Bebele are zile in care refuza sanul

01-10-2012
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Buna,


Am un bebelus de 4 luni jumatate care are un stil mai aparte de a se alimenta. Alaptez exclusiv la san si nu stiu cum se face, dar bebita are perioade in care mananca de nu stiu cu ce traieste, adica foarte putin, si momente in carepapa de rupe. Acum trec prin perioada in care este certat cu laptele si uneori refuza cu atata incapatanare sa manance, ca plange rau cand il pun la san.

E tare aiurea ca, dupa perioadele de alimentare mai redusa, imi scade lactatia ingrozitor si intre cele doua perioade, trecerea se face prin una-trei zile de stat cu bebe aproape continuu la san, pentru a-mi reface lactatia dupa necesitatile lui crescute.

Oare de ce e asa de haotic? Ce as putea face pentru a evita astfel de momente de trecere?

Va multumesc!
4 comentarii
0
01-10-2012, ora 18:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se poate ca gustul laptelui sa se modifice uneori datorita a ceva ce tu nu trebuie sa mananci sau sa bei; sa nu fumezi, sa nu consumi alcool, odihneste-te si evita stresul.poate ca micutul sufera de ceva - o stomatita, e racit, are o otita etc- ; sa ai o igiena zilnica a sanilor, sa nu utilizezi creme de corp pe sani, parfumuri tari..cand nu se alimenteaza cum trebuie ar trebui sa mergeti la medicul de familie sa vada despre ce e vorba.
0
01-10-2012, ora 19:06
lagunaalbastra
Nu este medic/terapeut
lagunaalbastra
Bebelusii refuza des laptele din urmatoarele motive principale:
- laptele este "rau" din cauza ca mama s-a enervat sau e suparata/trista
- laptele nu este sanatos caci sangele din care este facut nu este sanatos
- probleme cu metabolismul calciului la copil (si des si la mama).
0
01-10-2012, ora 19:26
sarcina
Nu este medic/terapeut
sarcina
Totusi nu cred sa fie niciuna dintre probleme mentionate de dumneavoastra. De mancat mananc mereu la fel, si zic eu, sanatos. Nu consum deloc alcool si cafea si nu fumez. Nu folosesc parfumuri, am grija de igiena personala si consum destul de multe lichide etc. Am fost la pediatru sa relatez acest aspect, insa doctorul mi-a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez, intrucat copilul se dezvolta foarte armonios si, mai mult decat atat, este dezvoltat in avans cu doua luni si are o buna stare de spirit (este mai mereu vesel si activ).
0
01-10-2012, ora 21:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca pediatrul ti-a spus ca nu ai motive de ingrijorare, greutatea copilului e buna, se dezvolta normal, atunci e bine ; probabil ca ai inceput diversificarea alimentatiei si mofturile dumnealui legate de supt au legatura cu aceasta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Sugar
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Evaluarea sugarului de o lună
  •