Cancer la plamani

28-01-2012
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
Imi cer scuze ca deranjez dar am un necaz si va rog foarte mult sa ma ajutati.
Mama mea, in varsta de 65 ani, are urmatorul dignostic.
Diagnostic la data de 12.01.2012
-neoplasm bronho-pulmonar centrohilar drept. Carcinom non-small T4N2MO STD IIIA
CT Torace; Formatiune Tu de 7 cm diametru centrata pe BLSD extinsa de la mediastin la pleura parietala, cu includerea AP dr.Formatiunea prezinta largi forme de necroza. Adenopatie paratraheala inferioara dreapta de 23 mm diametru si subcarinala de 27 mm diametru. In LSS periferic, subpleural, exista un nodul de 18mm diametru si un altul de 15 mm diametru in polul superior al hilului stang. Concluzii TU BLSD T4N2MO

Acum 5 ani i-a fost pus dignosticul de arteriopatie obliteranta a membrelor inferioare. Avea crampe in picioare.A tinut regim alimentar, s-a tratat cu medicamente, si a facut terapie la Covasna cu mofete cu dioxid ce carbon, iar boala s-a ameliorat. Dupa 3 ani, am cumparat aparatul numit CERAGEM (terapie cu pietre de jad si caldura). Deci timp de 2 ani mama a folosit acest aparat crezand ca ii face bine. Dar, acum o saptamana i-a fost pus dignosticul de cancer la plamani.
INTREBARE: Este posibil sa aiba cancer de acum 5 ani (in acest caz ar insemna ca nu a avut arteriopatie), iar aparatul Ceragem a intarziat extinderea cancerului?
sau
Este posibil ca aparatul Ceragem sa fii provocat boala?
Ce sa facem in continuare, sa folosim aparatul sau nu?
Va rog sa imi spuneti, de asemenea, ce sanse are sau cat mai are de trait?
9 comentarii
0
28-01-2012, ora 20:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
despre cat mai are de trait, asta nu poate sa stie nimeni, decat daca exista vreo persoana care vede viitorul la fel de clar ca si trecutul.

te asigur ca aparatul pe baza de pietre si caldura nu are nici o legatura cu nimic, nici in bine, nici in rau, nici cu arteriopatia, nici cu cancerul. poti sa-l consideri ca pe o investitie inutila. cancer pulmonar inca de acum 5 ani este improbabil sa aiba, de obicei aceste tumori progreseaza si ajung sa se manifeste in LUNI de aparitie, mai degraba decat in ANI.

sansele ei sunt sa moara in scurt timp prin progresia bolii (de ordinul catorva saptamani/luni), daca nu urmeaza tratament, sau cu tratament corespunzator, sub ghidarea si indrumarea unui medic ONCOLOG, sa castige mult mai mult timp, cu o viata cat mai aproape de normal, ba chiar cu o mica sansa la vindecare, daca tumora raspunde favorabil la tratament chimioterapic sau radioterapie etc, si poate sa se reduca suficient incat sa fie operata.

cam aici stati, medical vorbind.
0
29-01-2012, ora 07:00
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
Mama face chimioterapie la Spitalul Oncologic din Cluj-Napoca, iar apoi speram sa ne propuna un tratament experimental care se face acolo de catva ani.
Va multumesc din suflet, Dumnezeu sa va ajute.
0
29-01-2012, ora 11:14
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !

are totusi o BRONHOSCOPIE si o BIOPSIE ? este un lucru vital ca importanta. si ce tratament face acum ?
0
29-01-2012, ora 14:35
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
Bronhoscopie:Pareza corzii vocale in aductie usoara.Trahee libera.Pintene traheal largit, usor infiltrat.Proces proliferativ infilitrativo-stenozant ce intereseaza in special BLSD cu obstructie vasi-totala si secretii purulente retrostenotice, extinzandu-se la nivelul BPD, BLM pe care o stenozeaza progresiv, impiedicand vizualizarea segmentarelor, cu largirea pintenilor lobari. In stanga liber.

Biopsie nu cred ca are.

Tratament; perfuzii la Spitalul de Oncologie, nu stiu ce medicament contin
tratament naturist cu Triovit, Vasc, Cimisir, Tuia
0
29-01-2012, ora 18:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
de ce nu are biopsie ?
0
29-01-2012, ora 18:43
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
Inteleg destul de putin din biletul de externare. Eu stiu ca a facut o analiza, prin care, prin gat, i-a fost introdus un intrument la plamani si a fost vizualizata zona cu ajutorul unui bec. A fost luata o proba de acolo, careia i s-a facut analiza. Poate ca atunci a facut biopsia.
Din biletul de externare rezulta carcinom non-small
Va multumesc pentru ajutor
0
29-01-2012, ora 20:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, pai asta era BIOPSIA, proba aceea care s-a luat la analiza numita BRONHOSCOPIE. ea se da la anatomie patologica unde se studiaza la microscop si se spune exact ce tip de cancer este. rezultatul de obicei e gata in cateva zile/saptamani.
0
09-03-2012, ora 14:16
deliana68
Nu este medic/terapeut
deliana68
Mama mea a murit in 14 februarie, adica la trei saptamani dupa aflarea diagnosticului. Sunt trista si deprimata. Va doresc putere celor care treceti prin asa ceva. Ramas bun
0
09-03-2012, ora 23:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.