Bebe 10 luni - greutate mica

06-08-2020
Mada Gi
Nu este medic/terapeut
Mada Gi
Buna seara! Am o fetita de aproape 10 luni cu 6900 grame, ultima cântărire fiind duminica trecuta; 68, 5 cm, perimetrul cranian 43 cm. Am depistat mai multe alergii pana acum (lactate, soia, ou, peste) si chiar nu mai stiu ce mai are ca încă mai are stagnări în greutate și cresterea e lenta.i-am făcut cand avea 3 luni(avea dupa fiecare masa scaun verde și apos) hemoleucograma, coprocitograma, ecografie abdominala (s-a depistat atunci reflux gastro-esofagian), iar la celelalte menționate mai sus a iesit totul în regula.tot atunci i-am făcut și calprotectina care a iesit ca valoare 600, cu repetare în luna martie, având valoarea 149.de atunci nu i-am mai făcut nicio analiza.am mers doar la alergolog unde i-au fost puse patch-urile cu alergenii specificați mai sus. Este alaptata la san (tin regim din ianuarie la ce e scris mai sus + nucifere, carne de pui, carne de vita, leguminoase).în prezent ii administrez ei fier, d3, protectis, polyvital.eu iau elevit 3 si d3 1000mg.chiar nu stiu ce sa ii mai fac si unde sa ma mai duc cu ea sa o ia din loc... în rest, e un copil vioi, foarte energic, merge de-a busilea, se urca pe scări și peste tot pe unde reușește, se ridica în picioare și e tot timpul vesela. Am uitat sa spun ca nu prea se omoară cu mâncatul si nici nu suptul nu prea e asa mare prietena...Multumesc frumos ! Aștept cu mare interes un răspuns.scuzati-mi "romanul".
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •