Cancer?

29-03-2021
betty34
Nu este medic/terapeut
betty34
Buna ziua.In urma efectuarii unei colonoscopii mi s-a descoperit un polip rectal, iar in urma examenului histopatologic am primit urmatorul rezultat: 1.descriere macroscopica: 5810-la 15cm de m.a.polip sesil de 0.2cm diametru
2.descriere microscopica:5810-fragmentele examinate, reprezentate de mucoasa colonica cu aspecte de polip tubular cu displazie usoara si rare focare de displazie moderata.In stroma, se decelereaza moderat inflamator cronic.
3.Diagnostic anatomo-patologic: pe fragmentele examinate, aspecte compatibile cu diagnosticul de Polip rectal tubular cu focare de neoplazie intraepiteliala de grad inalt.
Mentionez ca am fost cu rezultatul la doi medici, unul spunandu-mi ca nu trebuie sa imi fac griji, iar celalat m-a indrumat catre un medic oncolog.As dori sa aflu si o alta opinie deoarece sunt foarte confuza si nu stiu care ar fi raspunsul corect.Multumesc frumos.
1 comentarii
0
18-08-2021, ora 10:59
nemessorina
Nu este medic/terapeut
nemessorina
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu interpretarea rezultatului histopatologic pentru sotul meu.
Neoplasm de colon sigmoid stenozant operat( Adenocarcinom G2-pT3N1), M8140/3, operat in iunie2021.
Urmeaza chimioterapie adjuvanta cu Oxaliplatin=240mg+ capecitabina=3500mg/zi.
Multumesc mult pentru ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: