cancer de san

04-11-2005
ramona.herciu@gmail.com
Nu este medic/terapeut
ramona.herciu@gmail.com
imi cer scuze am postat mesajul aiurea asa ca o sa repet:
Mama mea a fost operata anul trecut de cancer la san, i-au fost scoase tumoarea si ganglionii, adica sector, si acum de doua zile sanul operat ii supureza (sfarcul, nu operatia).
As dori sa stiu daca este un alt semn de reaparitie a cancerului in conditiile in care ea a fost la Cluj acum o luna si toate analizele i-au iesit bine, inclusiv Markerii.
Multumesc
15 comentarii
0
28-11-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Cazul mamei dv. este complex si nu poate fi rezolvat printr-o simpla discutie - doar consultul clinic insotit de analize si explorari pot sa va dea raspunsul dorit. Ii dorim insanatosire grabnica mamei dv.!
0
20-04-2010, ora 11:16
katyiordache
Nu este medic/terapeut
katyiordache
buna ziua, am primit niste analize ale bunicii mele care este operata de carcinom mamar stang si as vrea sa stiu ce inseamna.Analizele sunt:IHC HER2(dako):0negativ
ER(esogen receptor, dako):negativ in celule tumorale, pozitiv in controlul intern
PGR(progestoroane receptor, dako)negativ in celule tumorale, pozitiv in control intern
COD:27011, 27014, 27020
Bunica mea face si chimioterapie si are 57 de ani.
Astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc!
0
10-06-2010, ora 10:47
Marius Dragos
Nu este medic/terapeut
Marius Dragos
Buna ziua, va rog frumos sa-mi spuneti si mie cat de grav este diagnosticul de neoplasm mamar satiul 2 PT1b PN1a G2, tumora a fost destul de mica dar cam agresiva am inteles ca a fost invadat si 1 ganglion din cei 16 examinati.A facut mastectomie dupa care 3 sedinte chimio, 25 zile de radioterapie, iar 3 sedinte de chimio si acum face tratament de 2 ani cu tamoxifen. Este vorba de mama mea in varsta de 63 de ani care a fost operata in luna martie 2009. Multumesc foarte mult.
0
17-07-2012, ora 13:14
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna ziua!

Ma intereseaza sa stiu si eu un diagnostic in termeni non tehnici pentru diagnosticul de"ypT1c; ypNo si M3800/3.

Va multumesc!
0
17-07-2012, ora 21:46
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inseamna ca a fost scoasa o tumora intre 1 si 2 cm, printr-o operatie care survine DUPA tratament (de exemplu cu iradiere sau chimioterapie); de asemenea ganglionii scosi au fost neatinsi de cancer, factor prognostic favorabil.
0
18-07-2012, ora 09:52
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Va multumesc foarte mult!
Mama mea s-a operat de cancer la san dar vroiam sa stiu ce anume inseamna acest rezultat, deoarece ni sa dat foaia si nu n-i s-a explicat decat ca este bine.
Am inteles ca este stadiul 1, i s-a dat sa faca radioterapie si asteptam sa vedem cum va trece peste deoarece peste chimioterapie a trecut cu foarte mare greutate.

O zi buna!
0
18-07-2012, ora 23:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai de ce trebuie sa faca iradiere ? ce alte detalii se mai gasesc in buletinul histopatologic ? ai scris doar concluzia finala, poate poti sa mai detaliezi putin, caci mie unul nu mi-e clar. la fel: a facut examen IMUNOHISTOCHIMIC ? ce zice el ?
0
18-02-2013, ora 14:45
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna Ziua!

revin dupa o perioada foarte mare de timp in care am trecut prin niste incercari personale.
Cancerul mamei la san acum a recidivat la celalalt.
Prima oara analizele histopatologice au avut ca rezultat:
tumoara reziduala:carcinom intraductal asociat cu carcinom invaziv ducatl G3.
Total ggl examinati:6
Total ggl invadati:0
ypT1c
ypNo
M =8500/3
M=8500/2
Imunohistologic:
ER pozitiv-60-65% in celule tumorale, control intern prezent, PGR negativ, Cerb B2, reactie membranara continua in peste 10% din celule tumorale(+)Ki67- pozitiv- 5_10% din celule tumorale.
Acum pe baza de punctie i s-a pus diagnosticul:
Frecvente celule epiteliale maligne;Benzi de tesut conjuctiv -gros??nu am inteles
Concluzii:
Tumoara epiteliala maligna.


A inceput sa faca din nou chimioterapie si as dori sa stiu care sunt sansele daca se opereza si la sanul stg...am inteles ca exista o clasificare de celule agresive si ca G3 (cele pe care le are ea)sun agresive.
Puteti sa imi dati mai multe detalii?La ce sa ne asteptam?

Va Multumesc!
0
18-02-2013, ora 21:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si initial care a fost istoria ? de unde stii ca "a recidivat" la celalalt san si ca nu e, cum pare defapt, pur si simplu un alt cancer, separat ?
0
18-02-2013, ora 22:02
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna Seara!
Este posibil sa aveti dreptate, eu am presupus ca a recidivat.Acum vad pe analiza RMN cu substanta de contrast:
La nivelul sanului stg:calcificare macronodulara avand diametrul 22/12mm, situata in cadranul supero-intern al gladnei mamare stangi la ora 11;alta calcificare nodulara 10 mm situata in cadranul supero- extern la ora 1;
nu se evidenmtiaza dilatatii ducatle cu aspect tubular si microchistic;
in cadranul supero-extern un voluminos placard displazic, diamterul 77/40mm cu captare neomogena, cu zona necrotica in interior;benzi de limfangita cu drenaj, situate la periferia placadrdului;edem important intre plcadrdul descris si tegument; ingrosare importanta a tegumentului;
multiple alte leziuni nodulare; unele confluente, avand diametrul de 4-20 mm situate retroareolar si in cadranul supero-intern, unele cu captare omogena progresiva; altel;e cu captare neomogena progresiva;
edem la niovelul tesutului adios situat anterior de muschiul pectoral;
nu se evidenmtiaza modificari la nivelul muschilor pectorali; adenopatii axilare multiple, neconfluente, avand diametrul amxim de 16 mm;
Concluzii:
Displazie fibroasa intinsa glanda mamar stg, cu placard displazic supero-extern, suspect de tramsformare maligna;adenopatii multiple axilare stg.
As dori sa stiu ce ar trebui sa faca in afara de chimioterapie, vreau sa precizez ca i se da:
Epirubicin+Endoxan+ostreon si la ultima sedinta:
farmeorubicin+endoxan= osteron.

I s-a pus diagnostic de neoplasm san stg 3b.
Va multumesc mult!
0
20-02-2013, ora 21:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
va face chimioterapie, cateva cicluri din acest tratament, poate combinat cu alte lucruri, sa zicem 6 sau 8 cicluri (conteaza zi cum le va tolera), dupa care se va reevalua si daca lucrurile au diminuat bine, se va incerca o interventie chirurgicala iar apoi cel mai probabil radioterapie; vorbiti cu oncologul si chirurgul despre momentul optim in care trebuie sa mergeti la radioterapie sa faceti programare (cel mai probabil cam fix cand faceti si operatia), caci dureaza foarte mult pana se gaseste loc liber.

intrebare: din aceasta noua tumoare care se afla IN SANUL CELALALT, s-a practicat biopsie si eventual imunohistochimie ? ce zice ea ?
0
21-02-2013, ora 09:07
sima_nicoleta
Nu este medic/terapeut
sima_nicoleta
Buna ziua!

Nu s-a facut imunohistochimie, decat biopsie.
Ma intereseaza ce anume inseamna 3B?si care sunt sansele de supravietuire.

Va mulumesc!
0
24-02-2013, ora 14:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este un stadiu foarte avansat, chiar daca nu metastatic. ca atare exista sanse de vindecare chiar, cu tratament facut corect si urmarire la distanta. cu toate acestea efectuate dupa norme, literatura actuala furnizeaza o rata de recidiva la 5 ani de aproximativ 50%. trebuie practicata imunohistochimie si din tumora din sanul celalalt si n-ar strica nici niste examene complete spre a se vedea daca nu cumva exista metastaze: un CT de torace si abdomen + o scintigrafie osoasa.
0
10-08-2013, ora 11:22
oana1975
Nu este medic/terapeut
oana1975
Sunt operata de 1 an de neoplasm col uterin( histerectomie totala )stadiul 1B si zilele aceastea am efectuat o ecografie de sani bilaterala unde mi s-a comunicat urmatoarele: tesut glandular dens, tesut subcutanat hipertrofic san drept CII ora 17 1, 6 cm CSE ora 11 0, 6;san stang CSE ora 13 1, 7/1, 3 cm, CII ora 19. Axila fara AP. Din cate am inteles de la dr a gasit cate 2 noduli pe fiecare san si mi-a recomandat sa efectuez o sonoelastografie. Este mai buna aceasta sonoelastografie sau ar fi mai bine daca fac mamografia?Imi este teama si as vrea sa-mi explicati care ar fi riscurile dupa cancerul de col sa am si la sani ceva malign.CAre este cea mai buna metoda de stabilire a tipului de noduli?Abia am reusit sa-mi refac organismul dupa prima operatie si as vrea sa stiu ce inseamna acest rezultat?
Multumesc anticipat.
0
11-08-2013, ora 16:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poti sa le faci pe amandoua, dar standard in evaluarea unor leziuni de san este mamografia. cancerul de san nu este corelat in niciun fel cu cel de col uterin, nu ai un risc diferit de cancer de san dupa ce ai avut unul de col. cea mai buna metoda pentru a stabili natura maligna sau benigna este, evident, biopsia. in rest, trebuie sa ai UN MEDIC care sa urmareasca si sa integreze toate aceste date.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • Un nou dispozitiv pentru diagnosticarea cancerului mamar
  •