Bebe nu ia in greutate

03-06-2016
Momy
Nu este medic/terapeut
Momy
Buna ziua, bebele are 7 luni si cantareste 6kg, nascut cu 1800 si 43 de cm.Alaptat la san pana la 5 luni si apot trecut treptat pe lapte praf si inceput diversificarea.Am facut cateva analize, tratament o luna cu kreon si totusi nu a luat in greutate..acum i-a scazut si pofta de mancare rau de tot..meselui sunt un chin.Are 5 mese, 3 principale cu lapte(120ml) si gustari-dim fructe si searea cereale.Este un copil activ, merge de-a buselea, sta bine in fund dar arata ca un bebe de 4 luni.Ce imi recomandati ca sunt ingrijorata, la endocrinolog inca nu am ajuns, ni s-a recomandat si siropul Sanzyme insa nu se mai gaseste pe piata, exista inlocuitor pt el.
Multumesc!
3 comentarii
0
06-06-2016, ora 22:14
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Un medic pediatru si nu un endocrinolog va poate consulta copilul si da sfaturi. Evolutia dezvoltarii sugarului se face tinand seama de varsta, talie si greutate si mai ales in dinamica. Cred ca santeti mai degraba alarmata de o situatie neingrijoratoare, dar acest lucru il va preciza medicul pediatru. Succes!
0
24-10-2016, ora 13:22
alexema
Nu este medic/terapeut
alexema
buna ziua,

sam o fetita de 9 luni jumate, nascuta prin cezariana cu 3250 kg si 51 cm!
Consider ca nu ia in greutate indeajuns, deoarece la 9 luni jumate are aproape 8 Kg.
Mentionez ca a inceput sa mearga de a busile de la 7 luni si acum se ridica pe masa, scaune, pe tot ce isi poate tine echilibrul!
Meniul:
5:30-6:00 - 180 ml lapte
10:00 - iaurt cu fructe sau fructe cu cereale sau gris cu fructe
13:00-14:00 - pireu de legume cu carne ( pui, vita, vitel )
17:00 - 150 ml lapte
19:00- supa de pui ( cu galusti sau fidea) sau supa crema ( Brocoli, dovleac, cartof)
22:00- 180 ml lapte

Mentionez faptul ca din cand in cand mai primeste si borcanele HiPP!

Va multumesc !
0
12-12-2016, ora 19:39
Corina Prisacariu
Nu este medic/terapeut
Corina Prisacariu
Bună seara!
Am o fetițăde 5 luni, născută la 36 săptămânii cu 2280g și 46 cm. Am stat o săptămână în spital și am plecat cu 2380. Acuma Are 5800 g și 65 cm.este hranita cu lapte praf.în octombrie a luat 500g dar în ultimele 3 săptămânii a luat doar 200g.și am inceput si diversificarea.pediatra ne-a schimbat astăzi laptele cu cel mai bun de pe piata.vreau sa știu dacă este în regula greutatea ei.m-a demoralizat astăzi ca a luat doar 200 g.
Mulțumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •