Operație Pseudopolip inflamator anal- e posibil?

25-08-2022
CaraTuda
Nu este medic/terapeut
CaraTuda
Bună ziua!
La colonoscopia totală a reieșit că am mai mulți pseudopolipi inflamatori pe o porțiune de la 8 la 14 cm de la marginea anală.
Din cauză că sunt inflamatori, nu reușesc să găsesc un doctor care sa vrea să-i opereze. Gastroenterologul spune că nu-i poate opera, a făcut doar colonoscopie și a prelevat biopsii in 3 rânduri ( am făcut 3 colonoscopii totale in 3 ani), iar doctorii chirurgi la care am fost, deși spun că polipii trebuie extirpați, nici unul nu vrea/ poate sa o facă.
A mai avut cineva un astfel de diagnostic? Cum se poate scăpa de ei?Menționez că mă simt rău de la ei și nu merg pe la doctori că n-am ce face.
4 comentarii
0
25-08-2022, ora 12:33
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Daca sunt mai multi, si au substrat inflamator, e dificil, daca nu, imposibil, sa fie scosi unul cate unul. Daca mai produc si simptome, durere, sangerari, etc , rezolvarea chirurgicala este extirparea segmentului afectat.
0
25-08-2022, ora 14:40
CaraTuda
Nu este medic/terapeut
CaraTuda
Bună ziua!
Mulțumesc pentru răspuns. Cam asta am bănuit și eu. Exista vreun spital unde se fac astfel de intervenții într un oraș mare sau București? Nu mi s-a indicat nici un loc. Nu știu unde să merg.
0
25-08-2022, ora 15:08
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
La majoritatea spitalelor de urgenta din Bucuresti se fac astfel de interventii.
0
25-08-2022, ora 18:36
CaraTuda
Nu este medic/terapeut
CaraTuda
Vă mulțumesc frumos! Voi merge acolo, atunci
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul