Bebelus la 7 luni. Scadere in greutate

07-12-2018
AnaPL
Nu este medic/terapeut
AnaPL
Buna. Am un bebelus de 7 luni care scade in greutate. Problemele au aparut pe la 4 luni jumate cand am inceput cu diversificarea nu foarte mult cu careva lingurite ca era foarte mancacios dar el a inceput sa manance tot mai mult. Manca 100 si ceva de grame de pireu de fructe si dupa o sticla de lapte si dupa 2 ore iar cerea, in acelasi timp a aparut costipatia, l-am ajutat cu microclisme dar a inceput sa numai manance si a inceput sa scada in greutate. La nastere a avut 3.320 sanatos, la 4 luni avea peste 6 kile si acuma la 7 luni are 5.630.Pentru ca se constipa nu i-am mai dat banane doar mere, pere piersici dar numai manca asa mult si legume vreo 2, 3 lingurite si lapte 150 ml de 4 ori pe zi si o data noaptea si au inceput si episoadele de vomitat. In momentul de fata medicul lui a spus ca scade in greutate ca nu are de unde lua calorii si sa ii dau banane, orez cu unt si branza. Luni sa intamplat asta si am incercat si asa bineinteles el numai vrea sa faca caca scoate doar putin si plange mult acuma si acum fiind vineri de ieri numai manca nimic nici laptele nu il vrea si vomita tot mai mult. Nu stiu ce as putea sa ii dau sa ii reglez tranzitul pentru a putea manca mai mult sau credeti ca are vreo boala anume care il face sa scada in greutate. Va rog un sfat sunt disperata numai cand il vad ca se usuca pe picioare si se mai chinuie si cu lipsa mare
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •