Biopsie bronsica

20-05-2014
sarakitty
Nu este medic/terapeut
sarakitty
Buna seara! As dori, daca se poate, sa-mi interpretati descrierea biopsiei, sa-mi explicati gravitatea bolii: 'Fragment de mucoasa bronsica focal denudata, cu infiltrate carcinomatoase de tip scuamos in corion; cheaguri hematice'. Concluzia 'Carcinom cu celule scuamoase'. Mentionez ca pacientul are o tumoare la plamanul stang, iar medicul curant nu i-a dat sanse de viata. Va multumesc!
10 comentarii
0
20-05-2014, ora 22:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
interpretarea este simpla: este vorba de cancer pulmonar. acesta este intotdeauna un lucru grav, dar mereu exista solutii pentru tratament, si, in anumite cazuri, chiar de vindecare. ca atare, chestia cu "nu i-a dat sanse la viata" nu o prea inteleg. medicii nu dau sau iau sanse la viata, asta poate face numai Creatorul. trebuie sa vedeti un oncolog!
0
20-05-2014, ora 23:06
sarakitty
Nu este medic/terapeut
sarakitty
Va multumesc ptr promptitudine! Pacientul este trimis de urgenta la oncologie si urmeaza sa fie supus chimioterapiei.
0
21-05-2014, ora 00:49
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
sarakitty NU MAI AI SANSE DACA SE ASTEAPTA SAU DACA AI GHINIONUL SA DAI PESTE un medic mai lenes ca sa zic asa.Iti zic din proprie experienta eu am avut trei tumori pe plaman si in trei luni de tratament am ramas cu una, si ca o paranteza :ATATA TIMP CAT TRAIESTI SI VREI DIN TOT SUFLETUL AI SANSE, si la mine doctorii, mai multi miau zis citez: SINGURA VARIANTA DE TRATAMENT PT TINE ESTE ACEST MEDICAMENT si miam canalizat toata energia pe vindecare si uite ca ma vindec.
Daca vrei iti trimit pe mail adresa si unele informatii despre operatii pt tumori pulmonare, dai clik pe numele meu si imi trimiti pe privat.
0
21-05-2014, ora 11:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
radioterapie s-a indicat ?
0
21-05-2014, ora 16:45
sarakitty
Nu este medic/terapeut
sarakitty
Medicul nu a recomandat radioterapie in cazul acesta, a spus ca singura cale e chimioterapia, dar ne-a spus ca sunt slabe sanse sa se amelioreze, iar de vindecare nici nu se vorbeste.
0
21-05-2014, ora 23:34
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca chimioterapia este bine tolerata de organism si voi o ajutati prin modul de gandire, alimentatie, sa faceti tot ce va recomanda doctorii aveti sanse de vindecare sau macar de ameliorare, si cel mai nociv mediu este STRESUL, si sa nu uitam si de calitatea vietii, si mie imi dau cateodata junghiuri plamanii, si eu am zile nasoale ca astazi de exemplu in care intre orele 14-18 am fost absent din viata familiei, am dormit pt ami reveni din starea de rau pe care o aveam si astept cu nerabdare sa treaca si urmatoarele doua zile sa termin si acest ciclu de chimio.
SARA adresa de la spitalul din cluj este de la spitalul unde sa cumparat aparatul cu care i sau scos unei paciente 253 parca de tumori de pe plamn anul trecut.
0
22-05-2014, ora 11:44
sarakitty
Nu este medic/terapeut
sarakitty
Multumesc de info! Nu auzisem pana acum de acest aparat cu laser. De cand am aflat vestea cautam incontinuu solutii si ne gandim cu teama ca nu vom putea alege pe cea buna. Am aflat de clinica din Germania, din Heidelberg, care ara un aparat foarte bune, e vorba de un tun cu ioni, dar nu stim, daca starea bolii permite o calatorie si daca va fi acceptat ptr tratament acolo. Deocamdata incercam sa trimitem actele necesare, ptr o evaluare, sa aflam mai multe pareri.
0
22-05-2014, ora 11:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
te-as ruga sa revii cu detaliile medicale complete ale cazului, daca vrei sa profiti de ocazia de a fi intalnit un oncolog pe internet, caruia poti sa-i ceri opinia (recte eu)! chestiile astea cu heidelberg si germania sunt niste prostii ! ce e standard recomandat acolo este complet disponibil si in romania, poate cu discutabila exceptie a unor studii clinice.
0
22-05-2014, ora 21:36
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
sarakitty ti-am trimis povestea mea pe privat pt a vedea cum poate aparea o tumora la ce interval si cum una era pe un organ alta pe altul, si ce rezultate poti avea cu un tonus bun, sprijinul celor dragi, alimentatie, si nu in ultimul rand cu tratament de specialitate.
0
26-05-2014, ora 13:37
sarakitty
Nu este medic/terapeut
sarakitty
Din biletul de externare va transcriu urmatorul diagnostic:
1. Pneumonie retrostenotica LSS
2. Neoplasm bronhopulmonar stang LSS-T3N3M1-STD IV - ADK - confirmare citologica - biopsie (rezultatul il aveti in primul mesaj de mai sus)
3. Pleurezie stanga hemoragica secundara

Cred ca e destul de clar ptr un medic oncolog, dar nu si ptr noi, nu intelegem mecanismul bolii si ce putem face in acest caz. Multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine și suplimente pentru plămâni
  •