avc ischemic acm stang, hemilagie, afazie mixta

19-09-2018
Mirela Roman
Nu este medic/terapeut
Mirela Roman
Buna ziua,
in urma cu un an, pe 01.07.2017, sotul meu in varsta de 45 ani a suferit un AVC ISCHEMIC diagnosticul pus la spital fiind: AVC ISCHEMIC IN ACM STANG CU TRANSFORMARE HEMORAGICA, STENOZA ACI STANGA HTA, HEMIPLAGIE, AFAZIE MIXTA.
Precizez faptul ca nu suferea de nici o boala cardiaca, nu avea diabet sau colesterol marit.
Dupa o luna de spitalizare, a urmat tratamentul prescris cu Plavix, Aspenter, Coaxil, Ranitidina, Neurovert iar timp de un an a facut Cerebrolysin 10zile/luna, in fiecare luna.Acum trei luni, i-a fost schimbat tratamentul cu Aspenter, Ranitidina, Lipantil si Acutil, iar Cerebrolysinul la 3luni, cate 10 zile.
Ca si recuperare, imediat dupa externare am inceput cu masaj, logopedie, kinetoterapie-zilnic si psihoterapie o zi pe saptamana program pe care il urmeaza si astazi.
In momentul de fata a recuperat piciorul, mana a inceput sa o foloseasca cat-de cat(se pare ca policele nu isi revine), a inceput sa mai rupa propozitii scurte, sa scrie singur cate un cuvant, si a inceput sa citeasca propozitii scurte.
In urma cu o luna a facut un RMN angio cu urmatoarele concluzii:
, , Fara leziuni acute intracerebrale infra- sau supratentoriale decelabile IRM nativ.
AVC ischemic cronic cu stigmate de sangerare in teritoriul superficial si profund al arterei
cerebrale medii stangi. Degenerescenta Walleriana ipsilaterala.
Artere comunicante posterioare nevizualizabile. Artera cerebrala medie stanga cu calibru global
mai redus fata de cea contralaterala si semnal de flux usor mai palidat. Usoara asimetrie globala de
calibru la nivelul arterelor carotide interne, in defavoarea celei de partea stanga.''
Intrebarile mele sunt:
1) daca in urma RMN-ului este bine, deoarece dl doctor nu m-a lamurit
2) daca tratamentul urmat este suficient
3) daca pentru recuperare mai trebuia sa faca si altceva.
Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.