cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

cancer de prostata

188 comentarii 1 2 ..... 6 7
0
01-05-2014, ora 08:38
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
draga alyat68,
felicitari pentru faptul ca toate lucrurile merg bine! sunt totusi dezamagit de atitudinea ta panicarda, mai ales cand lucrurile sunt sub control si boala merge bine cu tratamentul curent, de tipul "cum sa actionam" scris cu majuscule, "incotro" (de parca ai unde sa mergi) sau "ce alternative avem", de parca tu insuti/insati trebuie sa-i conduci omului tratamentul de unul/una singura. nu ai totusi un oncolog ? eu cred ca ai unul pe care il domini psihologic cu solicitari si dai minima importanta recomandarilor si sfaturilor lui, pentru ca nu vrei sa intelegi ca boala NU poate fi vindecata, ci doar tinuta sub control, lucru care se intampla deja. te rog sa te aduni! trage aer adanc si aloca-ti un moment de ragaz. daca PSA-ul e in scadere, vestile sunt bune. trebuie sa continue taxotere, asa cum se face in mod obisnuit, daca nu creste PSA sau apar noi simptome legate de boala, sau nu apar toxicitati, pana la 10 serii la rand. durerile, daca PSA scade, sunt posibil date chiar de tratamentul facut, sau posibil de alta boala. cu tratamentul de durere, tot medicul poate sa va ajute si cred ca el e primul caruia trebuie sa ii cereti sfatul. medicamente mai "puternice" ca tramadol exista, si anume morfina, in variate forme de administrare, dar pe care numai oncologul poate decide daca are motiv sa o prescrie. nu se iau 5 tramadol de 100 sau de 150 ! nu e eficient si apar efecte adverse.

mult succes ! astept noi vesti prezentate ceva mai putin emotional!
0
01-05-2014, ora 09:55
alyat68
Nu este medic/terapeut
alyat68
DA, ne-am panicat aiurea ! TAta si-a revenit. Am vorbit cu oncologul si aceasta durere aparuta din senin a cedat cu aspirina, ipubrofen. A fost o raceala/curent /a stat transpirat si nu s-a schimbat ! Tocmai de aceea nu intelegeam ce s-a intamplat cu durerea avand in vedere analizele si starea buna. Multumesc.
0
01-05-2014, ora 11:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere ! rezolva-ti insa panica de fond, legata de cancerul de prostata metastatic!
0
06-05-2014, ora 11:59
pensionara01
Nu este medic/terapeut
pensionara01
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu unele lamuriri in urmatoarea problema.
Fratele meu in varsta de 58 de ani a fost diagnosticat cu cancer de prostata T3adr N0Mo G8(3+5) in anul 2010.
A efectuat: hormonoterapie timp de 3 luni, urmat de LHRH brahiterapie DT 110gy in februarie 2011.
A efectuat RTe 39 de zile DT = 45gy/25fr vs bilateral si ggl iliaci.in 14.03.2011.
a continuat tratament LHRH. PSA a descrescut continuu.
Din 15 ianuarie 2013 psa 0, 01 incetat orice tratament.
iulie 2013 psa 0, 005, 8.01.2014 creste la 0, 040, in 30.04.2014 psa 0, 120.
E normala cresterea ptr ca nu mai face tratament...cand trebuie sa ma ingrijorez, la ce valoare PSA.
0
06-05-2014, ora 22:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la 2 se recomanda sa fie reevaluat. respectiv: va face o noua consultatie, cu istoric, examen clinic inclusiv cu tuseu rectal, apoi cel mai probabil un RMN de pelvis si o scintigrafie osoasa.
0
07-05-2014, ora 07:58
pensionara01
Nu este medic/terapeut
pensionara01
Va multumesc f mult pentru promptitudinea cu care raspundeti.
As dori sa-mi mai spuneti ritmul de crsstere respectiv din trei in trei luni a PSA de la 0, 005 la 0, 040, 0, 0123 este normal?(fara tratament de un an si jumatate).
Va multumesc!
0
07-05-2014, ora 19:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
normal... daca boala recidiveaza, da, asta se intampla. totusi aceste variatii sunt prea mici pentru a putea pune diagnosticul de recidiva doar cu atat. ti-am spus cum se procedeaza.
0
07-05-2014, ora 20:25
pensionara01
Nu este medic/terapeut
pensionara01
multumesc mult! Sper sa ramana mult timp valorile mici. Stiu ca suntem insistenti, agasanti...dar faceti un lucru minunat.
ne mai linistiti (pe noi apatinatorii) care suntem mereu in alerta. Cineva (dvs) suntei dispus sa ne ascultati sa ne raspundeti rapid(f important ptr noi) sa ne mai linistiti.
Ofof.nu suntem singuri.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
188 comentarii 1 2 ..... 6 7

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •