Cancer gastric? | Forumul Medical ROmedic

Cancer gastric?

10-10-2010
cristi777
Nu este medic/terapeut
cristi777
De ceva vreme am niste simtome care se potrivesc cancerului gastic (balonari, disconfort dupa ce mananc, etc.).

Am fost acum aproximativ 2 saptamani la un control la spital, in care mi-am facut o serie de analize (sange, ecograf, radiologie, urina, scaun). Pe atunci m-am dus fara sa banui ce-as putea avea, iar diagnosticul a fost ceva probleme la colecist (bila imi e lenesa, mai popular). In rest mi s-a spus ca analizele imi sunt in parametri normali. Am primit si un tratament, de pe urma caruia nu simt neaparat o imbunatatire.
Cum zic insa, intre timp am citit si despre acest cancer gastic, si simtomele mi se potrivesc. Daca as avea, el ar putea fi depistat la un set din ala (complet, banuiesc) de analize? Sau trebuie ceva specific? Banuiesc ca la ecograf s-ar vedea, nu?
3 comentarii
0
12-10-2010, ora 12:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scuze ca sunt prea directa: vorbesti prostii. Adica linisteste-te si scoate-ti din cap asa ceva, simptomele tale pot sa nu semnifice nimic in afara de o eventuala hiperaciditate si bila aia lenesa. Dar ca sa nu mai dai cu presupusu si sa scapi de obsesia asta mergi si fa-ti o endoscopie si atunci se va vedea foarte clar daca este ceva, vreo gastrita ce se poate tratata etc. Cand iti faci endoscopia, solicita si prelevare pentru helicobacter Pylori, desi analiza asta o poti face si separat din sange sau scaun. Deci, mai multa luciditate, nu te neglija, dar nici sa sari la ce mai pesimist! Sanatate!
0
12-10-2010, ora 13:02
cristi777
Nu este medic/terapeut
cristi777
E ok. Adica sunt constient ca poate intrebarea mea e putin puerila si cred ca as fi raspuns la fel de direct si eu daca ar fi fost vorba de altcineva. Dar stii cum e... e altfel cand esti tu.

Nu sunt atat de pesimist pe cat se intelege din primul mesaj, dar vroiam sa stiu in primul rand cum se depisteaza. (Inteleg acum ca printr-o endoscopie).

Primul test (cand am inceput sa am primele simtome) a fost sa vad daca am Helicobacter Pylori si atunci a iesit negativ.

Multumesc pentru raspuns.
0
12-10-2010, ora 17:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cu placere, cred ca ai inteles de ce am reactionat asa. Si eu am trecut prin grijile tale legate de suferintele stomacului si te inteleg perfect! E foarte bine ca intrebi. Da, fa-ti o endocscopie, se vede real si direct tot stomacul. Poate iti va recomanda si niste antiacide daca e cazul. Poti pana atunci poti sa iei, dupa mese, carbune medicinal, iti da farmacista detaliile, astea nu dauneaza. Ideea e sa faci totusi enoscopia, ca simptomele pot disparea si e bine sa stii ca si cauzele la fel. Sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.