Bebe 4luni, nu mananca

19-12-2017
Noelle
Nu este medic/terapeut
Noelle
Buna ziua,
Baietelul meu are 5luni, insa este nascut prematur astfel incat corrected age are 4luni.
De aproximativ 2 luni nu mai mananca bine.
Alaptez la fiecare masa, insa nu am lapte indeajuns (40ml ). Completez cu formula. I-am dat, pe rand, Pre-beba discharge, Beba optipro, Lactana bio, Infatrin, Hipp, Hipp HA, Alfamino, Nutrilon antireflux, Nutrilon simplu. Nu e nicio diferenta intre ele. Are zile cand mananca 20-30ml per masa, altele cand mananca 70-90 ml. El trebuind sa manance 130-170ml.
Am stat o saptamana in spital, pt investigatii, dar analizele de sange au iesit bine. In rest, au facut tatonari: schimbat tipuri de lapte si incercat omeprazol pt reflux. Ne-am intors acasa cum am venit...
Mi se pare absurd sa nu gaseasca o cauza si sa nu investigheze mai temeinic.
De aproximativ 2 saptamani ii dam inainte de fiecare masa 10 picaturi de espumisan si ia constant formula satisfacator (intre 60 si 90ml). Insa nu stiu daca este ok sa ia espumisan zilnic pe o perioada nedeterminata de timp. Iar problema nu este rezolvata si nici mancatul nu e conform parametrilor.
In concluzie, vreau sa va rog sa imi spuneti ce investigatii considerati ca ar trebui facute (poate o eco abdominala?!) si ce alte analize?
Alte mamici care s-au confruntat cu aceasta problema, cum ati rezolvat pana la urma?
Va multumesc tare mult pentru indrumari!
1 comentarii
0
19-12-2017, ora 19:40
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
--------* pentru + de informatii. Multumesc.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul