Cancer de col uterin

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Stimate doctor,
Am 28 de ani, sunt necasatorita, nu am copii. In luna decembrie, in urma unui control de rutina, rezultatul testului Papanicolau a fost: CIS (carcinom in situ). Am facut o conizatie, iar rezultatil biopsiei a confirmat diagnosticul. Pe rezultatul biopsiei pe langa observatiile: aspecte de CIN I, CINII, CINIII, la sfarsit mai scria: aspecte de carcinom spinocelular microinvaziv! Ce presupune acest lucru?
Intrebarea mea este: ce sanse de recidiva exista? Este nevoie de a urma in continuare alte proceduri: histerectomie???!!!
Mentionez ca nu am copii si imi doresc f. mult. Ca atare doresc sa am cea mai potrivita solutie la aceasta problema a mea!
va multumesc anticipat
.
Elle
7 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
draga elle,
in continuare se recomanda urmarire citologica si/sau colposcopie periodica, la sase luni, sau chiar trei luni, daca medicul tau ginecolog iti recomanda. recidivele pot aparea, mai frecvent in primii trei ani. daca nu apare recidiva in primii 5 ani, se considera caz vindecat.
iti sugeram sa ai o discutie cat mai repede cu medicul tau ginecolog, sa ii spui ca iti doresti un copil si sa stabiliti impreuna care este cea mai buna solutie. cred ca ar trebui sa nu amani acest lucru.
.
dr. ciprian.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Stimate Dr. Ciprian,
Va multumesc pt. promptitudinea cu care ati raspuns mesajului meu, si pt. informatiile furnizate.
Desigur ca voi vorbi si cu medicul meu ginecolog, si nu voi amana f. mult efectuarea tutor analizelor premergatoare unei sarcini.
Aceasta idee a unui "cabinet medical virtual" este extraordinara si binevenita in randul nostru, al pacientilor, deoarece, de cele mai multe ori dureaza zile intregi sau chiar saptamani pana reusesti sa obtii o programare la "x" doctor pt. o anume problema. Aici, raspunsul il primesti in cel mai scurt timp posibil, asta bine-nteles si in functie de disponibilitatea d-voastra.
.
Elle.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Stimate Dr. Ciprian,
Am vorbit cu medicul meu. El a spus ca intr-adevar voi fi urmarita din 3 in 3 luni, prin examen citologic si colposcopie. Mi-a mai zis ca ar fi bine sa ma gandesc la un copil, iar dupa nastere ar opta sa-mi faca histerectomie! Histerectomie la varsta asta??? Stiu ce implica aceasta procedura radicala, iar efectele sale nu sunt deloc pozitive. De ce credeti ca ar fi necesara o histerectomie? Poate pt. a impiedica o recidiva? Stiu ca risurile de recidiva sunt in primii 5 ani. De la momentul planificarii conceperii unui copil si pana la nastere, pot trece linistit 4-5 ani. In primul rand, nu ma pot gandi imediat la un copil, deoarece este peste prea devreme ( conizatia a fost facuta recent). In al doilea rand, nu pot sti ca voi ramane insarcinata imediat...Deci, daca pana la aducerea pe lume a unui copil se scurg 4-5 ani, adica perioada in care exista riscul unei recidive, de ce ar mai fi necesara o histerectomie?
Sunt extrem de nelinistita!
Astept un raspuns din partea dvs. pt. care va multumesc anticipat!
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
draga elle,
decizia medicului tau este corecta. aceasta este procedura indicata in cazul tau. la femeile peste varsta de 45 de ani se indica histerectomia de prima intentie. conizatia este o terapie conservatoare, de amanare, pentru femeile de pana la 45 de ani, in special cele care nu au nici un copil sau vor sa mai aiba unul.
controlul strict la 3 luni este obligatoriu in aceasta perioada, mai ales in cazul unei eventuale sarcini. e bine sa ai un copil cat mai repede, daca iti doresti unul. histerectomia este necesara pentru sanatatea ta. pot aparea recidive.
e adevarat, nu vei mai putea avea copii si vei avea pentru o perioada un disconfort psihic, dar viata sexuala este posibila in continuare. nu vei fi afectata de dezechilibre hormonale, deoarece ovarele, care secreta hormonii, nu vor fi afectate.
ai un medic bun. adreseaza-i si lui aceste intrebari. e mai aproape de tine si te poate ajuta mai mult.
tine-ne la curent.
.
dr. ciprian
0
21-05-2006, ora 00:00
rino_ichi
Nu este medic/terapeut
rino_ichi
va rog sa-mi raspunde-ti ce inseamna frotiu tip trei
0
21-05-2006, ora 00:00
rino_ichi
Nu este medic/terapeut
rino_ichi
va rog sa-mi raspunde-ti ce inseamna frotiu tip trei
0
19-03-2009, ora 08:46
petry
Nu este medic/terapeut
petry
hi...am si eu o nelamurire...prietena mea a fost diagnosticata cu cancer de col uterin de tp IA.as dori si eu sa stiu daca se poate vindeca in totalitate prin intermediul radioteraiei si in cat timp.stau ca pe ace...nu mai pot...ajutati-ma va rog...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: