Cancerul de esofag

82 comentarii 1 2 3
0
16-06-2012, ora 18:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
minciuni sunt multe dintre lucrurile pe care le spui tu.

"Nu inseamna mare lucru. Pt ca nu au nici o legatura cu realitatea. " - nu stii tu ce inseamna, dar ca orice ignorant adevarat trebuie sa minimizezi valoarea a tot ce nu stii tu. tipic !

"Daca ar sti ce spun, cancerul s-ar vindeca, nu numai " trata "." - ca atare un procent foarte mare din cancerele din ziua de azi sunt VINDECATE, nu doar tratate, de catre medicina moderna. inca o dovada ca habar nu ai ce spui.

ca atare eu nu mint cu nimic... si cred ca nici "tic verbal" nu stii ce inseamna, din moment ce pretinzi sa nu acuz de fiecare data cand vad spunandu-se ineptii de catre mincinosi, sarlatani, nebuni si, de multe ori, semidocti si prosti per total. sau poate ai probleme de etica...

mincinosi sunt majoritatea sustinatorii "tratamentelor alternative"; desigur ca sunt unii sinceri printre ei; aceia sunt nebuni iresponsabili.
0
16-06-2012, ora 20:04
Bicaz
Nu este medic/terapeut
Bicaz
"mincinosi sunt majoritatea sustinatorii "tratamentelor alternative"; desigur ca sunt unii sinceri printre ei; aceia sunt nebuni iresponsabili. "

Era un film cu unu care tot zicea " ocupati garile ! '
De unde ai scos tu " alternative ' ?
Alternative la ce ? Este o obsesie la tine ca ar minte si altcineva.

Nu cred ca este apreciat gestul tau in a ne apara de " sarlatani ".
Cine ti-a dat acest mandat ?
0
16-06-2012, ora 20:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
stai linistit ca nu te apar pe tine! e intotdeauna amuzant sa demasti impostorii si sarlatanii, e deci un hobby de al meu. si nu mai pot eu de apreciere, mai ales din partea oricaror oameni care insista sa fie ignoranti pana in maduva oaselor!

tu esti un mare mincinos si ti-am aratat minciunile. mai ai ceva de zis ?
0
18-06-2012, ora 04:12
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Buna seara doamna Ralu si toti ceilalt care vizitati aceasta pagina!!!!!

Va multumesc mult pentru toate lamuririle aduse, noua laicilor care nu avem cunostintele dumneavoastra in acest domeniu.Consider ca sinteti un om inteligent si nu un neica-nimeni, care sufera de nebagare in seama, asa ca nu va mai consumati energia pe cei care nu fac altceva decit sa-i blameze pe cei care stiu mai mult de cit ei si mai mult de atit stiu ce este omenia si suferinta, caci va intilniti zilnic cu ea.Asa ca IGNORANTA e cel mai bun tratament pentru asemenea specimene!!!!!!
Pe de alta parte doresc sa va spun ca tata, miine dimineata este asteptat la Timisoara si vom vedea mai departe pasii pe care urmeaza sa-i parcurgem.Rezultatele biopsiei inca nu le avem, dar imediat ce la vom primii vi le voi comunica.
Va multumesc mult pentru ajutorul pe care mi-l oferiti si Dumnezeu sa va rasplateasca pentru tot.
Bernadette
0
18-06-2012, ora 05:11
Bicaz
Nu este medic/terapeut
Bicaz
mutumesc bernaaneta77 !

"onsider ca sinteti un om inteligent si nu un neica-nimeni, care sufera de nebagare in seama, asa ca nu va mai consumati energia pe cei care nu fac altceva decit sa-i blameze pe cei care stiu mai mult de cit ei si mai mult de atit stiu ce este omenia si suferinta, caci va intilniti zilnic cu ea.Asa ca IGNORANTA e cel mai bun tratament pentru asemenea specimene!!!!!!"
-

Multumesc ca ma considerati un om inteligent si nu un nea=ica-n drum ca Duke I ;-) Dar eu tot mai vorbesc cu el, ca sper sa-l luminez ca medicina nu e priceputa la cancer. Poze da, ca au aparte facute de ingineri, dar de la poze mai incolo nu merge. Sa nu zici ca nu ai auzit niciodata ! Tu ai norocul de a fi atentionata.
Desigur ca il va baga in chemo inainte sa-si dea seama. Poate va taia o bucata din plamin ( ca atita stiu- o tehnica cu radacini in evul mediu cind s e taia un picior sau altceva una -doua ! ).
Dar un lucru e sigur ! Dupa ce intra in asta, la un an e terminat. Asa e ceremonia. Mereu dau sperante, ca au de incasat de la asigurari.
Dar va fi tot mai grav in fiecare zi. Nu crezi ? As vrea s a fie bine, ca am si eu virsta lui.


Cu stima,

Specimenu' !
PS. Chiar si doua tigari sint prea multe !
0
18-06-2012, ora 13:00
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Nu doresc sa va jignesc d-le Bicaz, dar comentariul de mai sus nu va era adresat dumneavoastra, multumirile nici atit.Daca pot sa fac o remarca foarte fina, ar fi faptul ca daca dumneavoastra nici nu reusiti sa scrieti corect numele meu, cum as putea crede ca va pricepeti si sinteti chiar in masura sa dat sfaturi in probleme mai serioase.Parerea mea umila este ca ar fi un lucru intelept sa incercati sa discutati cu acesti oameni despre subiectul care este propus si nu cu tot felul de comentarii de prost gust.Acesti oameni au citiva ani buni de scoala si zile si nopti pierdute la capatiiul unor oameni suferunzi.Nu este nimeni Dumnezeu si nu putem sa invinovatim medicii pentru ca exista si boli incurabile unde stiinta se opreste, cel putin momentan.
Atit am avut de spus si chiar nu am vrut sa va jignesc si nici sa va insult, doar doream sa-mi exprim punctul de vedere.

O zi buna
0
19-06-2012, ora 00:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
multumesc, bernadette! ajuta-i si pe cei din jur sa se tina departe de cei care spun asemenea enormitati. sau macar sa puna intrebari pana cand respectivii se pierd si minciuna devine evidenta.

numai bine !
0
22-06-2012, ora 03:23
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Buna searastimata doamna Ralu

Nu am mai scris nimic avind in vedere ca nu a venit analiza asteptata, care sa dovedit a nu fi biopsia!!! Biopsia se va face la Timisoara tomografic, i-mi cer scuze dar poate ca am inteles eu gresit de la mama.Ingrijorarea mea este alta si anume ca se cam tergiverseaza inceperea tratamentului si ca au inceput sa apara durerile la tata, in special ficatul, coastele si spatele.
Daca saptamina trecuta inca mai facea drumuri scurte, saptamina asta nici nu sa prea ridicat din pat!!!!!!
Am mare incredere in dumneavoastra si de aceeia va rog spuneti-mi daca considerati ca ar trebui sa ne pregatim de ce este mai rau????
Am impresia ca si medicul evita sa spuna lucrurilor pe nume si poate ca de aceeia si tergiverseaza internarea si inceperea tratamentului.
Adevarul e crud si doare, dar eu consider ca sint suficient de puternica pentru a face fata adevarului.

Va multumesc anticipat pentru sinceritate si timpul acordat.

Bernadette
0
22-06-2012, ora 19:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
totusi, cine este "doamna Ralu" ?

da, ma tem ca de cand am inceput discutia, au trecut deja niste zile, daca nu chiar saptamani, si timpul de tratament trece. inteleg ca se doreste diagnosticarea pe baza unei biopsii inainte de tratament, dar poate ca lucrurile s-ar putea derula mai repede... altfel intr-adevar lucrurile se pot indrepta spre ce e mai rau in foarte scurt timp.

totusi, care sunt simptomele lui momentane si ce tratament are? despre iradiere/chimioterapie alte lucruri dpdv oncologic, ce s-a discutat ? poate sa manance ? daca nu, poate trebuie facuta o interventie chirurgicala... ce vi s-a spus ?
0
29-06-2012, ora 22:47
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Buna seara
Desi a trecut mult timp de cind am scris ultima data, acum avem rezultatul biopsiei pe care vi-l comunic in cele ce urmeaza
Diagnostic clinic
Tumoara centro-hilara dreapta cu invazie mediastinala
Examen citiologic
Punctie ghidata, doua frotiuri microscopic metoda colorativa papanlcolaou si coloratia APT-DRAGAN
Frotiuri cu coloralitate cantitativ foarte redusa, cativa nuciol ovalari, hipercromi HETEROCROMATICI SINGULARI citeva celule de talie medie cu nucleu ovular, hipercrom.Hotoroaromatic si citoplasma cantitativ putine, cu aspect mat clanofila (coloratia papanicolau), HISTIO MACROFAGE, granulacit-neutofile, cont astructurat.
Concluzie
Nicioli, celule atipice prezente
N.I. Diagnostic citologic limitat de numarul foarte mic al nucleelor atipice celulelor atipice
Mortofologia nucleara/ celulara in contextul necrotic astructurat ( CEL MAI PROBABIL TUMORAL)ar orienta spre un carcinom amoculular.
Cam atit ar fi ceea ce am primit.

Vreau sa va spun ca in cursul zilei de ieri a facut prima sedinta de chimioterapie si relativ sa simtit bine, doar in cursul noptii a avut stari de voma, iar de dimineata este cu febra de 37, 8-37, 3
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce se intimpla ce inseamna acest diagnostic ? este normal sa faca febra?
Cu sufletul la gura astept un raspuns din partea dumneavoastra.


Va multumesc si va doresc numai bine
Bernadette
0
29-06-2012, ora 23:30
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok, numai nu imi mai zice "doamna Ralu", daca vorbesti cu mine!

din pacate diagnosticul nu este unul foarte cert. biopsia este INALT sugestiva pentru un cancer, sustine diagnosticul, dar nu il certifica, datorita, cum scrie si anatomopatologul, cantitatii limitate a materialului prelevat.

oricum s-a procedat la chimioterapie, lucru in final corect. ar fi important si ce tip de chimioterpie face.

febra dupa chimioterapie este un lucru care preteaza la atentie maxima! trebuie vazut daca nu are frisoane, daca nu cumva are semne de infectie (pulmonara, urinara, digestiva, etc); daca are sub 38, inca nu se considera "febra" dar daca aceasta valoarea este atinsa sub tratamente antifebricitare (de gen paracetamol), si mai si persista, atunci trebuie prezentat la medic, facute analize, etc.
0
30-06-2012, ora 08:58
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Buna dimineata

Referitor la reactii, am vorbit cu mama si spune ca a avut si frisoane, dupa care i-sa administrat algocalmin.
As putea sa ma bucur oare citusi de putin????? poate mai exista vre-o sansa de a prelungii timpul ramas?
Problema este ca slabeste cam jumatate de kilogram/zi !!!!! Si inca o problema este faptul ca din nou este foarte constipat si exista pericolul de a revenii ocluzia intestinala de care a fost operat anul trecut.
Am sa vorbesc cu mama si o voi intreba ce fel de chimioterapie se aplica.
Va doresc mult mult bine si multumesc din suflet
0
30-06-2012, ora 11:47
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
toleranta si reactiile imediate la tratamentul chimioterapic nu pot prezice raspunsul bolii la distanta, care raspuns se vede dupa cel putin 2-3 serii. totusi e de preferat ca el sa fie vazut dupa FIECARE SERIE daca are probleme, de un medic, ca nu cumva sa moara intre timp din cauza reactiilor adverse neadministrate. tratament simptomatic, hidratare, analize de rutina, lucrurii care se pot face prin medicul de familie fara probleme.
0
13-07-2012, ora 09:53
Dya_allynutza
Nu este medic/terapeut
Dya_allynutza
buna ziua am revenit cu inca o intrebare daca ma puteti ajuta?!cum va_am mai zis si acum cateva luni este vorba despre tatal meu...i s_a zis ca are cancer la ganglioni i s_a dat de facut radio terapie cu cobalt!in total i s_a zis ca are de facut 25 de sedinte dar din primele 10 sedinte se simnte foarte rau are dureri foarte mari de cap, incheeturi si in gura are foarte multe bube sa le numesc asa!imi puteti spune si mie de ce organismul lui a reactionat asa?pentru ca de la spital nu i s_a zpus decat ca nu este normal sa aiba reactii acestea atat de repede??!va multumesc si ma scuzati daca am avut un limbaj cam urat dar in aceste momente nu mai stiu nici macar cum sa ma mai exprim!o zi buna si multa sanatate la toata lumea!!
0
13-07-2012, ora 21:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
fiecare organism reactioneaza intr-o marja destul de mare. complicatiile de acest gen, mai ales la nivelul mucoaselor, sunt frecvente in cadrul radioterapiei, mai ales daca a facut si chimioterrapie in acelasi timp. simptomele pe care le are trebuiesc tratate ca atare si acordata eventual o mica pauza pana la reluarea chimioterapiei.

aftele bucale sunt un semn de imunodepresie, daca nu cumva sunt cauzate de inabilitatea de a manca orice, de a se hidrata. are niste investigatii recente ? ce v-a spus medicul ca aveti de facut pentru asta ?
0
14-07-2012, ora 15:38
Dya_allynutza
Nu este medic/terapeut
Dya_allynutza
buna ziua!va multumumesc ca mi_ati raspuns!chimioterapie nu face, decat radio terapie, indigestii nu a avut deloc pana in momentul de fata!
0
14-07-2012, ora 16:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ok. deci ce masuri i-a recomandat doctorul pentru aceste probleme ?
0
14-07-2012, ora 16:27
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Buna ziua tuturor

Revin dupa o lunga tacere deoare ce am considerat ca trebuie sa treaca putin timp pentru ca sa vedem evolutia dupa inceperea chimioterapiei.Vreau sa va spun ca sint doua saptamini de cind a facut prima sedinta de chimioterapie si peste o saptamina urmeaza sa aiba loc a doua serie, desi tata e din ce in ce mai slabit si de ieri mama a inceput sa-i puna si scutece deoare ce nu mai are putere de a se ridica din pat, nu are pofta de mincare si chiar a inceput sa nu-si mai aminteasca lucruri, mai mult nu mai are coerenta in vorbire, ( sare de la un subiect la altul, si nu mai face legatura in discutie)
Luni au fost repetate analizele de singe si doamna doctor spune ca sint chiar bune!!!!
Nu stiu ce sa mai cred, analizele spun una, iar starea tatalui meu este din ce in ce mai precara.
Va multumesc si astept un raspuns din partea dumneavoastra
Stima si respect
Bernadette
0
14-07-2012, ora 18:15
Dya_allynutza
Nu este medic/terapeut
Dya_allynutza
Buna ziua tuturor,
de recomandat i s_a recomandat vitamina A, tamtum verde si ulei de masline extra virgin!as mai avera si eu o rugaminte la dumneavoastra daca imi puteti explica si mie ce inseamna, , G2, , !
va multumesc o zi buna cu stima si respect
Alina
0
14-07-2012, ora 21:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate nu sunt prea multe de spus aici. o stare atat de precara precum cea pe care o descrii ma tem ca este o contraindicatie pentru continuarea chimioterapiei.
0
24-07-2012, ora 12:56
Bernadette77
Nu este medic/terapeut
Bernadette77
Buna ziua tuturor si multa multa sanatate
Mi-as fi dorit din tot sufletul sa pot sa revin cu vesti bune, despre starea tatalui meu, dar din pacate in seara zilei de 14 iulie a terminat cu tot chinul si cu toata suferinta.
Va multumesc pentru sfaturi si pentru toata explicatiile care au venit foarte prompt, dar din pacate boala a invins !!!!!!!
Va doresc tuturor multa sanatate si numai bine
Bernadette
0
24-07-2012, ora 21:04
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
82 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: