cancer mamar

22-12-2012
ruxandra1990
Nu este medic/terapeut
ruxandra1990
Buna seara!
Matusa mea tocmai a facut o analiza iar eu am mer sa o ridic, la receptie era o domnisoara care nu a stiut sa o interpreteze. Rezultatul la testul imunohistochimic este urmatorul: 'P63' pozitiv in celulele mioepiteliale in strat continuu; 'CK34BetaE12' pozitiv in celulele mioepiteliale in strat continuu; 'ACT' pozitiv in celulele mioepiteliale in strat continuu; ER pozitiv in 20% din celulele tumorale: 'PGR' pozitiv in 20% din celulele tumorale;
Iar histopatologicul: fragment de tesut mamar cu multiple focare de adenoza sclerozanta si un nodul cu fibroza ce inglobeaza structuri tubulare epiteliale ductale, zonal hiperplazie tipica.
Concluzia a fost ca testele sustin diagnosticul de adenoza sclerozanta cu hiperplazie epiteliala tipica ductala.

Mentionez ca aceasta analiza este facuta la un nodul de la sanul stang si ca sanul drept a fost deja extirpat, mai mentionez ca matusa mea are varsta de 56 de ani.
Intrebarea mea este ce inseamna analizele de mai sus, daca are cancer si la sanul stang?
3 comentarii
0
23-12-2012, ora 11:10
eas
Nu este medic/terapeut
eas
Nu e cancer si la sanul stang. Deocamdata este o afectiune benigna a sanului. Sursa --------*. Oricum trebuie tratata la medic mai ales cu istoricul medical al matusei dumneavoastra. Eu nu sunt medic ci pacient. Craciun fericit !

(*modificat de admin)
0
13-05-2013, ora 21:19
misa123
Nu este medic/terapeut
misa123
buna seara,
Intru pentru prima data in discutie cu dvs. si as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva cu privire la rezultatul venit in urma unei biopsii facute de mama - 59 ani. Rezultatul are daca pot sa spun 2 paragrafe, pe care eu am sa le redau mai jos si va rog din suflet astept un raspuns din partea dvs.:
paragraful 1
"" Biopunctate mamar cu lungime de 10, 11, 12mm ce prezinta o proliferare tumorala maligna de tipul unui carcinom invaziv NST, grad I Nottingham ( CDI) ce ocupa 85% din suprafata cilindrilor bioptici, cu necroza tumorala 25%.
Grad histologic2.grad nuclear 2 si grad mitotic1 ; fara componenta de carcinom ductal in situ in acest material.""
paragraful 2
""se constata infiltrarea tesutului adipos, redus infiltrat limfocitar;elastoza absenta; redusa fibroza; nu se constata microcalcifieri, infiltrare perineurala absenta; invazie angiolimfatica greu apreciabile din cauzaretractiilor stromale peritumorale; a se corela cu coloratii imunohistochimice pentru RH, HER2 ai Ki-67 -ce inseamana astea????""

Va rog mult sa ma ajutati cu o explicati pentru cele 2 paragrafe de mai sus; sincer nu prea am intelegs mai nimic...- doar ca este de natura maliga.
Vrea sa-mi spuneti daca este foarte grav si daca trebuie facut si citostatice.Multumesc foarte mult de ajutor.
0
13-05-2013, ora 21:53
misa123
Nu este medic/terapeut
misa123
ce inseamna :carcinom invaziv NST, G1 Nottingham. (clasificare B5). mutumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.