Bebe deshidratat
Buna dimineata,
Bebe are 2 luni si de o saptamana face caca cam verde si moale dar numai cu supozitor chiar daca el se screme...si i.am aratat la doctora si a zis ca este dezhidratat sa i fierb apa sa o racesc si sa i dau sa bea.si mai mult ceai. El pe fiecare zi bea ceai si ia si sanu si lapte praf. pana acum are greutatea buna...dar ma sperie culoarea la caca si ca face numai cu supozitor
Spuneti.mi va rog ce are si ce sa i fac...nu face caca nici cu masaj nici cu termometru.
Multumesc !
Bebe are 2 luni si de o saptamana face caca cam verde si moale dar numai cu supozitor chiar daca el se screme...si i.am aratat la doctora si a zis ca este dezhidratat sa i fierb apa sa o racesc si sa i dau sa bea.si mai mult ceai. El pe fiecare zi bea ceai si ia si sanu si lapte praf. pana acum are greutatea buna...dar ma sperie culoarea la caca si ca face numai cu supozitor
Spuneti.mi va rog ce are si ce sa i fac...nu face caca nici cu masaj nici cu termometru.
Multumesc !
1 comentarii
Buna dimineata
Vreau sa incep prin a va preciza ca, utilizarea varfului de termometru si a supozitorului intrarectal, pe termen lung, creaza dependenta si sugarul nu va mai face scaun decat stimulat astfel.
Pentru a-l ajuta va sugerez sa-i dati in fiecare dimineata 20 ml ceai de musetel inainte cu 20-30 minute de a-i da masa de lapte din ziua respectiva.
In privinta scaunului verzui, daca aparitia lui coincide cu perioada in care a-ti adaugat lapte praf pt. completare in alimentatie, se datoreaza continutului de fier din acesta, daca nu, atunci faceti un examen de coprocultura pt. a vedea daca nu este o infectie digestiva, desi nu semnalati alte simptome.
Sanatate !
Vreau sa incep prin a va preciza ca, utilizarea varfului de termometru si a supozitorului intrarectal, pe termen lung, creaza dependenta si sugarul nu va mai face scaun decat stimulat astfel.
Pentru a-l ajuta va sugerez sa-i dati in fiecare dimineata 20 ml ceai de musetel inainte cu 20-30 minute de a-i da masa de lapte din ziua respectiva.
In privinta scaunului verzui, daca aparitia lui coincide cu perioada in care a-ti adaugat lapte praf pt. completare in alimentatie, se datoreaza continutului de fier din acesta, daca nu, atunci faceti un examen de coprocultura pt. a vedea daca nu este o infectie digestiva, desi nu semnalati alte simptome.
Sanatate !
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 1Plânsul bebelușei de 3 luni jumătate înainte de somn
- 1Fluimucil sau nu?
- 0Luxație congenitala de solduri la bebe
- 1Somn bebelus - de ce plange inainte sa adoarma?
- 1Bebe 5 luni, refuză laptele
- 3Infecție campylobacter bebe 6 luni
- 1Scaun rar bebelus 2 luni și 1 săptămana
- 1Am greșit când am înlocuit laptele fără lactoză cu cel cu lactoză inițial
- 1tuse seacă si rară fără alte simptome la bebe 4luni jumătate
- 1Bebelușul nu acceptă laptele