biopsie din polipul nazal drept

03-08-2012
dei dei
Nu este medic/terapeut
dei dei
Buna ziua, am nevoie de o parere macar, sa pot sta linistita pana am rezultatul biopsiei, Azi diminiata am fost la orl sa se uite doamna doctor in spatele nasului, pt ca am nasul infundat de ceva vreme, inainte cand imi suflam nasul mai erau prin mucozitati si firicele de sange, de doua luni sau mai mult, nu mai am scurgeri nazale deloc, dar am secretie in spatele nasului si miroase urat trebuie sa ma chinui mult sa o scot si aproape de fiecare data imi provoaca greata, ma mai doare cateodata baza nasului si putin ochiul drep si paraca vad ceata cu el dar nu incontinu, umflaturi pe fata nu am.
Azi sa uitat doamna doctor, adica mi-a facut ridicare de val o procedura tare urata, si a spus ca secretia e urata si ca am polipi ca un copil de 5 ani, pe nas respir greu dar trece aerul suierand, specific ca in ianuarie am facut radiografie SAF din care reiesea sinuzita maxilara dreapta, dupa ce sa uitat la mine in spatele nasului mia recoltat biopsie din partea dreapta din polipi, a rupt o bucatica cu o pensa si ma durut fff rau, acum fac tratament cu cefort si deseara fac aerosoliEu am 28 de ani as putea avea cancer sinusal sau nazal nu ma pricep, dar cand am auzit de biopsie nu mai pot sunt speriata la maxim si doamna doctor a plecat imediat din sala si nu mi-a mai dat alte explicatii.VA ROG UN RASPUNS, VA MULTUMESC
5 comentarii
0
03-08-2012, ora 23:41
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu au rost speculatiile. desigur ca o biopsie este indicata asa, "in caz de"... conform indicatiilor, dar sa se pronunte oricine si sa-si dea cu parerea inainte de rezultatul ei, nu e bine pentru nimeni. sa asteptam rezultatul! stai linistita intre timp, sansele sa fie cancer sunt totusi minoritare.
0
03-08-2012, ora 23:51
dei dei
Nu este medic/terapeut
dei dei
Va multumesc pt raspuns, sper sa am vesti bune si am sa revin cu detalii.
0
04-08-2012, ora 02:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
05-06-2013, ora 18:39
robertoo
Nu este medic/terapeut
robertoo
Buna as avea si eu o intrebare, zilele trecute mi-am tot suflat nasul si la un momendat am simtit ca am ceva in nas care nu prea vrea sa iasa, mi-am bagat degetul in nas destul de adanc si simteam ca ceva se misca si suflam in acelasi timp sa pot scoate, dar nu am reusit.. Mi-am tot suflat nasul in continu pana a iesit ceva, era o bucatica de carne de marimea unui bob de mazare, nu mi-a curs sange, nu ma durut puteam sa respir foarte bine, primul lucru la care mam gandit ca o fi un polip, acuma intrebarea mea ar fi daca am drepate este polip sau ce altceva putea sa fie, si daca este e posibil sa se rupa asha usor fara sa doara si sa nu curga sange, mi frica sa nu am probleme cum nu a curs sange sa mi se duca sus in creier si Doamne fereste sa fac vreo comotie cerebrala.
0
06-06-2013, ora 01:39
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Daca nu prezinti alte simptope cred ca n-ai nimic. Poate ca ai dreptate, chiar e o bucata de carne, dar carne de porc, sau de pui ajunsa in nas in urma unei reprize de voma :)
Pentru linistea ta du-te la ORL. Daca ai avut "o bucatica de carne" e posibil sa mai ai cateva impuritati prin nas...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •