boala pilonidala de 10 ani

16-01-2012
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o info: de 10 ani ma chinuie boala asta.am facut mai multe drenaje, o interventia radicala-excizia chistului pilonidal, de alte cateva ori s-a spart singur, si de alte cateva ori...se retrage singur, in urma tratamentului cu pastile/ggheata/rivanol..In urma antibiogramei, s-a recomandat Rifampicina..e singurul antibiotic al care cedeaza! insa dupa 10 ani...reactioneaza din ce in ce mai greu la el, avident..Alt tratament e cel cu metronidazol..la care de asemenea, cedeaza..In ultimul timp apare din ce in ca mai des si cedeaza din ce in ce mai greu..Dupa cum spune toata lumea, recuperarea..fie dupa taietura..nu mai zic dupa operatia deschisa!! e groaznica! Nu pot sa ma mai operez..sa ma operez de o mie de ori..fiecare dr spune ca cel de dinainte nu a curatt bine locul, repeta povestea..pt a se ajunge iar la recidiva..Nu sunt cobai..nu mai suport operatii! Si nici sa ma indop cu pastile..Efectiv nu am nici o speranta...Am incercat tot! Stau mereu pe pernuta la birou..fac pauze..respect igiena..am facut cure de crestere a imunitatii...degeaba..la 3-6 luni, recidiveaza! Operatia de rezectia a tinut cateva ore! s-a curatat bine locul.. saptamani am stat cu rana deschisa..nu mai descriu chinul..Nu pot sa ma operez iar si iar si iar...stii cat tine recuperarea la rezectie...ce angajator accepta sa stau in medical atata in fiecare an?! Va rog, sincer..exista vreo solutie..? Am gasit pe net urmatoarea operatie: 'Cleft Lift procedure': http://www.pilonidalsurgery.com/surgery/cleft-lift, dar nu gasesc denumirea in romana si dc se face asa ceva la noi in tara?Sau alte solutii..? Va multumesc!
6 comentarii
0
27-09-2012, ora 13:12
andy2003
Nu este medic/terapeut
andy2003
Buna, nu stiu daca mai e de actualitate.la noi nu cred ca se face cleft lift...si din pacate se pare ca e singura solutie pentru situatii ca a ta. Eu m-am operat de 2 ori (incizie si drenaj + excizie) sper ca sunt mai norocos. Pentru cleft lift gasesti multe informatii pe www.pilonidal.org ( in engleza). Vezi poate gasesti chirurgi care o practica si care sa fie macar prin europa. Altfel pot sa-ti recomand operatia mea...procedeul Lord care are sanse destul de bune de reusita. Sanatate si cele bune!
0
05-10-2012, ora 22:29
dani p
Nu este medic/terapeut
dani p
Draga Andreea te rog sa citesti povestea mea si sa vezi daca te ajuta sa-recapeti speranta. Am urmarit problema cu mare atentie pentru ca am avut 3 operatii radicale si numeroase chiuretaje sau raclari (vreo 20). M-a ferit Dumnezeu de operatia cu lambou (sau lift cum zici tu), pentru ca stand la usa unui mare promotor al acestei metode am aflat cu ce se confruntau cei operati(in primul rand nu se vindecasera si in al doilea rand aveau aceste amorteli si asimetrie a feselor -una mai mica si una mai mare si la ce folos daca tot nu se vindecasera). Eu am ajuns la dl dr Andrei Sorin (lucreaza la chirurgie Fundeni si la Mediproct) din greseala pt ca citind pe forumuri am confundat fistula perianala (pentru care d-lui face un tratament extraordinar)cu fistula mea pilonidala.M-a vazut si mi -a spus ca ma opereaza cu laser si cu anestezie locala si ca ma vindec in maxim 6 saptamani. asa a fost. Nici acum nu-mi vine sa cred ca sunt bine. Inca mai am cosmaruri sivad fetele celor care ma chiuretau pe viu. Va multumesc si nu am cuvinte domnule doctor si va felicit pentru modestia dumneavoastra!
0
05-10-2012, ora 22:39
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
va multumesc mult pentru raspunsuri! orice experienta/sfat/idee/poveste este foarte utila!
0
05-10-2012, ora 22:44
andreeacat13
Nu este medic/terapeut
andreeacat13
felicitari Dani P pentru reusita interventiei! de fapt..felicitari dlui doctor! ma bucur ca e totul bine..cat timp a trecut de la operatie?
0
06-10-2012, ora 10:46
dani p
Nu este medic/terapeut
dani p
A trecut 1 an si 7 luni, dar diferenta fata de celelalte operatii este ca zona respectiva este foarte supla, mobila si este foarte greu si sa-ti imaginezi ca ar mi avea unde sa se formeze puroi.
0
08-07-2014, ora 22:04
Vlad47
Nu este medic/terapeut
Vlad47
Se poate sa apara la 14 ani, adica am o buba mai jos de deschizatura cu 3-4 cm e mare 1cm si cred ca adanca ma doare doar cand dau cu apa in rest nu prea, parul meu nu e mai mare de 0.5 cm.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epilarea laser ar putea fi răspunsul la problema recurenței bolii pilonidale
  •