Avort spontan sau chiuretaj

21-12-2017
ciu2lica
Nu este medic/terapeut
ciu2lica
Buna ziua. In urma unei stimulari ovariene am obtinut prima sarcina. Primul eco la 6 sapt de sarcina se vedea doar sacul, al doilea la 7 sapt si 3 zile embrionul nu a aparut. Diagnostic: sarcina oprita in evolutie fara embrion. Medicul care imi monitorizeaza sarcina a spus ca trebuie sa imi faca chiuretaj prin aspirare. Am mers si la medicul cu care am obtinut sarcina care confirma diagnosticul dar care imi spune ca in nici un caz sa nu merg la chiuretaj ci sa astept avortul spontan. Nefiind embrion nu am de ce sa traumatizez uterul si ca avortul spontan se va declansa sub forma de menstra pt a se elimina sacul. Totodata imi spune ca nu exista risc de infectie sau hemoragie. Nu stiu ce sa fac. Este prima sarcina obtinuta dupa 4 ani de asteptari, analize, investigatii
5 comentarii
0
21-12-2017, ora 08:50
ciu2lica
Nu este medic/terapeut
ciu2lica
Sa mai cer sfatul si unui al treilea medic? Mai exista vro sansa ca embrionul sa apara mai tarziu? Risc sa patesc fizic ceva, daca astept? Am nevoie si de parerea altor medici. Va rog
0
21-12-2017, ora 11:48
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Sarcina e oprita daca la 7 saptamani nu are embrion vizibil (medicul care v-a facut stimularea stie sigur sa calculeze si varsta exacta a sarcinii) si totdeauna este mai bine sa nu se intervina in cavitatea uterina cu curetaj- la sarcina mica avortul spontan este regula.
0
21-12-2017, ora 12:54
ciu2lica
Nu este medic/terapeut
ciu2lica
Multumesc frumos. Sunt doar speriata sa nu patesc ceva in sensul unei infectii sau hemoragii. Altfel si eu psihic sunt mai pregatita sa astept sa se produca avortul. Doamna Doctor m a asigurat ca nu voi pati nik. Sa ma ajute Dumnezeu sa fie asa
0
23-12-2017, ora 08:07
Vera.
Nu este medic/terapeut
Vera.
Buna ziua! Sunt in trimestrul doi de sarcină și aș vrea să știu dacă ovulele vaginală Cervugid afectează cu ceva copilul. Va multumesc!
0
04-03-2018, ora 19:39
Cristinaxxx
Nu este medic/terapeut
Cristinaxxx
Buna ziua sarcina sa oprit din evolutie la 8 saptamani si am inceput sa elimin am luat no spa pt dureri afectează cu ceva pr ca vad ca sa oprit sangerarea ce pot sa Fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: