Bartholinita.. am observat ca imi curge si putin sange cand merg la baie. E normal?

11-07-2013
pufoasa24
Nu este medic/terapeut
pufoasa24
Buna ziua,

Am fost ieri la ginecolog si mi-a zis ca am Absces de glanda Bartholin, mi-a facut un drenaj, si mi-a dat sa iau oxacilina si ovule Klion. De umflat nu mai este acum, dar am inca scurgeri de puroi, nu mult dar am, si am observat ca imi curge si putin sange cand merg la baie, ramane pe hartia igienica, e normal?

Multumesc si astept raspusul dvs cat mai urgent.
7 comentarii
0
14-07-2013, ora 14:41
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E normal..sunt scurgeri ca urmare a drenajului.
0
14-07-2013, ora 17:41
pufoasa24
Nu este medic/terapeut
pufoasa24
Multumesc pt raspuns.

Dupa cat timp pot sa intretin relatii sexuale de la drenaj?

Am inteles ca aceasta batholonita poate oricand recidiva, cum as putea sa ma feresc?
0
14-07-2013, ora 19:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asteapta sa se cicatrizeze incizia de drenaj si sa se dezumfle complet, sa nu mai simti acea portiune mai dura la palpare..cam inca 10-14 zile..pastreaza o igiena buna a zonei, spalarea in regiune intima se face obligatoriu si cu sapun, taie sau rade parul in zona genitala din cand in cand, mai ales in perioadele foarte calde..
0
15-07-2013, ora 10:55
pufoasa24
Nu este medic/terapeut
pufoasa24
Da prea curand nu o sa fac nimic.

Ce puteti sa imi spuneti despre foitele chinezesti? Pot sa le folosesc, nu imi provoaca din nou aceasta bartholonita?

Multumesc.
0
15-07-2013, ora 19:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Le poti folosi, nu ele sunt cauza bartholinitei.sa fii curata pe maini cand le introduci si sa fii mai atenta la igiena intima...
0
16-07-2013, ora 21:18
pufoasa24
Nu este medic/terapeut
pufoasa24
Sunt tot mai speriata de aceasta bartholonita.. Ieri am fost la control, a zis ca este totul in regula, dar a mai umblat pe acolo, nu stiu exact ce a facut, mi-a dat si cu o solutie, iar azi a inceput din nou scurgerile si durerile, si ma doare si piciorul, si abia ma pot apleca in jos, azi normal ar fi ultima zi de antibiotic, nu stiu ce sa fac, sa mai iau in plus sau nu, nu am mai avut nimic pana cand am fost la control, ce se intampla?
0
07-06-2018, ora 08:54
ElyssaT
Nu este medic/terapeut
ElyssaT
M am decis sa scriu despre experiența mea pentru ca nu exista foarte multe info pe forum.
Trec peste descrierea simptomelor pentru ca sunt la fel la toata lumea.
După ce am studiat toate variantele am decis sa apelez la excizia glandei.
O alta varianta ar fi fost marsupializarea dar aceasta are șanse de recidiva. In plus, am vazut pe net cum arată cicatricea in urma marsupializarii.
Ce am mai aflat este ca nu exista remedii naturale sau medicamente care sa vindece aceasta afectiune.
Prin urmare m am operat acum 3 saptamani la sanador la sanador la dna dr gheorghe ingrid pe care o recomand cu drag inclusiv pentru grija de a lasa in urma cicatrici cat mai mici.
Operatia a costat 2700 lei. Alte costuri: analize...300 maxim si consult preanestezic 170 lei.
A fost cu anestezie generala si a durat undeva la 30-45 de minute. M am trezit imediat după operatie si am pleca acasa in 3 ore pe picioarele mele.
Operatia se face cu fire resorbabile iar recuperarea a fost destul de usoara.
După 3 saptamani sunt ok si ma bucur ca am luat această decizie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Chisturile glandelor Bartholin

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: