ca 125 valoare sarcina

21-05-2010
krmanush
Nu este medic/terapeut
krmanush
buna ziua, am 24 de ani si sunt insarcinata in 27 de saptamani.La prima ecografie pe care am facut/o la 12 saptamani, doctorul mi/a gasit un chist pe ovarul stang de aprox 4cm, formatiune solida, vascularizat...Am facut atunci analize, iar valorile markerilor tumorali erau in limitele normale.Fiind insarcinata, rezonanta magnetica au refuzat sa mi/o faca spunand ca fara substanta de contrast (care nu este permisa in timpul sarcinii) nu vor vedea mai mult decat la o ecografie.Am mers in fiecare luna la doctor, mi/au facut ecografii si chistul avea mereu aprox aceleasi dimensiuni, hotarand asadar sa amanam interventia chirurgicala pentru a nu risca de a pierde sarcina.La 20 de saptamani simtind o durere puternica in partea dreapta inghinala, (chistul este pe ovarul stang), am mers la doctor care, printre altele, a presupus ca poate s/a rupt chistul, precizez din nou ca durerea era localizata doar in partea dreapta, La ecografie chistul nu s/a mai vazut, poate si din cauza sarcinii...Am repetat ca 125 si valoarea era de 75, doctorul spunand ca uneori in sarcina este posibil sa mai creasca aceasta valoare.Dupa alte 3 saptamani am repetat ca 125 si valoarea este deja 95.Am facut deja programare la doctor, dar trebuie sa mai astept inca o saptamanaVa rog sa/mi spuneti ce credeti despre cazul meu, Sunt destul de speriata, ma gandesc mereu la copilasul meu pe care deja il iubesc cel mai mult si caruia nu as vrea sa/i fac nici un rau si care va avea nevoie de mama langa el.Ma gandesc mult ca cel mai probabil este cancer ovarian, si nu stiu avand aceste valori ce stadiu ar putea fi, mai ales ca mai sunt 3 luni de sarcina timp in care nu se poate interveni.Va rog mult sa/mi raspundeti, chiar si un gand bun de incurajare conteaza Doamne ajuta!
4 comentarii
0
23-05-2010, ora 17:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum se intampla la multe femei gravide, tumorile ovariene ce apar in timpul sarcinii sunt cauzate de existenta unei hiperstimulari hormonale si dispar dupa nastere.Tumorile chistice ovariene de cca. 4 cm sunt de fapt chisti de corp galben care 90% dintre ei dispar dupa saptamana 16 de sarcina.Faptul ca formatiunea are mereu cam aceleasi dimensiuni este bine.In sapt. 20 am inteles ca la ecografie chistul nu s-a mai vazut, presupunandu-se ruperea acestuia.O tumora ce creste in dimensiuni, de consistenta crescuta, are un risc mare de a se complica pe parcursul sarcinii, afectand evolutia acesteia, ceea ce la tine nu s-a intamplat.La examinarea genitala [ ex. vaginal digital ] se mai simte ceva in afara de uterul gravid ? CA 125 creste in cancer ovarian si nu numai, dar si la femeile insarcinate si in afectiunile benigne ovariene.Parerea mea este ca te stresezi degeaba.nu ai nici un cancer.stai linistita caci starea ta de panica nu face bine bebelusului.Cand vei face urmatoarea ecografie te rog sa ne scrii si noua tot ce scrie pe buletinul ecografic.Mananca bine si odihneste-te caci nu mai ai chiar asa de mult.
0
24-05-2010, ora 08:17
krmanush
Nu este medic/terapeut
krmanush
Multumesc foarte mult pt raspunsul dumneavoastra!!!Am inteles ca sunteti din Iasi.Si eu sunt ieseanca doar ca de aprox.5 ani locuiesc in Italia.Astazi fac din nou ca 125 iar miercuri probabil voi avea rezultatul.Joi trebuie sa merg din nou la doctor si/mi va face si o ecografie cu siguranta.Mentionez acum, in primul mesaj nu am mentionat, pt a nu complica prea mult datele problemei, ca doctorita care nu a mai reusit sa gaseasca chistul era doctorita care se ocupa mai mult de sarcina mea, dumneaei pt problema cu chistul ovarian trimitandu/ma mereu la acest doctor la care voi merge joi (nu ca nu ar fi o doctorita buna, dar zicand ca e un caz particular, ma trimite mereu la medicul primar).La examinarea vaginului, nu mi/au zis nimic dar probabil nu au simtit ceva, doctorita spunand ca in cazul in care nu s/a rupt chistul, probabil din cauza sarcinii ovarul si/a schimbat pozitia, "s/a ascuns*.In ce priveste probabilitatea de a fi chist de corp galben, (dc e acelasi lucru cu chist de corp luteal), doctorii au exclus varianta, la primele ecografii, ei observand, pe acelasi ovar si corpul luteal.Imi spun mereu ca e un caz particular, iar cand le/am spus ca sora mea a fost operata de cancer tiroidian la 16 ani, aceasta problema aparand probabil din cauza radiatiilor de la Cernobil, au spus ca ei cred ca tot din aceasta cauza a aparut si pb mea.In trecut am mai facut ecografii, una pe la 14 ani cand au obs un chist dar au considerat ca e functional si ca dispare singur(spre mirarea mea nici nu m/au mai chemat la control), iar alta ecografie pe la 20 de ani cand nu au obs nimic.Au mai pus si eventualitatea de a fi un chist dermoid, nu stiu in acest caz cum ar trebui sa iasa valoarea ca 125.Eu am incercat sa fiu cat de optimista se poate doar ca vazand aceste valori crescute si pe doctori destul de ingrijorati inca de la inceput, nu mai stiu cum sa fac sa fiu chiar nepasatoare in fata acestei probleme.Dupa prima analiza de ca 125, cea de la 12 sapt cand valorile erau bune, imi amintesc ca am mers increzatoare la doctor cu rezultatele, dar acesta nu s/a ferit sa/mi spuna ca chiar dc valorile sunt bune exista in continuare posibilitatea sa fie o tumora maligna(ceea ce dumnealui a crezut de la prima eco).Mereu mi/au vb de operatie in timpul sarcinii dar spunandu/mi si de riscul, destul de mic dar care era, de a pierde sarcina in urma operatiei, am decis sa asteptam sa nasc intai.Dar in cazul in care ar fi crescut valoarea ca 125 de la sarcina, acest lucru nu ar fi trebuit sa se intample in primul trimestru?Si e normal sa ajunga pana la val de 95?Eu va multumesc inca odata pt raspunsul dumneavoastra si astept in continuare pareri.
0
25-05-2010, ora 18:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O formatiune chistica lichidiana [? ] ovariana, bine delimitata, nu este cancer.poate avea un anumit potential de malignitate, dar nu se poate spune cu siguranta ca este cancer.Iar markerii tumorali au o valoare orientativa. Eu te rog ca, dupa ce faci ecografia [ ar fi indicat sa faci o ecografie transvaginala ] sa ne scrii rezultatul.dar nu tradus de tine, ci asa cum apare scris, in italiana.
0
28-05-2010, ora 00:06
krmanush
Nu este medic/terapeut
krmanush
Astazi am luat din nou rezultatul la analize ca 125 are val.105, saptamana trecuta valoarea fiind 95.Am mers apoi la doctor care mi/a facut ecografie dar fiind insarcinata in 28 de saptamani, a fost mai greu sa gaseasca chistul.Pana la urma mi/a gasit o formatiune care parea a fi chistul, putin mai mare ca marime aprox 5 cm, inainte fiind de aprox 4 cm.A spus ca acum nu putem face altceva decat sa mai asteptam putin iar apoi sa vedem cum e mai bine, daca sa ma lase sa nasc normal iar apoi sa ma opereze sau sa/mi faca cezariana si sa ma opereze odata cu cezariana.Imi pare rau dar nu mi/au lasat nici un buletin ecografic, doar o poza de la ecografie, tot ce au observat astazi notand doar in cartelina pe care o tin ei in spital.Va multumesc pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: