Cancer la san

27-08-2012
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
Buna seara domnule/doamna doctor

Problema este cu soacra mea care a fost diagnosticata in ianuarie anul acesta cu cancer (carcinom ductal invaziv tip nos, adenopatie axilara dreapta, prin biopsie la san drept) a urmat 3 sedinte de chimioterapie dupa care a fost operata si s-a taiat sanul total plus ganglionii pana la subbrat si o parte din muschiul pectoral. Dupa operatie rezultatul histomopatologic spus de medic a fost tumoare agresiva, dupa care a mai urmat 2-3 sedinte de chimioterapie dar de la ultima sedinta(3 luni) la controlul medicului chirurg a mai fost descoperit un ganglion supraventricular care trebuie operat si are si dureri la inceput mai mici dar acum tot mai mari(puternice) si continue la piceorul stang si sold si nu poate sa mi se spuna de la ce, cica de la chimioterapie dar ele sunt de vreo 2 saptamani si nu mai stiu ce este de facut...
va multumesc
12 comentarii
0
27-08-2012, ora 23:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
scintigrafie osoasa.
0
29-08-2012, ora 20:42
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
multumesc pentru raspuns. dar pana a face acest lucru persoana s-a internat la oncologie pentru dureri si printre altele i s-a administrat si tramal 200 si durerile tot nu vor sa cedeze. oare de ce? astept o parere si de la dumneavoastra. multumesc
0
29-08-2012, ora 23:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
inainte sa inceapa chimioterapia ce investigatii a facut ? trebuia cu siguranta sa aiba si o scintigrafie osoasa si un examen CT de torace si abdomen.

asta pentru ca, si mai ales acum, in cazul unui cancer de san destul de avansat este posibil sa existe metastaze osoase, care sa fie responsabile de aceste dureri. desigur ca acest lucru nu este obligatoriu, durerile pot fi date si de alte lucruri, de multe alte lucruri, dar trebuie VERIFICAT acest lucru.
0
30-08-2012, ora 22:15
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
inainte de chimioterapie din cate stiu a facut investigatii pentru a pute vedea daca suporta chimioterapia. numai dupa operatia de extirpare a sanului medicul chirurg de la iasi a spus ca a extirpat tot si la alte investigatii nu au reiesit metastaze in ficat plamani... si a spus ca numai la oase nu a facut ca e ceva mai comlex asta acum 3 luni si ceva. acum este internata la oncologie si cum tamalul nu a dat rezultate a fost pusa pe morfina di 6 in 6 ore si au spus ca rebuie luata si acasa. si ei au suspiciunea de metastaze osoase dupa o radiografie. plus ca au mai fost descoperiti cativa ganglioni inflamati. deci in final un pronostic ar fii.. ??? mai astept un raspuns si voi fi lamurit merci
0
30-08-2012, ora 23:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa ai pe undeva un rezultat al unui EXAMEN IMUNOHISTOCHIMIC. a facut tratament hormonal ?

fara un bilant complet nu pot sa-ti dau nicio informatie despre vreun prognostic;

pentru asta este neaparat nevoie de un examen CT de torace si abdomen + o scintigrafie osoasa + rezultatul examenului histopatologic de la operatie + examenul imunohistochimic. in tot cazul, fara un CT nu cred ca era normala operatia din start. chirurgul e posibil ca s-a grabit putintel... si nu a facut deloc bine.
0
31-08-2012, ora 21:07
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
nu a facut tratament hormonal ca este la menopauza (60 ani) rezultatele de care spuneti le are dar explicate de medic este un cancer agresiv care nu a dat rezultat nici chimo, dar acum cred ca s-a trecut cam la o faza terminala face morfina din 6 in 6 ore si eventual si la 4 ore... deci nu stiu cat mai duce. metaztazele in oase (sold si piceor) sunt terminale? merci
0
01-09-2012, ora 11:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este evident ca pana acum nu ati vorbit cu un oncolog ci doar cu un chirurg. este gresit asta!

are un cancer de san METASTATIC. da, este in faza "terminala" cu leziunile acelea in oase, dar chiar si asa cu tratament adecvat are sanse la a trai ani de zile. fara... NU !

tratamentul "hormonal" pentru san este ceva standard, iar in cazul de fata intr-adevar, putin probabil sa se indice chimioterapia. dar tratamentul hormonal pentru cancerul de san metastatic este cu atat mai eficient cu cat ea este DEJA la menopauza.

trebuie sa va prezentati la oncolog, pentru inceperea acestui tratament, dar trebuie neaparat sa aveti rezultatele investigatiilor pe care vi le-am cerut si eu. le aveti pe undeva ?
0
01-09-2012, ora 17:14
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
tot ce s-a facut numai cu trimitere de la medicul oncolog s-a facut numai ca tot ce a facut a fost numai 5 sedinte de chimioterapie puternica si operatie atat, cand o sa ajung acasa ca nu sunt in oras de unde e pacienta o sa va trimit rezultatele. astazi a fost externata de la oncologie si asistentele de acolo au spus ca are si metastaze la piele??? o sa vad si eu. mai vorbim
0
01-09-2012, ora 17:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok.
0
05-09-2012, ora 22:20
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
seara buna! nu am gasit decat rezultatul histopatologic din 26.01.2012 cand a fost diagnosticata da de atunci avea tumora destul de mare ca o piatra. si zice carcinom ductal invaziv tip nos receptor estrogen progesteron scor procentual 0 scor intensitate 0
0;negativ
1:0-1/100 1 slab
2:1/100-1/10 2moderat
3:1/10-1/3 3intens
4:1/3-2/3
5:2/3-1
her 2-neu:1+
ki67:50la suta
asta a fost la inceput acum dupa 9 luni.
dupa ce am citit biletul de externare am inteles ca dupa o radiografie nu s-au gasit metastaze osoase ci o coxartroza
0
05-09-2012, ora 22:29
lucianx
Nu este medic/terapeut
lucianx
si un reumatism dar in schimb au spus de metastaza cutanata si pe o alta foaie tumora maligna la nivelul pielii, deci pana la urma durerile puternice vin de la o coxarttoza care din sold cred ca radiaza in genunchi. acum sta cu 2 doze de morfina pe zi dimineata si seara ca 1/2 doza la 6 ore nu prea este cine sa ii faca (ma refer la asistenta) dar e bine si asa cand vor veni si durerile de la cancer ce doza ii va putea da medicul? in legatura cu metastaza de piele care este rapiditatea ei?
0
05-09-2012, ora 23:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu inteleg rezultatul examenului imunohistochimic. nu se intelege ce scrie acolo, sau cel putin din redarea ta eu nu inteleg un lucru esential: expresia receptorilor hormonali (estrogenici si progesteronici, care se face in procente).

ce v-a spus oncologul ? si ce zic rezultatele CT-ului si al scintigrafiei ? metastazele osoase nu pot fi excluse doar prin radiografii.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •