Batai puternice ale inimii si tremurat

16-10-2018
cristi567890
Nu este medic/terapeut
cristi567890
Buna ziua,

De ceva timp, uneori, simt inima cum imi bate in piept. De doua zile, ma trezesc noaptea si simt cum inima imi bate tare si am un tremurat in corp, ca si cum m-as fi trezit dintr-un cosmar.

Am fost la medicul de familie, am avut tensiunea mare, 17 si mi-a spus sa o monitorizez timp de cateva zile si daca este tot asa mare, sa merg la un cardiolog. Am masurat tensiunea timp de 5 zile, dimineata si seara, si aceasta este cuprinsa intre 121/74 si 139/94, iar bataile cuprinse intre 60-86 batai pe minut.

De asemenea obosesc daca fac putin efort si am tot timpul o stare de neliniste. Mentionez ca nu am mai facut miscare de ceva timp si am si cateva kg in plus. Sunt programator si pretrec foarte, foarte mult timp in fata calculatorului si de aici zic ca am aceasta oboseala.

Totul a inceput cu o raceala si apoi au aparut si bataile puternice ale inimii.

As dori sa stiu daca ma confrunt cu vreo boala de inima sau este pe sistem nervos totul. Multumesc!
1 comentarii
0
17-10-2018, ora 07:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi somatizari de anxietate dar mai intai ar trebui sa faceti un consult la cardiolog pentru a exclude orice parte organica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.