Cancer Colon - Ex. Histopatologic

34 comentarii 1 2
0
23-07-2014, ora 14:38
mandolina1978
Nu este medic/terapeut
mandolina1978
pt Raul duke

Buna ziua,

Ieri am fost la oncologie la Fundeni unde mi-au spus sa vin marti 29.07.2014 cu mama pt monit si CT si va face chimioterapie adjuvanta. Asta inseamna citostatice? Sa inteleg ca nu va face radioterapie (asa cum ati sugerat mai sus)?

Pe de alta parte as mai avea unele intrebari ref la rez biopsiei:

In tesutul adipos peritumoral se evidentiaza o formatiune nodulara albicioasa (diam=1cm) cu aspect microscopic de adenocarcinom moderat diferentiat G2.

aceasta formatiune nodulara este o metastaza (nu stiu cum altfel s-o numesc) a tumori primare si ce impact poate avea acest lucru pe viitor? Sa inteleg ca celulele tumorale s-au raspandit si pe ce cale? daca ganglioni recoltati in nr de 13 sunt imunoreactivi. Imunoreactivi inseamna neafectati? sau se refera la un nodul limfatic.

mi-ati mai putea spune care sunt riscurile de recidiva la 5 ani tinand cont de rez anatomopatologic postat mai sus, pe 18.07.2014.

multumesc,
0
23-07-2014, ora 14:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
are tomografie computerizata efectuata ? se vad metastaze ?
0
23-07-2014, ora 15:37
mandolina1978
Nu este medic/terapeut
mandolina1978
nu, nu are tomografie. In urm ainterventiei chirugicale ni s-a spu ca este aparent fara metastaze (banuiesc ca a vazut ficatul...). CT urmeaza sa faca saptamana viitoare dupa internare.

Exista riscul sa fie cu metastaze? si unde?

multumesc mult pt raspuns
0
24-07-2014, ora 10:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da si teoretic ele pot fi oriunde. practic insa, mai des se intalnesc in plamani si ficat. sa lasam drobul de sare unde e insa, pentru moment!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
34 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.