Cancer la plamani - ce pot sa fac?

12-05-2006
NICOS
Nu este medic/terapeut
NICOS
Buna ziua! E prima oara cand intru pe un forum, dar am nevoie de foarte multe informatii.
Mama mea a fost diagnosticata cu cancer la plaman faza IIIb in urma cu un an. Dupa chimioterapie si raze, rezultatul tomografului a fost (la 6 luni) "aspect CT net ameliorat.
Dupa inca 6 luni, in care nu i s-a mai recomandat nici un tratament a inceput sa se simta iar rau. A facut radiografie la plaman si rezultatul a fost "involutiv"
Totusi nu putea sa mai inghita. am fost la ORL si ne-a spus ca e o metastaza la un ganglion si sa mergem tot la oncologie. Oncologul a zis ca nu mai are ce sa faca si ne-a mai dat 10 sedinte de Cobaltoterapie. Dupa a saptea sedinta, a "cazut" total. Facuse intre timp o semipareza( am inteles ca ganglionul ar fi prins un nerv) care a avansat foarte rapid si acum nu mai poate merge deloc, Partea stanga e aproape total prinsa si a inceput si piciorul drept. nu stim ce sa facem, unde sa o mai ducem sau daca sa o mai ducem undeva. Ne-am gandit ca ar fi bine sa o vada si un neurolog, macar sa ne spuna care e treaba dar e foarte greu de adus unul acasa. Ne descurcam foarte greu cu ea dar vrem sa o ajutam cat de mult se poate. Ce sfaturi imi puteti da? Ma puteti ajuta cu niste informatii macar? Va multumesc foarte mult!
Nicos
48 comentarii 12 Înainte ›
0
20-05-2006, ora 00:00
DomnulXXXL
Nu este medic/terapeut
DomnulXXXL
Urmariti sa faceti un tratament naturist. Acestea dau rezultat in cazurile cele mai disperate.
0
14-09-2006, ora 00:00
anacristina
Nu este medic/terapeut
anacristina
Tatal meu are acelasi tip de cancer.A fost operat si acum face chimioterapie.Am citit despre un remediu naturist care ar indeparta orice fel de tumoare dar nu poate fii urmat decat la 2-5 luni dupa operatie sau dupa chimioterapie, deci tatal meu inca nu o poate urma.Sper din tot sufletul ca tatal meu sa reziste si sa o poata urma.Stiu 2 persoane care au urmat aceasta cura si acum sunt bine.Daca vrei detalii raspunde-mi tot aici!
1
27-08-2007, ora 00:00
ve_ro
Nu este medic/terapeut
ve_ro
...Sa vedeti ce minune!intre doua sedinte de citostatice(fiind diagnosticata cu neoplasm pulmonar), am fost la Sovata sa-mi oxigenez plamanii, si acolo am cunoscut o persoana care mi-a recomandat TAHITIAN NONI JUICE despre care am citit ca are multiple calitati terapeutice(ca si supliment nutritiv)respectiv de antioxidant, imunostimulator si antitumoral, precum si aceea de a atenua efectele negative ale citostaticelor.Ei bine, am cumparat o ladita cu 4 sticle de 1 litru si la urmatoarea sedinta de cito, nici tu greturi nici intoleranta la mirosuri, nici vome;nu stiu daca va avea efectele laudate, insa nu-i oare minunat ca pot manca orice (este permis )in timpul citostaticelor, ca nu ma mai simt sfarsita-caci numai cei care fac chimoterapie stiu ca efectiv poti sa mori de inanitie din cauza greturilor si vomelor?! Doamne ajuta!
0
21-11-2008, ora 14:32
catalin2w
Nu este medic/terapeut
catalin2w
Buna! Vin si eu cu o veste trista, poate ma ajuta cineva cu o informatie : tatal meu a fost operat de 2 sapt pt o tumoare maligna la plamanul stang.in 2 dec mergem la control cu ideea de a face citostatice, idee ce nu mi surade."anacristina" as vrea sa te intreb cum se simte tatl tau in urma tratamentului si in ceea ce priveste tratamentul naturist, despre ce e vorba?merci
0
05-12-2008, ora 10:10
kora2008
Nu este medic/terapeut
kora2008
Buna! Sunt disperata. ma a mea a a vut de 2 luni o tuse care nu ii mai trecea. a fost la meicul de familie de 2 ori si i-a spus ca nu are nimic la plamani. in cele din urma s-a dus si a cerut trimitere pentru radiografie. i s-a descoperit o tumora. inca nu se stie ce fel e tumora. a facut bronhoscopie. urmeaza tomografia. mi-e teama fosrte tare. plang intruna sunt disperata. nu stiu ce sa fac ca sa fie bine. credeti ca tratamentele naturiste sunt bune?
1
05-12-2008, ora 10:11
kora2008
Nu este medic/terapeut
kora2008
doctorii spun ca boala e de vreun an. mama mea este foarte slaba. a slabit din cauza bolii. sunt disperata va rog sa ma ajutati. nu pot sa imi revin.
0
08-01-2010, ora 16:56
aurelian.petre
Nu este medic/terapeut
aurelian.petre
Buna ziua! Familia mea este disperata deoarece fratele meu(56ani) a fost diagnosticat dupa bronhoscopie cu cancer pulmonar, fiindu-i afectata partea superioara a plamanului drept..El se afla de ieri(07 ian) internat la Filaret unde urmeaza sa-l investigheze la tomograf dupa care se va sti daca va putea fi operat.Ma intereseaza in ce constaTRATAMENTUL NATURIST despre care am citit maisus si de asemenea de unde pot sa procur TAHITIAN NONI JUICE.Dumnezeu sa va inecuvanteze.
0
09-01-2010, ora 15:31
Marius49
Nu este medic/terapeut
Marius49
Inca din 1932 s-a luat un premiu Nobel(Otto Warburg), pentru explicarea mecanismului aparitiei celulei canceroase.Toate cercetarile ulterioare, arata ca celula canceroasa se dezvolta in mediu acid(PH acid) si slab oxigenat.In acest mediu, ea nu numai ca se dezvolta dar sistemul nostru imunitar este inactivat( limfocitele T).Explicand extrem simplist, in cateva cuvinte, daca reusim sa mentinem PH-ul sangelui si limfei normal(7), celula canceroasa este inhibata.Diverse alimente au PH acid(bauturi carbogazoase-Cola, cafeaua, carnea, etc.).Ele nu sunt direct canceroase dar coborand prin aciditatea lor PH-ul organismului, creeaza un mediu propice dezvoltarii celulei canceroase.Dar cum realizam o usoara alcalinitate a tesuturilor, si o mai buna oxigenare a lor? Exista produse naturale realizate cu cea mai inalta tehnologie(inclusiv au primit grelele aprobari FDA-SUA), care realizeaza asta:CHITOSAN (printre multiplele lui actiuni, printre altele regleaza echilibrul PH-lui din organism si este probabil produsul cel mai studiat in ultimii ani), HOLICAN (resveratrol-un antioxidant redutabil), CORDICEPS( un imuno-modulator, stimuland activitatea leucocitelor), CALCIU ENZIMOLITIC( calciul este alcalin si acesta are asimilare de aproape 100%!).-*

(*modificat de administrator)
0
25-01-2012, ora 21:15
florea ionut
Nu este medic/terapeut
florea ionut
buna seara o intrebare am si eu: tatal meu a fost descoperit cu cancer la plamanul stang nivelul 4 se mai poate face ceva? va multumesc toti zic ca este prea tarziu
0
25-01-2012, ora 21:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, intotdeauna se mai poate face ceva. intrebarea este CE ANUME...
trebuie sa ne dai mai multe informatii oficiale referitoare la diagnosticul tatalui tau, ca: diagnosticul COMPLET cu stadiul (probabil IV, caci ai spus mai sus de "grad", probabil asta ai vrut sa zici), pe unde anume are metastaze, daca are o biopsie facuta, ce tipuri de tratament a urmat, ce varsta si alte boli mai are, ce medici ati consultat, pe unde si ce anume v-au spus.
va astept cu detalii!
0
25-01-2012, ora 21:44
florea ionut
Nu este medic/terapeut
florea ionut
buna seara, tatal meu este internat la caracal a facut biopsia la craiova si are urmatoarea concluzie lob superior stang cu afectazie asociativa T4(revarsare pleurala)revarsare mediaspinalasi revarsat percardicM1OS(std4)nerezicopic
0
25-01-2012, ora 21:49
florea ionut
Nu este medic/terapeut
florea ionut
are 71 ani si de doua saptamani am aflat ca are aceasta boala grea
0
25-01-2012, ora 21:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu poate fi operat, deci nu se poate spera la vindecare.
fara tratament aceasta boala progreseaza de obicei foarte repede, de ordinul saptamanilor sau cel mult lunilor, ajungand sa omoare bolnavul.

tot ce se poate face este tratament oncologic specific + tratament suportiv, in limitele tolerantei pacientului. variante de chimioterapie, radioterapie, alte tipuri de tratamente, simptomatice, etc, pot fi stabilite numai e un consult oncologic, cu scopul de a ameliora din simptome si a prelungi supravietuirea. aveti programare la un oncolog ?
0
25-01-2012, ora 22:09
florea ionut
Nu este medic/terapeut
florea ionut
deci mai are putin de trait toti zic ca maxim 3 luni
0
25-01-2012, ora 22:10
florea ionut
Nu este medic/terapeut
florea ionut
nu avem
0
25-01-2012, ora 22:32
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este absurd sa vii cu prognosticuri din acestea, oricine ai fi, inafara de Dumnezeu.

faceti un consult la un ONCOLOG, cu bilet de trimitere de la medicul de familie, ca macar sa aflati cam ce sanse se ofera si cu ce anume se poate face un tratament, caci remisii s-au vazut, dupa chimioterapie, si unele care tin chiar si ani de zile.
0
25-01-2012, ora 22:40
florea ionut
Nu este medic/terapeut
florea ionut
multumesc din suflet
0
25-01-2012, ora 22:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu ai pentru ce !
0
02-02-2012, ora 18:18
Marius49
Nu este medic/terapeut
Marius49
Chimioterapia si radioterapia sunt procedee ce otravesc pur si simplu intreg organismul.Pentru a distruge celulele canceroase se otraveste practic TOT organismul.De aici si rezultatul unei imunitati scazute..lucru ce duce apoi la.punctul de plecare.In urma cu 40 de ani in SUA apareau anual un sfert de milion de noi cazuri de cancer.S-a hotarat sa se aloce un miliard de dolari pe an cercetarii in acest domeniu.Rezultatul? 40 de ani mai tarziu si 40 miliarde dolari cheltuiti au dus la urmatoarea statistica: acum anual sunt peste jumatate de milion de noi cazuri de cancer anual! De ce? Nu poti sa nu te gandesti decat ca industria farmaceutica ar pierde enorm fara "tratamentele" clasice.Dar nu exista tratamente clasice fara reactii negative! Exista insa cele alternative.Dar, la urma urmei, fiecare dintre noi isi hotareste soarta! Pacat ca sunt in imposibilitatea de a explica pe larg.Asta e!
0
03-02-2012, ora 20:43
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asta e, da, dar totusi nu reiese ce anume vrei sa explici mai pe larg si ce alternative propui. dintre variantele cu "medicina naturista" suntem cu totii satui si suprasaturati de salate de cucuruz, ceai de curcubeu, pietre magice si bioenergii minunate, ca sa nu mai vorbim de pe cat de amuzantele pe atat de penibelele notiuni de genul nicolit sau escozul ! are cineva o varianta de tratament a cancerului superioara si ne-a scapat cumva ? un laureat la nobel care a fost trecut cu vederea ?
0
07-02-2012, ora 17:48
Marius49
Nu este medic/terapeut
Marius49
Ce ceaiuri domnule? Medicina alternativa este o imensitate de procedee! In Asia facultatea de medicina dureaza 7 ani.Facultatea de medicina clasica este 5 ani iar 2 ani faci si medicina aternativa.Iar daca alegi din start medicina alternativa faci 5 ani medicina alternativa si restul de 2 ani medicina clasica.Asa ca medicii au cunostinte din ambele domenii.Daca aveti impresia ca timp de 5 ani un student de medicina invata despre ceaiuri de papadie( cum luati in ras d-voastra), inseamna ca sunteti total neinformat.Eu am mai scris un urma cu cateva luni (mai sus) un comentariu referitor la cancer si mediul in care el se dezvolta ( premiu Nobel Otto Warburg), adica dezechilibru al PH-ului si slaba oxigenare a celulei.Cititi va rog macar articolele pe net despre Chitosan, Cordiceps, calciu enzimolitic, biozinc, etc.etc.RESTUL sunt discutii sterile si bazaconii..Romania este pe primul loc in Europa la incidenta de cancer.De ce? Simplu! Fiindca de exemplu in Olanda 80% din populatie este favorabila produselor naturale (minerale si vitamine NATURALE!) si nu vitamine si saruri de minerale ( cu asimilare neglijabila si cu toxicitate) din farmacii.Aparitia cancerului este favorizata extraordinar de modul nostru de viata( de hrana).Carnea, cafeaua, bauturile carbogazoase, etc, etc. au un PH acid ( premiul Nobel s-a luat tocmai pe studiile ce demonstrau ca celula canceroasa ( agentii patogeni in general) se dezvolta doar in mediu cu PH acid si slab oxigenat.Or Cordicepsul mai sus mentionat regleaza imunitatea ( de exemplu nu exista de zeci de ani operatie de transplant de organe fara administrare de Cordiceps-care e un produs natural si fara contraindicatii) si care ajuta celula sa functioneze in insuficienta de oxigen.Calciul enzimolitic este alcalin, iar Chitosanul echilibreaza PH-ul sangelui si limfei, inhiband astfel dezvoltarea celulelor canceroase si totodata activand imunitatea prin crearea uni mediu propice functionarii celulelor T (imunitatea noastra).Aici nu e vorba de "simple ceaiuri" ( OBSERV CU REGRET ca romanii confunda medicina alternativa cu niste simple ceaiuri sau descantece facute cu diverse obiecte!).Medicina alternativa vine sa rezolve acolo unde cea clasica nu da rezultate sau cand da rezultate o face cu imense costuri ( asta fiindca ORICE medicament de sinteza are reactii adverse si contraindicatii multiple).Eu nu am intalnit inca o persoana care avand un organ afectat sa se vindece complet.De ce? Pai luand medicamente tratezi efectul, NU CAUZA bolii! Organismul nostru are nevoie zilnica de 60 minerale! ( calciu, zinc, fier, cupru, crom, vanadiu, molibden, iod, etc.Carenta oricarui mineral in corp duce in timp la dezechilibre si diverse afectiuni: ex: lipsa de cupru duce la cardiopatie ischemica, lipsa se seleniu duce la anevrism de aorta, lipsa de zinc afecteaza producerea de ADN celular si de enzime, lipsa de crom si vanadiu favorizeaza diabetul, etc.etc.Medicina alternativa recomanda cu tarie consumul de suplimente nutritive pentru compensarea hranei sarace in nutrienti.Si asta deoarece cu varsta noi asimilam din ce in ce mai ptin din hrana (de ex. la 60 de ani tubul nostru digestiv mai produce doar 25% din sucul gastric produs la 20 de ani.De aici si slaba asimilare a nutrientilor, oricat de "bine" am manca.Vreti sa duceti o viata sanatoasa si fara a ajunge la o eventuala batranete cocarjat de boli si afectiuni? Ei bine, sa stim pe scurt o simpla afirmatie a medicului sef al casei regale britanice facuta cu timp in urma: "In fapt exista o singura boala: slaba detoxifiere"!!! Deci, pe scurt: detoxifierea organismului invadat de toxinele din hrana, aer si apa si suplimentarea ABSOLUT necesara cu nutrienti.Astfel, organismul autoimun se poate apara singur.E atat de simplu...mai trebuie insa si acceptat dar si inteles acest mecanism ( greu insa, nu?) Dar, la urma urmei fiecare isi alege soarta.
0
07-02-2012, ora 22:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
intai ca in capul tau lucrurile nu par prea clare. fie si trecand peste faptul ca ai niste notiuni elementare pe care eu zic sa le revizuiesti inainte de a le folosi (cum ar fi "organismul autoimun", ce dracu mai e si aia ? e o notiune medicala ? nu prea cred!), si chiar presupunand ca exista vreo noima in toate balariile pe care le insiruiesti si cu care nu poti pacali decat oameni care nu ai nici o singura legatura cu notiuni elementare de biologie si bun simt stiintific, tot ai o problema conceptuala fundamentala: vorbesti de CHIMIOTERAPIE si RADIOTERAPIE impotriva unor notiuni (cum e alimentatia) care se refera la PREVENTIA CANCERULUI. chimioterapia si radioterapia NU SE FOLOSESC in preventia cancerului, ci odata ce acesta a aparut !!! clarifica-ti, te rog, aceste confuzii, poate mergi putin si pe la niste cursuri medicale propriuzise, si apoi poate vei fi mai indrituit sa tii prelegeri despre originea cancerului si metode de tratament sau preventie ! e spre binele tuturor. sanatate !
0
10-02-2012, ora 17:04
Marius49
Nu este medic/terapeut
Marius49
Dupa sedintele de chimioterapie imunitatea este aproape ZERO! Dar creand in organism un mediu propice pentru autoaparare ( in sensul acesta "autoimun') imunitatea creste in parametri normali.Eu vorbesc despre imensele resurse ale organismului pentru aparare.Acestea trebuie insa "stimulate".Stimate domn! Faptul ca avem cea mai mare incidenta in aparitia cancerului din Europa este o dovada evidenta ca romanii sunt de departe cei mai refractari in a cultiva "noul" sau "si altceva" decat cunosc ei.Iar odata ce am amintit despre DETOXIFIERE ( inclusiv despre Cordiceps care este un fabulos anticancerigen) eu gandesc ca am explicat clar ce inseamna A TE TRATA DE CANCER!!!!! Cursuri de medicina? Printre altele lucrez direct cu persoane deosebite: dr.Lucia Bubulac ( de la B1TV. si care intamplator imi este ruda), cu prof.univ.dr.Manescu Nicolae (chirurg la Craiova), prof.univ.Traian D.Stanciulescu (vicepresedinte Anatecor-terapii complementare), etc.etc.
Inchei poate putin rautacios dar asta e: din pacate de Toma Necredinciosi sunt pline cimitirele..
0
10-02-2012, ora 19:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel cum sunt pline si de sarlatani care vor sa vanda apa plata la pret de aur ! insa dupa parerea mea toti acesti sarlatani, mai ales ca cei pe care i-ai enumerat mai sus, trebuie sa se gandeasca si la ce poate ca, asa cum zice Scriptura, ar putea fi DINCOLO de cimitir... respectiv la variantele acelea de rasplata eterna pentru ce a facut fiecare in viata. poate ca toti cei care fac nenorocirile pe care le propovaduiesti inclusiv tu, ar trebui sa se gandeasca la asta foarte serios, doar din respect pentru faptul ca, chiar daca te gandesti ca este foartep putin probabil, totusi un loc ca iadul ar putea sa existe...

e clar cam pe la ce glezna a broastei se ridica toate "stiinta ta". AUTOimun este un termen pe care MEDICINA l-a inventat si nu ai dreptul sa-l folosesti in alt sens decat acela de declansare a imunitatii impotriva propriilor structuri ale organismului, ca in bolile AUTOimune, prietene, cum ar fi lupusul sau poliartrita reumatoida, etc ! apoi trebuie sa mergi MAI DEPARTE si sa iti clarific (daca poti) ce este aceea IMUNITATE. eu zis sa dai search pe google sau pe wikipedia macar, si sa te documentezi, pentru ca ii este clar oricarui medic stand de vorba cu tine ca nu stii CE este aceaa si cum se masoara sau macar apreciaza "imunitatea" sau performanta imunitatii unei persoane. nu imi pasa cine zici ca esti, cu ce mincinosi pe care ii contest oricand si oriunde stai de vorba, pana nu faci putina scoala nu poti sa tii predici decat oamenilor care nu stiu absolut NIMIC si carora imi permit EU, care STIU, sa le iau apararea.

foloseste-ti porcariile sa-ti tratezi propria persoana si familie, cand va fi nevoie, si cere-le si bani pentru asta, daca crezi cu atata tarie in aceste lucruri ! defapt io zic sa iti tratezi jumatate din neam CU aceste lucruri si jumatate FARA, si apoi sa publici un articol care compara cele doua loturi, si sa vedem ce iese! succes !
0
11-02-2012, ora 09:44
Marius49
Nu este medic/terapeut
Marius49
Daca e vorba de "clic' pe Google e simplu de aflat ce inseamna "Chitosan" sau "Cordiceps" (printre altele).Produse testate de multa vreme clinic si care au inclusiv aprobarea FDA (chiar daca SUA au o industrie farmaceutica gigantica si-si protejeaza "interesele" si propriile firme).Apropo de Calciul enzimolitic amintit mai sus, el a luat inca din anii 90' medalia de aur la Targul de inventica medicala Einstein-New York.Restul e vorbarie desarta si bolnav-rautacioasa...In incheiere, imi pare rau ca am incheiat inainte spunand ca sunt pline cimitirele de Toma Necredinciosi.Rectific: sunt pline de baieti "destepti"..
0
11-02-2012, ora 12:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cimitirele sunt pline de toate tipurile de oameni in masura proportionala cu cati sunt si in viata. nu incerca sa fii spiritual, ca pur si simplu NU ITI IESE. moartea e aceeasi pentru toti. ti-am atras insa atentia ca poate rasplata eterna care urmeaza DUPA moarte, ei bine, asta NU e aceeasi pentru toti, si cred ca pentru cei care vand sperante false pe bani grei, pedeapsa va fi foarte greu de indurat ! desigur ca sunt si aceia care fac asta din pura prostie, ignoranta sau nebunie... ei sunt cei saraci cu duhul dar carora nu stiu daca le va apartine Imparatia Cerurilor... :D gandeste-te bine !

ti-am mai zis, vorbim dupa ce ai diploma de medic emisa de o facultate acreditata in mana. nici nu e nevoie sa practici, doar sa treci prin cei 6 ani, daca crezi ca mai esti in stare sa inveti pentru vreun examen... si sa-l mai si promovezi, lucru de care ma indoiesc sincer.

una peste alta, ma bucur ca ai decis sa inchei si sa imi lasi mie ultimul cuvant ! e pacat ca acesta sa apartina mincinosilor.
0
23-05-2012, ora 11:06
mihai 65
Nu este medic/terapeut
mihai 65
Draga RaulDuke si Marius 49 daca dorinta voastra de aface bine este curata, nu va incrincenati. Este adevarat ca acolo unde omul nu mai poate face nimic DUMNEZEU face minuni. Terapiile alternative sunt valoroase si isi au efectu atunci cind crezi in acestea si in EL. Ceea ce spune Marius49 este corect si se aplica. Este adevarat ca nu toate efectele si tratamentele au fost explicate de cercetarea concreta, dar nimeni nu poate nega evidenta existentei acestor terapii alternative. Crdeti in ele si icercati sa le dezvoltati cu buna credinta
0
23-05-2012, ora 21:30
miha 73
Nu este medic/terapeut
miha 73
buna seara, stimabili domni si doamne, eu am intrat acum in acest forum, si citind fiecare istorioara am inteles ceva ca ar trebui sa avem incredere si in ceea ce spun medicii specialisti dar si in produsele naturiste. dar ce este cel mai important, trebuie sa crezi ca te vei vindeca si sa ai credinta in Dumnezeu.Intr-adevar cand afli un asemenea rezultat totul se naruie in jurul tau si ai impresia ca toti se uita cu mila la tine si nu mai suporti pe nimeni, dar daca nu esti Tu cel care te ridici si iti spui Gata ! nu este decat o simpla raceala trebuie sa am incredere si merg mai departe nu vei reusi sa treci peste acest pas.
Si eu am fost diagnosticata anul trecut in iunie cu neoplasie pulmonara la plamanul stang, si nici nu am vrut sa concep asa ceva mai ales ca avand doar 39 de ani.credeam ca este o gluma sau ca viata imi joaca o festa dar nu a fost asa. Am inceput chimioterapia in iulie si am terminat in noiembrie. Intr.adevar tumora s-a retras de la 4cm la 2.a fost o cura destul de neplacuta cu greturi si varsaturi si slabirea sistemului imunitar, dar ceea ce trebuie sa stim si e cel mai important sa avem grija ce mancam.Eu spre exemplu am incercat pe cat posibil sa elimin carnea de porc si de vita si sa folosesc doar sucuri de fructe si legume proaspete facute in casa si tot ce inseamna fructe si zarzavaturi, dar siu aceastea trebuie sa stii sa le folosesti cu grija.Eu cred ca in mare masura am respectat ce mi-au spus sa fac, dar din pacata a recidivat din nou si s-a marit din nou la 3, 5 cm. Nu am renuntat am reinceput din nou alt ciclu de sedinte de chimioterapie, care sunt cu efecte negative mult mai puternice decat prima data, dar nu ma las batuta CRED si sunt convinsa ca vor avea un efect mai bun si impreuna cu alimentatia pe care am schimbat-o din nou si cu cateva remedii naturiste, voi reusi sa merg mai departe.Imi este chiar greu ca sunt momente dificile si mai ales ca avand si 3 copii mici si pe nimeni din famile sa te ajute decat un sot care sa se oicupe de tot, este foarte, foarte greu, dar nu am voie sa ma gandesc la ce este mai rau.decat ca am niste copii minunati care deja stiu ce se intampla si incearca in orice mod sa ma ajute un sot minunat care imi da forta si ma incurajeaza si am gasit niste prieteni minunati care ma sustin din toate punctele de vedere. deci pot sa va spun ca se poate sa treci peste aceste greutati si sa nu astepti moartea sa-ti bata la usa..aveti incredere mai multa in voi si in Dumnezeu si o sa fie bine.
0
23-05-2012, ora 23:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buna, miha73, ne bucuram sa te avem printre noi pe acest forum! iti uram de asemenea sa iti mentii optimismul si sa treci cu bine prin grelele incercari pe care le descrii! mult succes!

insa am dori, daca nu te deraneaza, fiind un forum "de specialitate", ca sa zic asa, sa te rog, daca poti, sa ne furnizezi si noua mai multe detalii despre diagnostic, stadiul initial, rezultatul histopatologic, ce tratamente ai facut, in ordine cronologica, si alte detalii din acestea relevante medical... ar fi foarte util mai ales ca sa vedem daca te putem ajuta si pe viitor cu eventuale lamuriri.

ca o nota de subsol, si absolut optional, te-as incuraja sa arunci o privire si pe subiectul cu titlul "MARIJUANA MEDICINALA" de pe aceasta sectiune a forumului, scris chiar de mine, cu viza pe potentialele beneficii ale canabinoizilor la pacientii diagnosticati si in curs de tratament pentru diverse neoplazii. spune-ne daca ai gasit cumva ceva familiar pe acolo, mai ales in primul postare; de asemenea poate gasesti si ceva util pe acolo, iar daca poti sa ne lasi si un raspuns, pe respectivul thread, iti suntem recunoscatori!

numai bine si sper sa tinem legatura pe forum cat mai mult !
0
24-05-2012, ora 12:51
mihai 65
Nu este medic/terapeut
mihai 65
Draga Miha 73, suntem alaturi de tine si ai speranta si credinta.
Nu stiu daca ai auzit sau daca ti-a spus cineva dar in situatia ta este bine sa urmezi si un regim OSHAWA.
Documenteazate pe internet si incearca cu incredere.

Multa sanatate, curaj si credinta in puterea Domnului.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
48 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.