cancer de col uterin?

46 comentarii 1 2
0
12-01-2014, ora 23:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se intelege foarte clar care e intrebarea, totusi... din ce inteleg, ai o formatiune parauterina care poate fi un cancer, posibil de ovar, care se indica sa fie operat. alt lucru pe care il poti face pana ce ajungi la fundeni este dozarea unui marker numit HE4, dar oricum este foarte probabil sa trebuiasca facuta o operatie care sa constea in histerectomie totala si anexectomie. daca discuti problema fertilitatii cu chirurgul, e posibil ca el sa ceara un RMN mai intai, spre a vedea daca poate spera la o operatie mai conservatoare, cum ar fi doar scoaterea acelei formatiuni si a uneia din anexe (ovar, trompa, pe o singura parte).
0
21-01-2014, ora 23:02
ema74
Nu este medic/terapeut
ema74
Pentru Dl. DR. Raul Duke. Va multumesc, aceasta era raspunsul pe care as fi dorit sa-l primesc. Intrebarea urmatoare ar fi: in cat timp se poate forma un chist endometriozic? In urma cu 2 ani la un control ginecologic nu mi-i s-a spus ca as avea un asfel de chist, stiam numai de cele cu lichid, de aceea ma impac foarte greu cu acesta situatie. Din pacate nu mai am timp sa-mi fac acel marker HE4( ce ar fi trebuit sa evidentiezae acest marker?), pentru ca saptamana urmatoare ma prezint la interventie.
0
22-01-2014, ora 22:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
UN CHIST cum se mai zice frumos la o tumora care poate fi canceroasa sau necanceroasa se poate forma repede sau incet in functie de foarte multe aspecte: varsta pacientului, forma tumorii agresive sau mai lente, de ce alte boli sufera pacientul, de stilul de viata, de organismul lui si de sistemul lui imunitar si de noroc, sau de DUMNEZEU, o formatiune tumorala se comporta diferit in FIECARE GAZDA daca sar cunoaste atat de bine aspectele astea medicibna ar fi cu un pas mai inainte pt descoperirea tratamentului pt cancer.Din aceasta cauza ca se comporta individual in functie de gazda ar trebui ca fiecarui pacient sa i se faca tratament individual.
0
22-01-2014, ora 22:24
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Evolutia cancerului renal nu este una rapida, astfel creste lent si patrunde in venele intrarenale si in vena renala, insa nu ezita sa se raspandeasca si in exterior, in glanda suprarenala, pancreas sau colon. Nici evolutia metastazelor nu este una rapida, acestea fiind situate de regula la nivelul plamanului, insa pot fi intalnite si la nivelul ficatului, sau la cel al sistemului osos sau al glandelor suprarenale.
Acesta este un studiu dar realitatea este alta : eu am avut ghinionul sa fiu exceptia de la regula TUMORA MEA GRAWITZ GRAD 3B a fost depistata la varsta de 32 de ani si ea apare peste 50 de ani, a recidivat prima oara dupa 4, 6 ani, pe urma sa transformat in tumora pe colon si a reaparut imediat dupa operatie si in doua luni ave ca dimensiuni 2, 5--3cm, si dupa inca trei luni aveam si inca trei metastaze pe un plaman.
0
25-03-2014, ora 21:32
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
Am aflat despre ce test era vorba, oncoproteine E6/E7, daca acestea sunt prezente si a ieşit ca sunt prezente, acum sunt programată pt o conizatie înalta, chiar săptămana aceasta o sa merg sa o fac, am sa revin cu rezultatul mai târziu.As vrea sa merg la oncolog după aceea, am înţeles ca la Cluj sunt cei mai buni, puteţi sa-mi recomandati pe cineva? In orice caz, m-ar interesa părerea d-nului RaulDuke, va multumesc la toţi!
0
26-03-2014, ora 18:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu cunosc medicii din cluj, nu am nicio recomandare de facut.
0
27-03-2014, ora 22:13
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
nici o problema, atunci poate imi recomandati pe cineva din Tm sau Bucuresti sau chiar mai bine...as vrea sa va gasesc pe dvs...se poate?in ce oras sunteti?va multumesc mult!
0
30-03-2014, ora 11:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt in bucuresti, dar nu vad ce vrei sa vorbesti cu mine live si nu poti vorbi aici, dupa ce vei avea rezultatele de la biopsie si colposcopie sau alte investigatii.
0
30-03-2014, ora 14:06
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Fiecare in meseria noastra ne asumam raspunderea in ceea ce facem sau zicem, si ESTE normal si omeneste ceea ce doreste MIRELA sa stea de vorba cu un medic fata in fata nu vad de ce in calitate de medic nu doriti asta. DACA era o ruda dea dumneavoastra tot asta ati fi spus???????????
MIRELA EU SUNT TOT DIN bucuresti SI TE SFATUIESC sa mergi la SPITALUL PANDURI ( THE. BURGHELE ) SI sal cauti pe DOCTORUL AMBERT VALENTIN, EU AM FOST OPERAT DE TREI ORI DE CATRE DANSUL SI AM FOST FOARTE MULTUMIT.
0
30-03-2014, ora 18:50
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
Ok, va multumesc amandurora pt raspunsuri, oricum am sa va cer parerea si aici, negresit, dar dvs mereu spuneti sa mergem la dr, asa ca eu am vrut sa merg la un dr oncolog bun(RaulDuke), imi place cum puneti problema in toate cazurile, deci m-am gandit la dvs.Speram sa nu fie nevoie de oncolog dar cred ca trebuie pana la urma, indiferent de rezultat, asa este?bineinteles, inca o data, am nevoie de raspunsul dvs.Va multumesc!Iti multumesc si tie Marton, am sa tin cont si de parerea ta daca voi veni la Bucuresti, mi-e bine Buc pt ca am rude acolo si dr buni!va salut cu mult respect!
0
30-03-2014, ora 19:08
mirceamirela
Nu este medic/terapeut
mirceamirela
Marton, inteleg ca ai trecut prin momente dificile, sper ca acum esti bn si ca n-o sa mai ai parte de astfel de probleme.Iti doresc multa sanatate si noroc!ai grija de tine!
0
30-03-2014, ora 20:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si eu imi asum raspunderea pentru orice particica a meseriei mele, dar activitatea mea de pe acest forum nu face parte din ea. nu ma intereseaza deci sa-mi dezvalui identitatea si nu vad de ce conteaza asta, doar nu sunt singurul oncolog din romania! in alta ordine de idei, oricine poate stabili o consultatie la mine in realitate, poate ca unii dintre oamenii de aici si sunt pacienti de ai mei, dar nu o stiu. e o chestiune de probabilitate si nu am de gand sa las asta sa se schimbe prea curand! nu vad de ce as face-o.
0
31-03-2014, ora 01:10
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ca si mine si dumneavoastra ati depus un juramant, si asta inseamna ca vati obligat sa ajutati oamenii care au nevoie de serviciile dumneavoastra.
Sper din toata inima sa nu ajungeti niciodata in situatia noastra si sa vi se raspunda la fel, eu am patit asta in iunie 2013 din partea unui medic de familie care nu mia prescris medical din cauza ca eram prea fericit ( am citat cuvintele lui), pt ca el era suspect de cancer si nu ma comportam ca el, si nu se incadra, si pt asta chiar daca aveam scrisori medicale nu vroia sami dea medical dupa operatie.
0
31-03-2014, ora 18:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu stiu la ce juramant te referi, eu nu am jurat niciodata ca "ma oblig sa ajut oamnii care au nevoie de serviciile mele". sincer, nu vad cine pe lumea asta se apuca sa faca juraminte asa din proprie initiativa si pentru ce ar face-o... in schimb eu ajut pe absolut toata lumea care are nevoie de ajutor, fie la spital fie aici pe forum. insa nu poate nimeni sa-mi impuna maniera in care sa o fac. crezi ca e ceva in neregula cu asta ? stiu ca nimanui nu-i ajunge nimic niciodata, toti vrem mai mult, dar de la asta pana la a pretinde ca cineva e "obligat" sa faca mai stiu eu ce... e cale lunga.
0
01-04-2014, ora 19:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MEDICII, POLITISTII, JANDARMII, POMPIERII, MILITARII, POLITIA LOCALA, PARLAMENTARII, SENATORII, PREMIERUL, PRESEDINTELE, MINISTRII TOTI DEPUN JURAMINTE LA INVESTIRE.
0
01-04-2014, ora 20:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de restul nu stiu ce juraminte au, dar nu cred ca tu ai citit juramantul pe care l-am depus eu.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
46 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: