cancer la colon

09-06-2012
balan stefan
Nu este medic/terapeut
balan stefan
Buna ziua. am o intrebare pt domnul raul duke.Tatal meu a fost operat de cancer la colon in stadiul doi malign.ia fost prescris o serie de 6 citostatice una la 3 saptamani si xeloda 500mg de trei ori pe zi cate 2 pastile. Pe durata tratamentului sa simtit bine dupa care la o sapt de la ultima sedinta de citostatice a inceput sa vomite si sai fie foarte rau. A fost internat in spital si iau facut spalaturi la stomac si doctorul nea spus ca din cauza ca mancase niste mazare si nu a respectat regimul. dupa 4 zile a fost lasat acasa si de anunci nu mai poate manca aproape nimic vomita tot ce mananca si merge de 3-4 ori pe zi la baie si e foarte slabit. dupa o sapt de stat acasa fara ameliorari a intrerupt tratamentul cu xeloda 500mg pt ca avea dureri la stomac si vomita mereu.dar si dupa intreruperea tratamentului situatia lui nu sa ameliorat nu mai vomita dar era era in continuare foarte slabit si mama a vb cu doctorul oncolog si a chemat o asistenta acasa sai faca perfuzii cu glucoza si medicamente pt greata si diaree si pt regenerarea ficatului si de cand a inceput sa faca perfuziile se simte mai bine. Pe 12.06 2012 trebuie sa mearga din nou la consultatie dar doctorul ia zis ca nu poate sai faca tomografie decat dupa 6 luni de la operatie.Vroiam sa stiu parerea dumneavostra despre intreruperea tratamentului si despre perfuzia cu glucoza si ce analize sau examene ar putea face pentru a vedea daca daca se extinde si la alte organe si daca exista riscul de a se extinde la alte organe.VA MULTUMESC ANTICIPAT
4 comentarii
0
09-06-2012, ora 00:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, am raspuns la postarea aceasta pe locul initial. cel mai bine ar fi sa continuam discutia aici, pentru ca probabil va fi mai usor de urmarit. raspunde-mi, te rog, intai la intrebarile initiale pe care ti le-am pus in postul de dincolo !
0
08-07-2012, ora 15:50
balan stefan
Nu este medic/terapeut
balan stefan
buna ziua. imi cer scuze ca nu am mai revenit cu noutati pt ca am asteptat rezultatele analizelor. vroiam sa va spun ca tata a terminat seria de 6 citostatice dupa care doctorul ia zis sa faca analizele pt umunitate iar rezultatele au fost proaste dupa care doctorul ia zis sa faca un tomograf. acum a zis ca trebuie sa inceapa o serie de radio terapie dar nu nea zia daca boala sa agravat si vroaim sa va intreb domnule doctor cand este administrat tratamentul cu radio terapie ? cand boala sa agravat ? pt ca din ce am citit pe internet radio terapia este foarte daunatoare organismului si vroiam sa stie de ce ia fost administrat acest tratament. Poate nu am fost destul de explicit dar va rog daca imi puteti da un raspuns. multumesc anticipat
0
08-07-2012, ora 16:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
iti cerusem anterior niste informatii suplimentare referitoare la caz, pe o postare identica de a ta pe un alt thread, la care nu mi-ai raspuns.

nu stiu STADIUL bolii, tratamentele (inclusiv operatia) in ordine cronologica, rezultatul histopatologic, un CT dinainte de operatie sau imediat dupa si nici ce zona trebuie iradiata in momentul de fata. ca atare nu pot sa-ti dau niciun raspuns la ceea ce m-ai intrebat. radioterapia se face de obicei pentru cancerul RECTAL si nu pentru cel de colon, in scop adjuvant (adica dupa operatie, in scop de vindecare). in cazul de fata stiu prea putine ca sa pot sa raspund la "de ce anume face iradiere"...

doctorii ce ti-au spus ? le-ai adresat aceste intrebari ?
0
06-10-2012, ora 11:55
ntudose
Nu este medic/terapeut
ntudose
buna stefan,
am citit mesajul tau si vreau sa iti impartasesc din experienta mea.
Acum un an am fost diagnosticata cu cancer la colon faza G3, mi s-a extirpat tumora, am facut chimioterapie timp de sase luni de zile si acum sunt bine.
Ceea ce vroiam sa iti spun este ca am invatat sa imi ascult organismul.
Daca pana la diagnosticare nu stiam ce imi provoa.ca dureri sau stare generala proasta acum stiu.
Cu toate ca acum mi s-a extirpat tumora totusi aceasta boala o simt ca este inca in organismul meu si ca ma pandeste pentru a iesi la suprafata. Este suficient sa las garda jos pentru a se trezi la viata.
Sa iti spun cum lupt eu:
- alimentatia si lipsa de stres.
In primul rand alimentatia: asa cum a spus si antevorbitorul meu este important sa nu manance zahar si produse care contin glucoza. eu am inlocuit cu fructoza, destul de rar, dar suficient incat sa imi satisfac poftele. In momentul in care mananc zahar chiar si accidental, intr-o ora -doua am o stare generala proasta.
Eu am trecut la un regim extrem: raw-wegan. dar nu stiu daca tatal tau ar accepta asa ceva, puteti incerca macar 50 %. Paine alba si produse de panificatie cu faina alba nu mai exista in alimentatia mea. mananc numai un tip de paine neagra cu tarate (nu este pufoasa!) pe care am descoperit=o dupa multe cautari si testari.
Bineinteles alimentele prajite nu trebuie sa existe in alimentatia tatalui tau. Ulei folosesc numai de masline. Carne mananc numai de peste alb si acela pus la macerat in otet de vin, de 2-3 ori pe luna. Salate foarte multe salate, imi fac fele si fel de combinatii. Am descoperit ciupercile crude pe care le pun in salata si dupa care sunt innebunita, foarte gustoase si cu proteine. Proteinele le mai iau din migdale si multe alte seminte.Cam asta este, daca doresti mai multe informatii nu ezita sa ma contactezi. Sper sa iti fie de ajutor. sa auzim numai de bine.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: