bebe 5 luni nu vrea sa pape

09-02-2012
BALTA OANA
Nu este medic/terapeut
BALTA OANA
Buna ziua...Am o fetita de 5 luni(nascuta cu 3170gr...are acum 6950gr) si de aproximativ 2 saptamani nu vrea sa manance laptic(este alaptata artificial LACTANA). Am inceput diversificarea, papa piure de fructe...crema de legume...dar nu foarte mult. Laptic pot sa ii dau daca este aproape adormita...sau in somn. Mananca in jur de 400 -500ml/zi...destul de putin plus cateva lingurite de fructe dimineata si la pranz un pic de supica. Ceai sau suculet de fructe bea. Cand vreau sa-i dau lapte incepe sa planga, scoate bibele din gura si se arcuieste... Am fost cu ea la pediatru si din punct de vedere clinic este sanatoasa.. este vioaie si jucausa. Nu stiu ce sa ma fac cu ea. Luna aceasta a luat in greutate 500gr. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?? Ce ar putea fi?? Multumesc
1 comentarii
0
18-02-2012, ora 12:57
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Asa fac bebelusii dupa ce descopera mancarea solida, mai ales daca are o diversificare mai variata. Trebuie sa ii adaptezi laptele la noile cerinte. Pune-i cereale in biberon, putin suc de fructe, biscuit ras (special pentru bebelusi), orice ar putea sa o tenteze sa redescopere laptele. Atata timp cat stie ca vine supica sau sucul de fructe si piureul de fructe, laptele cade pe ultimul plan, pentru ca are mereu acelasi gust.. Asa facea si bebe meu, dar ii pun cate o cupa de cereale in biberon si il mananca cu placere. Inainte nici al meu nu il mai vroia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul