Cancer?

29-03-2021
betty34
Nu este medic/terapeut
betty34
Buna ziua.In urma efectuarii unei colonoscopii mi s-a descoperit un polip rectal, iar in urma examenului histopatologic am primit urmatorul rezultat: 1.descriere macroscopica: 5810-la 15cm de m.a.polip sesil de 0.2cm diametru
2.descriere microscopica:5810-fragmentele examinate, reprezentate de mucoasa colonica cu aspecte de polip tubular cu displazie usoara si rare focare de displazie moderata.In stroma, se decelereaza moderat inflamator cronic.
3.Diagnostic anatomo-patologic: pe fragmentele examinate, aspecte compatibile cu diagnosticul de Polip rectal tubular cu focare de neoplazie intraepiteliala de grad inalt.
Mentionez ca am fost cu rezultatul la doi medici, unul spunandu-mi ca nu trebuie sa imi fac griji, iar celalat m-a indrumat catre un medic oncolog.As dori sa aflu si o alta opinie deoarece sunt foarte confuza si nu stiu care ar fi raspunsul corect.Multumesc frumos.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: polipii rectali

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.