cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer de prostata

07-12-2010
edinutza_87
Nu este medic/terapeut
edinutza_87
am postat si eu pe forum edinutza_87 si astept sa imi dea si mie un sfat daca este sigur ca dupa o operatie de cancer la prostata sa ramai impotent
2 comentarii
0
05-06-2012, ora 11:34
dadrian
Nu este medic/terapeut
dadrian
Salut pe toata lumea de pe acest forum. Tatal meu (72 ani) are cancer de prostata. Gleason 4+4=8, asociat cu multiple imagini de invazie perineurala la nivelul lobului prostatic stang. I s-a facut orhiectomie bilaterala acum o luna. PSA dupa operatie = 2 (am inteles ca ar fi trebuit sa fie 0.2). La o saptamana dupa opertie, i s-au umflat doi ganglioni inghinali (stanga si dreapta), la inceput cat boabele de mazare, iar acum sunt de marimea unei masline. Nu sunt durerosi. De vreo saptamana, cresterea lor a stagnat. Tatal meu face comprese zilnice acolo, folosind coada calului. Face si doua sedinte a cate 6 min dimineata si seara cu bioptron. Nu stiu ce sa intreb... am citit de invazia ganglionara, sa fie vorba despre asta sau, un efect post operator ? Va multumesc
0
12-11-2013, ora 12:22
Petrutu
Nu este medic/terapeut
Petrutu
Am facut operatie de extirpare de prostata si dupa rezultatul anatomo-patologic care este rau trebuie sa fac RMN, Scintigrafie, CT.
Intrebarea mea este daca trebuie sa treaca un timp intre operatie si analiza RMN si cat timp.
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •