Cancer de prostata | Forumul Medical ROmedic

Cancer de prostata

80 comentarii 1 2 3
0
21-07-2013, ora 13:05
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Domnule doctor o intrebare.In Romania se face radioterapie Cyber Knife, si dace da, unde aume si cit costa.Multumesc anticipat.
0
21-07-2013, ora 16:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nu stiu sa iti spun decat ca, din ce am auzit, se face.
0
23-07-2013, ora 11:51
mihai14091950
Nu este medic/terapeut
mihai14091950
Am fost operat de adenocarcinom prostatic acinar in data de 20.06. 2013 practindu-se prostatectomie radicala laparascopica asistata de robotul Davinci SI FulHD, rezultatul de la anatomie patologica Gleason 6, pT3aNxMxLoVoRo M-8140/3, la o luna PSA e de 0, o41 nu mi sa mai dat tratament nici dupa externare in data de 28.06.2013 si nici dupa control in data de 22.06.2013.Intrebarea e bine de asteptat, nu, cum sa procedez.Va multumesc.
1
23-07-2013, ora 13:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce recomandari ti-au fost date la externare ? ce scrie pe biletul de externare ? ai o programare la un oncolog ?
0
29-11-2013, ora 13:21
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
As vrea sa vorbesc cu MIhai51. Tatal meu, diagnosticat cu cancer prostata metastazat, are dureri in partea inferioara a abdomenului. Plasturii cu morfina, Dolforin, nu ii suporta (ii cresc foarte tare tensiunea)
0
29-11-2013, ora 13:22
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
Nu stiu daca denumirea corecta este Dolforin, in orice caz am uitat sa mentionez ca aveau concentratia cea mai mica. Durerile nu sunt permanente. Va rog, domnule RaduDuke, sa-mi spuneti daca ar putea fi o reactie la injectia cu Diphereline 11, 75, pe care a facut-o exact acum o luna? Nu este prima, a mai facut una in 6 august, anul curent.
0
29-11-2013, ora 15:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce anume sa fie o reactie ? durerea ? nu cred ca este posibil.
0
29-11-2013, ora 17:39
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
Multumesc pentru raspuns, chiar nu ma asteptam sa-mi raspundeti atat de repede. Va voi prezenta in cele ce urmeaza problemele cu care ne confruntam, in speranta ca-mi veti da o parere sincera.
Mi-am operat tatal in iunie anul acesta pentru ca asa ne-a recomandat urologul. Nu am stiut nimic despre cancerul de prostata asa ca l-am operat in speranta ca se vor rezolva problemele (urinare frecventa, mai ales noaptea. Dureri nu avea atunci, dar mi s-a spus ca daca nu se opereaza, poate face blocaj urinar. Dupa operatie, rezultatul biopsiei a fost, , adenocarcinom cu celule clare si mucipare slab diferentiat )scor Gleason 5+5).'
Am mers la oncolog, ne-a trimis sa facem examinarea IRM, unde rezultatul a fost :
Examinarea IRM nativa ( pacientul nu a putut mentine clinostatismul pentru examinarea cu contrast) a pelvisului evidentiaza :
-Status postoperator TUR-P si urectrotomie pentru stenoza de meat uretral; prostata restanta cu diametrul axial aprox. 40mm, contur neregulat, prezinta hiposemnal T2 periferic predominant la nivelul lobului stang;
-vezicule seminale cu dimensiuni normale, fara anomalii de semnal;
-vezica urinara in semirepletie, fara formatiuni protruzive, continut omogen;
-absenta nodulilor limfatici cu substrat patologic si a lichidului liber peritoneal;
-structura osoasa cu hiposemnal prin prezenta de arii imprecis delimitate cu hiposem, nal T1hiposemnal T2 la nivelul aripilor iliace si corpurilor vertebrale lombo-sacrate. Necesita scintigrafie osoasa.'
Doctorul oncolog nu ne-a dat sa facem scintigrafia, am inceput tratamentul cu bicalutamida - 30 de zile si Dipherelin 11, 25 la 3 luni. urmeaza sa faca in ianuarie din nou examinarea IRM si apoi scintigrafia. (hotararea medicului)
Ultimile analize, din octombrie, au iesit bune, in sensul ca PSA este0, 022, testosteron 0, 47, fosfataza alcalina 68. Hemoglobina este cam mica, 11, 3, glicemia 166 (este diabetic tip 2 de 20 de ani), iar calciu 10, 8. In rest valori normale.
Va rog mult sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1) Daca testiculele sunt normale, asa cum arata examinarea IRM, de ce il dor? Durerile, asociate cu dureri abdominale, au inceput dupa operatia TUR-P.
2) Ce inseamna hiposemnal T1 si T2?
3)Daca au inceput durerile, este un semn ca se apropie ce poate fi mai rau? Ce speranta de viata mai poate avea? Scorul Gleason 10 este ingrozitor.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
-
0
29-11-2013, ora 19:34
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1) ma tem ca nu pot sa raspund la intrebarea asta. urologul ar trebui intrebat, ca cea mai in masura persoana sa raspunda la asta.
2) sunt niste termeni tehnici de IRM. hiposemnal T1 inseamna ca este putin tesut gras iar hiposemnal T2 inseamna ca este putina apa/edem in zona respectiva. nu prea cred ca poate sa te ajute aceasta informatie, asa cum nu ma ajuta nici pe mine. e posibil sa fie metastaze, motiv pentru care se indica sa faca scintigrafie.
3) mi-e imposibil sa spun ce speranta de viata mai poate avea, caci nu stiu extensia completa a bolii. ma tem ca lucrurile au fost facute cam anapoda inca de la inceput. din start cand e posibil sa fie cancer de prostata, chirurgul trebuie sa inceapa cu o biopsie si un bilant al bolii. altfel, daca nu faci asta, te trezesti ca ai facut TUR-P, care nu este o operatie standard pentru cancerul de prostata, si apoi constati ca defapt e un cancer cu agresivitate mare (Gleason 10), nu stii cat e de extins si nici ce tratament ar fi cel mai optim. aveti nevoie de un consult si o evidenta oncologica !
0
29-11-2013, ora 21:28
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
Suntem in evidenta unui oncolog din Constanta, v-am scris ce tratament a urmat: 30 zile BIcatulamida si Diphereline 11.25 facut pe 6 august, apoi pe 29 octombrie. Urmeaza sa faca in ianuarie din nou. Inainte de interventia TUR-P a avut PSA 21, 25, , iar dupa ce a inceput tratamentul a scazut : 0, 399 (12 august, la 12 zile dupa inceperea tratamentului, apoi, in 18 sept. - PSA = 0, 022. Analizele pot fi inselatoare, stiu, dar s-a simtit relativ bine pana acum cateva zile, in sensul ca durerile cedau la 1/2 tableta de algocalmin. Foarte rau nu este nici acum, se da jos din pat, mananca normal, adica are pofta de mancare -ca un om de 74 de ani. Ma sperie insa durerile, care astazi nu au cedat nici cu un algocalmin intreg. Ma sperie gandul ca e posibil sa se inteteasca. Daca analizele au iesit bine, e posibil ca boala sa se agraveze atat de repede?
0
29-11-2013, ora 21:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic este posibil, dar "durerile testiculare" e mai greu sa se coreleze cu boala de baza a prostatei. repet: trebuie sa va consultati cu urologul pentru aceasta problema in mod particular.
0
29-11-2013, ora 22:04
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
Dar durerile din partea inferioara a abdomenului (mai mult stanga, pe aceeasi parte cu testiculul care doare) au legatura cu boala de baza? (Este uimitor cat de repede raspundeti la mesaje. Va multumesc mult pentru atentie)
0
29-11-2013, ora 23:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ma tem ca nici asta nu am de unde sa stiu. aceste probleme nu pot fi elucidate decat in urma consulturilor medicale. discutiile pe forum nu pot tine loc de asa ceva.
0
16-02-2014, ora 10:45
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
Revin cu informatii si intrebari la care varog, daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti.Am facut o noua examinare IRM tatalui meu. Va prezint cele 2 examinari IRM facute, una in august 2013, si una acum.
.
Concluziile iRM-ului facut in august 2013 erau urmatoarele:

Examinarea IRM nativa ( pacientul nu a putut mentine clinostatismul pentru examinarea cu contrast) a pelvisului evidentiaza
-Status postoperator TUR-P si urectrotomie pentru stenoza de meat uretral; prostata restanta cu diametrul axial aprox. 40mm, contur neregulat, prezinta hiposemnal T2 periferic predominant la nivelul lobului stang;
-vezicule seminale cu dimensiuni normale, fara anomalii de semnal;
-vezica urinara in semirepletie, fara formatiuni protruzive, continut omogen;
-absenta nodulilor limfatici cu substrat patologic si a lichidului liber peritoneal;
-structura osoasa cu hiposemnal prin prezenta de arii imprecis delimitate cu hiposem, nal T1hiposemnal T2 la nivelul aripilor iliace si corpurilor vertebrale lombo-sacrate. Necesita scintigrafie osoasa.'

Doctorul oncolog nu ne-a dat sa facem scintigrafia, am inceput tratamentul cu bicalutamida - 30 de zile si Dipherelin 11, 25 la 3 luni (august, noiembrie, ianuarie, pana acum). Stare generala aproximativ buna, analize bune, cu PSA sub 1.
Rezultatul examinarii IRM din ianuarie (cu substanta de contrast:
-prostata cu dimensiuni maxime 19/28/34 mm, cu lipsa de substanta postchirurgicala in portiunea centrala, cu semnal T2 periferic omogen, fara arii cu restrictie de difuzie, fara zone cu priza de contrast precoce si, , wash-up" pe scanurile tardive;
-vezicule seminale cu distensie simetrica avand continut cu semnal normal;
-vezica urinara cu distensie corespunzatoare cu perete cu grosime normala, uniforma;
-absenta adenomegaliilor la nivelul regiunii examinate si/sau a lichidului peritoneal.
Aspect IRM evocator de postrezectie prostataica centrala, fara imagini sugestive imagistic de focare aDK de grad inalt.

Va intreb urmatoarele lucruri:
1) A doua examinare nu releva nimic despre eventuale suspiciuni de metastaze osoase, spre deosebire de prima. Ce sa cred? Exista sau nu suspiciuni de metastaze osoase? Cand am intrebat de scintigrafie, medicul oncolog mi-a spus ca nu e cazul sa faca scintigrafie osoasa, avand in vedere ca nu s-a extins tumoarea la vezica urinara si veziculele seminale si deci, se presupune ca nici la oase. Nu am indraznit sa-i spun ca prima examinare indica eventuale metastaze osoase si necesitatea unei scintigrafii. (doctora e plina de toane, dar cred ca foarte buna in meseria ei. Poate cazurile multe si grave cu care are contact o fac sa fie mai greu de abordat)
2) Daca a doua examinare IRM este corecta, cum imi pot explica faptul ca la biopsie, dupa operatia TURP din august a avut scor Gleason 5+5? Atunci, cand am citit ce inseamna, am crezut ca e pe moarte! Mi-e si frica sa ma bucur de rezultatul acestei ultime examinari.
0
15-07-2014, ora 10:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Mariana.66: revad comentariul tau cu putina frustrare, nu stiu cum de am putut sa nu il vad, atunci cand l-ai postat. daca mai e valabil si nu s-a clarificat pana acum: da, cel mai probabil medicul tau a considerat boala metastatica de la inceput, asa cum se putea face pe baza RMN-ului, si i-a dat tratament ca atare. desigur ca raspunsul e bun la tratament, cu scaderea PSA-ului, si tot asa poate fi interpretat si al doilea RMN, care nu mai arata leziunile. cred ca trebuie continuat tratamentul.
0
15-07-2014, ora 14:55
Mariana.66
Nu este medic/terapeut
Mariana.66
Multumesc pentru raspuns, chiar daca tarziu, de apreciat este interesul pe care-l manifestati. Nu ne-am lamurit daca are sau nu metastaze osoase, abia acum, pe 6 august avem trimitere pentru RMN cervico-dorsal (asa scrie pe trimitere, banuieasc ca se refera la o evaluare a sistemului osos (daca gresesc, va rog sa-mi spuneti).
As vrea sa subliniez cat este de important sa urmaresti cu atentie bolnavul de cancer si sa-i faci investigatiile necesare, pentru ca nu intotdeauna durerile pe care le acuza se pot pune pe seama bolii de fond. Daca ma luam dupa doctorul oncolog ii puneam plasturi Dolforin inca din vara trecuta. Tatal meu acuza dureri de testicule, doctorul imi spunea ca sunt de la cancer, dar eu nu intelegeam de ce sa fie de acolo daca RMN-ul arata ca nu are nimic la testicule. L-am dus la un urolog bun, care l-a diagnosticat cu epididimita, boala veche pe care urologul care l-a operat (TURP) nu a descoperit-o. A urmat in martie un tratament puternic cu antibiotice (Cefort intravenos si gentamicina) si acum este bine, cat va da Dumnezeu sa fie asa. Merg cu el la nutritionist pentru diabet, la cardiolog, la oncologie, la urolog, ce mai, din profesor m-am transformat in asistent medical! Dar am marea bucurie ca il am langa mine, ca se simte relativ bine, am facut tot ce a tinut de mine, multumesc medicilor care ma ajuta si in primul rand lui Dumnezeu! Multa sanatate tuturor si mai dedeparte, ce vrea Dumnezeu!
PS: intr-un mesaj anterior, m-ati sfatuit
sa-l duc la urolog, ca durerea de testicule nu are legatura cu boala de fond. Am luat in considerare si parerea dumneavoastra, asa ca iata, forumul acesta este util celor care-l acceseaza. Multumesc inca o data!
0
15-07-2014, ora 15:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu imi amintesc, sincer, discutia, dar ma bucur daca am putut sa-ti fiu de folos, in ciuda faptului ca primisei alte recomandari de pe la alti medici. Felicitari pentru vestile bune si tineti-o tot asa!
0
23-07-2014, ora 00:41
Roxanav
Nu este medic/terapeut
Roxanav
Buna seara! Va rog sama ajutati si pe mine cu interpretarea biopsiei testului prostatic. Medicul e in concediu pana la sfârşitul lunii si as dori măcar sa ştiu daca trebuie sa ma aştept la ceva rău.

Hiperplazie prostatica nodulara benignă cu glande prezentând hiperplazie de celule bazale, glande cu modificări epiteliale displazice usoare, glande atrofice si dilatate chistic, adenosis, acini glandulari mici cu nuclei neregulati si membrana bazala dificil de evaluat, suspecti, edem si infiltrat inflamator cronic interstitial.
NL: se recomanda teste imunohistochimice pentru evaluarea aspectelor atrofice si acinilor suspecti versus adenocarcinom prostatic.

Va multumesc !
0
23-07-2014, ora 11:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu neaparat. biopsia nu a fost sugestiva pentru un cancer de prostata, se recomanda deci teste imunohistochimice + o evaluare clinica + dozare PSA.
0
23-07-2014, ora 11:52
Roxanav
Nu este medic/terapeut
Roxanav
Multumesc mult de tot pentru răspuns. O sa revin cu mai multe informaţii dupa ce fac toate testele.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
80 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •