ca parere aveti despre acest regim

02-03-2007
irina17
Nu este medic/terapeut
irina17
Buna, am 17 ani si va rog sa mi spuneti daca acest regim este bun ori daca ma voi ingrasa sau este prea drastic.As aprecia daca mi ati da sfaturi in cea ce rpiveste alimentatia pentru a nu ma ingrasa dar si in cazul unei fete de 15 ani.Sora mea vrea sa nu se ingrase si iam spus sa nu tina o cura de slabire ci o alimentatie sanatoasa pt varsta ei.Va rog sa mi dati sfaturi in cea ce priveste dieta mea si a surorii mele.Eu mananc pe la 7 deoarece ma duc la scoala 100 g de musli cu fructe uscate fara zahar + 200 g iaurt dietetic.Pe la ora 9 un mar mare.La pranz mananc 200 g de file de merlucius cu lamaie.Pe la 4 mai mananc 200 g de iaurt cu 100 g de musli(ca la micul dejun).Seara mananc 1kg de mere pe la ora 8.De 4 ori pe saptamana fac sport o ora.Va multumesc
3 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
Uka
Nu este medic/terapeut
Uka
La faza cu kilogramul de mere seara.nu prea merge.Ai putea sa mananci 2 mere seara. si kam atat.;)
0
04-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
no bun fetelor! trimiteti inaltime, greutate, varsta, inaltimea parintilor si sa vedem ce facem cu mancarea, pentru ca impartirea caloriilor pe grupe de alimente intr-un regim sanatos se face asa: in PRINCIPAL: PAINE, FAINOASE, PASTE, OREZ, pentru ca fara glucide in alimentatie, nu aveti glucoza, principalul combustibil al organismului, inclusiv PENTRU CREIER. Daca nu o aduceti din mancare, organismul va incerca sa o produca prin arderea proteinelor din muschi, sau prin arderea grasimii, dar voi sunteti in crestere si aveti nevoie si de putina grasime, pentru hormoni, mai ales ca sunteti fete si trebuie sa aveti grija de voi daca vreti sa fiti mamici sanatoase. Glucidele nu sunt toate la fel, sunt cele cu absorbtie rapida, cele nesanatoase, adica zaharul si cele cu absorbtie lenta, care se absorb incet, dau senzatie de bine, ofera organismului energia necesara pentru intreaga zi. IN AL DOILEA RAND LEGUME SI FRUCTE! nu inversati piramida alimentatiei, pentru ca nu este sanatos! in AL TREILEA RAND CARNE SI OUA SI IN ULTIMUL RAND GRASIMI SI DULCIURI. asadar, haideti sa facem putina ordine, de acord?
0
12-03-2010, ora 20:14
IOANA C
Nu este medic/terapeut
IOANA C
Am o fetita de 9 ani si sunt foarte ingrijorata din cauza greutatii pe care o are.ingrijorata dar...doar atat pentru ca nu am ajuns inca la un nutritionist cu ea, LA O INALTIME DE 1, 43 m are deja 47 de kg
mentionez ca intre anii 1 si 5 ani a luat tratament pentru un inceput de astm. cu dieta ne este f. greu ca are si o esofagita de reflux si mai greu cu merele crude, tomatele, castravetii nu mai spun ca suporta greu si ciorbele acrite cu bors.
cu speranta ca voi primi un sfat de specialitate.medicul pediatru imi spune sa scot painea si sa nu manince dupa ora 18, 00 dar.nu reusim mare lucru...nici macar sa ne mentinem
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.