam 10 %) shi daca proteina pe care au descoperito americani oncomodulina mar ajuta in cazul meu Va multumesc mult. Astept raspuns.
6 comentarii
0
07-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Am cateva intrebari;Ce inseamna retina pigmentata la periferie( este vorba despre cicatrici corioretiniene?in acest caz, ne putem gandi la o infectie cu toxoplasma sau toxocara; sau este vorba despre osteoblaste, caracteristice pentru retinita pigmentara, distrofie retiniana; in acest caz, se explica de ce este campul vizual ingustat periferic; de asemenea, in retinita pigmentara, apare si atrofia optica;) Cum s-a pus diagnosticul de toxoplasmoza?Pana la20%- 70% din populatie ar Ig G pozitiv;Ig M pozitiv sustine diagnosticul de infectie recenta;oncomodulina este o proteina promitatoare privind regenerarea nervului optic lezat prin traumatisme, tumori, glaucom;cred ca cel mai bine ar fi sa cauti universitati care fac cercetari si studii clinice pe volunari privind distrofiile retiniene si regenerarea nervului optic( inclusiv studii cu oncomodulina) si daca ai inceredere in cerccetarile respective, sa participi la acestea; Iti mai recomand Nutrof 1cpr /zi, permanent;numai bine
0
08-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Poti obtine informatii despre tratamentul cu celule stem in afectiuni optice pe site-ul: www.stemcellschina.com ; Numai bine
0
08-07-2008, ora 00:00
Getta
Nu este medic/terapeut
Getta
Va multumim pentru raspuns. Vreu sa mentionez ca fratele meu Ion are probleme cu vederea shi suntem din Chisinau.
Diagnosticul de infectie a fost pus in urma consultatiei la doamna medic Ligia Onisim shi doamna medic Liliana Voinea ce pot sa spun medici de aur,. apoi am facut analizele pentru a confiama. La noi la chisinau medicii mergeu pe ipoteza ca e o boala congenitata fara a face vreo investigatie shi ne dadea tratament pentru a stopa progresele bolii, ...dar... fara nici un rezultat, de aceia am apelat la medici din Bucuresti. Daca doriti noi am putea sa va trimitem pe email toate investigatiile pe care leam facut la Bucuresti tomografia nervului optic.., electroretinograma cimpul vizual. shi tot ce am facut pina acuma. Vrau sa va mai intreb ati mai intilnit asa caz shi daca a fost cu efecte pozitive tratamentele cu celule stem,. ne puteti ajuta sa facem legatura cu universitatile care fac cercetari cu proteina oncomodulina. Va multumim, numai Bine Georgetta astep raspunsul dumneavoastra.
0
09-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Imi puteti trimite copii dupa investigatii, bilete de iesire, daca aveti, si o fotografie a fundului de ochi; Descoperirea oncomodulinei s-a facut la Spitalul de copii din Boston;incercati sa intrati pe site-ul : www.childrenshospital.org; numai bine
0
19-07-2008, ora 00:00
Getta
Nu este medic/terapeut
Getta
Buna ziua. Eu vam trimis prin email toate investigatiile pe care leam facut la Bucuresti. Numai bine. Va multumim mult ca incercati sa ne ajutati. Georgeta
0
31-07-2008, ora 00:00
Getta
Nu este medic/terapeut
Getta
Buna ziua. Eu vam urmat sfatul shi am scris email shi la stemcellschina shi la spitalul de copii din Boston, ce sa spun celulele stem in cazul nostru nu e posibil,. dar medicii din boston nu au auzit de oncomodulina.
Duneavoastra ati primit emailul meu?
Cam atit. Numai bine Georgetta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.