cancer la esofag

16-11-2012
Felicia Diaconescu
Nu este medic/terapeut
Felicia Diaconescu
Buna ziua,
Sunt ingrijorata de starea cumnatului meu, nici nu stiu cu ce sa incep, va pot spune diagnostictl de la ultima iesire din spital: Carcinom epidermoid slab diferentian 1/3 medie esofag pT3N1 (1/9) M0 operat in 12.11.2010 Spania,
Esofacectomie cu esofagoplastie cu tub gastric complicata postoperator cu fistula cervicala inchisa spontan, pct-2011 (2serii Cistaplatin+5 Fluorouraccil RT-2011 concomitent cu cisplatin, recidivat cu fistula traheoesofagiana- jejunostoma de alimentatie martie 2012, stent traheal aprilie 2012 Turcia RT+PCT,
BHP: Carcinom epidermoid slab diferentiat ulcerat care patrunde in adventice si intra in contact direct cu marginea chirurgicala, Ggl/ggl inv=9/1;.
Acum este tot in spital, tuseste in continuu, si nu poate sa manance nimic. Ce ar mai fi de facut?
10 comentarii
0
16-11-2012, ora 13:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
operatia initiala, conform rezultatului examenului histopatologic pe care l-ai scris, nu a scos tumora in intregime, din pacate. acest lucru constituie un factor de risc pentru recidivia cancerului la nivel local, lucru care, din descrierea situatiei pe care o faci, e posibil sa se fi intamplat. acest lucru nu poate fi confirmat fara un examen CT (de exemplu) mai recent;

ca atare tusea este cel mai probabil data de fie o recidiva tumorala, fie o complicatie a iradierii sau a interventiei chirurgicale facute (a mai avut fistula), fie o combinatie intre acestea; cel mai probabil ca nu poate fi administrata decat cu medicamente, mai ales daca are si vreo infectie suprapusa; de asemenea se impune o bronhoscopie si posibi si o endoscopie digestiva superioara;

de mancat, e alta problema, si nu inteleg de ce nu poate sa manance; nu are jejunostoma ? nu mai functioneaza ?

altfel: chimioterapie mai face in momentul de fata ? ce se intampla cu boala ? a recidivat sau este sub control ?
0
16-11-2012, ora 14:58
Felicia Diaconescu
Nu este medic/terapeut
Felicia Diaconescu
Boala a recidivat, nu mai face chimo pentru ca are hemoglobina foarte mica, nu stiu daca ma exprim corect, asta este ce stiu de la el. Jejunostoma nu stiu exact ce este, dar presupun ca va referiti la alimentatie artificiala. Nu are, in urma stentului pus la Bucuresti (v-am spus ca a mai avut unul pul la Anadolu in Turcia) a mancat dar tot foarte greu.. Am in fata aproape toate scrisorile medicale si din ele v-am scris. Diagnosticul la internarea la Spitalul Clinic de urgenta este: Neoplasm esofagian; esofagoplastie cu stomac, stenoza esofagiana, stent esofagian expandabil total acoperit. Stiu ca boala a recidivat din martie 2012 el se afla in Spania si de acolo i-au spus ca este inoperabil
0
16-11-2012, ora 19:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles. din pacate tot ce mai poate fi facut in cazul de fata este in scopul controlului simptomelor. cred ca trebuie adresat unui serviciu de medicina paliativa, specializat in ingrijirile simptomatice in cazurile terminale. are acces la asa ceva ?
0
17-11-2012, ora 10:50
Felicia Diaconescu
Nu este medic/terapeut
Felicia Diaconescu
Nu stiu daca la noi in Dambovita este asa un serviciu, poate la Bucuresti. Ce stiu in acest moment in afara de faptul ca i-a bagat sange nu-i face decat calmante, are dureri, spune ca il dor oasele si gatul. Este la Institutul Oncologic Fundeni.
Miercuri o sa merg la el si o sa va mai deranjez, sa vad ce mai aflu.
Va multumesc foarte mult.
0
18-11-2012, ora 00:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Cu placere, asteptam !
0
12-11-2013, ora 07:37
darbia
Nu este medic/terapeut
darbia
Buna ziua.Socrul meu are tumora maligna la plamani si esofag.De vineri urmeaza sa inceapa chimioterapia dar el este foarte slab(45)kg.Acum o saptamana i sa pus o sonda pt alimentare artificiala(jejunostoma), iar inainte de aceasta interventie nu a mancat nimic timp de 7 zile.Avand in vedere ca este asa slabit si prost alimentat credeti ca va putea face fata acestor sedinte de chimioterapie(mancarea lui este lichida).Ar fi bine sa mai amanam oare chimioterapia sau chiar sa o refuzam.?
0
12-11-2013, ora 10:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
chimioterapia reprezinta cam singura sansa a obtinerii unei remisii, deci care are o sansa de a prelungi supravietuirea, daca tumora nu e operabila sau exista metastaze. responsabilitatea managementului tratamentului, inclusiv evaluarea riscurilor si beneficiilor tratamentului, ramane pe umerii medicilor. daca deci s-a recomandat, inseamna ca il ajuta!
0
28-11-2013, ora 11:37
gnmirela
Nu este medic/terapeut
gnmirela
Tatal meu (72 ani) are adeno carcinom esofago gastric. A avut gastrostoma, a facut radioterapie si chimioterapie. Nu a putut fi operat deoarece operatia implica multe riscuri. Acum la 1 an de la diagnostic tumora s-a restrans astfel incat se alimenteaza normal cu unele dificultati. In acest moment este programat pentru montarea unui stent esofagian la spitalul Colentina, la dr. Mateescu.
Va rog frumos sa-mi spuneti ce probleme ar putea aparea.
Va multumesc anticipat.
0
28-11-2013, ora 20:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
teoretic problemele pot fi de ordin mecanic, la nivelul zonei de stentare: se poate efectiv rupe esofagul, daca stenoza este prea stramta si rigida; altfel se poate ca stentul sa "migreze" sau sa plece de acolo, si ulterior sa dea o ocluzie sau alte tulburari digestive. totusi aceste riscuri sunt mici, iar daca a fost programat, inseamna ca beneficiul este mai mare decat riscurile teoretice. sa speram deci ca totul va fi bine si ca se va putea alimenta cat mai bine !
0
26-05-2014, ora 23:49
mariamaria28
Nu este medic/terapeut
mariamaria28
Buna ziua.Am si EU un Frate bolnav de cacer la esofag...dupa un an de chimoterapie si Radiotherapie...scadere multa in greutate.doctorii se gandesc la o operatie, inca nu stim sigur.intrebarea mea este daca el incearca SA BEA APA cu lamie si bicarbonat dr sodiu, ISI face rau?e bine SA incerce acest Tratament Naturist?va rog doresc un raspuns...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: