Candidoza! Urgentaa

20-05-2018
Andradaaaa
Nu este medic/terapeut
Andradaaaa
Buna ziua! Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru ca am nevoie de un raspuns mai amanunti. In urma cu aproximativ o lun? am avut mânc?rimi la nivelul vaginului, scurgeri anormale si arsuri dupa urinare. Am constat ca este o infec?ie cu candida si am incercat sa folosesc remedii naturiste, crezând c? pot combate aceast? infec?ie deoarece aveam simptome suportabile. Acestea s au ameliorat, dar la primul contact sexual, a doua zi au reaparut. Am avut si contact sexual oral atunci, dar nu am simptome de candida bucala, si nici partenerul meu. De data aceasta, folosesc ovule Canesten Gyn si de asemenea o crema Canesten. Momentan partenerul meu nu are niciun simptom si a trecut o saptamana de la contactul sexual. Tin sa mentionez ca am luat ?i Uractiv, iar usturimile au disparut. Ma confrunt doar cu mânc?rimi, nu foarte puternice atunci cand port haine mai strâmte si scurgeri anormale doar dimineata. Primul ovul l am luat aseara, si astazi am eliminat o parte din el, este normal? Ce ar trebui sa fac in continuare?
3 comentarii
0
20-05-2018, ora 17:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este normal. Si partenerul trebuie sa faca tratament, altfel se ia de la unul la altul. El e purtator.
0
04-08-2020, ora 18:03
Ale dreptate
Nu este medic/terapeut
Ale dreptate
Buna, am o intrebare, sunt insarcinata in 41 de saptamani, toata sarcina m-am confruntat cu candidoza vaginala, in ultima saptamana nu am mai luat nici un fel de tratament deoarece sper ca voi naste, de doua zile mancarimile sunt insuportabile, medicul meu este in concediu!As vrea sa mai folosesc un ovul de Biofanal pentru a ameliora mancarimile, credeti ca se poate sa dauneze bebelusului daca acesta o sa vina pe lume imediat dupa ce introduc eu tableta vaginala sau la cateva ore dupa aceea???multumesc pentru evenutalele raspunsuri
0
04-08-2020, ora 21:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Postati un topic separat. Poate il vede vreun doctor ginecolog si va ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •