Candida mamara

03-09-2018
carolina2018
Nu este medic/terapeut
carolina2018
Dupa nastere eu am primit un curs de lecuire cu antibiotice. Dupa doua saptamini la bebelusul meu a aparut niste bubite rosii cu virf alb pe buze si pe cerul gurii niste puncte albe brinzoase. Am cautat informatii pe internet si am decis ca e vorba de candida. Dupa o zi au inceput si pe mine sa ma usture sfircurile sinilor si s-au inrosit. Am anuntat medicul de familie si mi-a zis sa beau o doza de fluconazol 150mg. Dar fetita sa o ung in gura cu nistatina +vit.B12.( sa macin o pastila de nistatina si o capsula de vit.B12 si sa le amestec.) La fetita mea care are aproape o luna ii trece . Dar mie sfircurile nu. Acum ma ung cu albastru de metilen. Dar fara rezultate. Mai mentionez ca cind imi curg sinii ( imi curge lapte din sini) am durere mare (de parca ma inteapa multe multe ace fierbinti). Mai am si niste pete galbui pe sfircuri. Sunt disperata. Nu stiu ce sa fac. Poate nici nu e vorba de candida mamara. ? Am nevoie de un sfat. Va rog daca stiti despre ce e vorba si cum ma pot trata AJUTATIMA .
3 comentarii
0
31-07-2020, ora 10:35
Bekyy
Nu este medic/terapeut
Bekyy
Buna.. Si eu ma confrunt cu candida mamara de aprox 6 luni..alaptez si doare ingrozitor, nu mai stiu ce sa fac. Sunt deja la al 4-lea tratament.. Imi spui te rog in cazul tau ce s-a intamplat, ai scapat de ea, cum?
0
10-05-2021, ora 16:59
rosioara
Nu este medic/terapeut
rosioara
Aceeasi problema o am si eu...de mai bine de 6 luni nu trece, cu unguente...pastile nu am luat.
Ati reusit sa scăpați.? Ce schema de tratament ati folosit?
0
05-06-2021, ora 22:49
Bekyy
Nu este medic/terapeut
Bekyy
Am reușit sa scap de candida. Am stat foarte mult la soare, am făcut spălături cu bicarbonat și sm aplicat nidoflor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.